cikani82017
8.11.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Romové a ti druzí

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

Server Novinky.cz přinesl 7/11 článek o problematickém soužití mezi Pákistánci a Romy v britském Sheffieldu. Muslimům vadí hluk, špína, odpadky a velké množství konfliktů.

Při čtení tohoto textu („Pákistánská menšina v Anglii si stěžuje na tu romskou“) jsem si vzpomněl na jednu zkušenost z 80. let – a na jeden svůj omyl.

Přibližně v polovině osmé dekády pracovaly v západočeských městech desítky, spíše stovky Kubánců. Mladí muži a ženy, barvou kůže běloši, černoši, míšenci, lidé asijského původu. Pestrý mix ras.

Byli to lidé svým způsobem exotičtí. Zajímali mě. Jak žijí, jak se chovají – kromě jiného byli jedinečnými učiteli španělské výslovnosti. Než jsem se přestěhoval jinam, kde se nevyskytovali, pravidelně jsem mezi ně chodil. Stali jsme se přáteli. Spíše s dívkami, chlapci se na ubytovně, kterou jsem navštěvoval, příliš nevyskytovali. Žili ve vzdálenější části města.

Po sametové revoluci se vrátili domů a moje „kubánská“ epizoda skončila.

Bylo mezi nimi hodně „nebělochů“ („nebělošek“). Proto jsem si myslel, že budou mít „etnicky“ blíž k českým Romům. Že se s nimi spřátelí a budou si rozumět – už kvůli podobné barvě kůže. Soudil jsem, že kdybychom my žili několik let v zemích, kde sice převažují obyvatelé tmavé barvy pleti, ale zastoupena je i bílá rasa, že bychom si s místními bělochy také relativně dobře rozuměli.

Byl to jeden z mých omylů, jichž jsem se v životě dopustil. Tedy pokud jde o vztah Kubánců tmavé pleti s Romy. Když jsem hostům z Karibiku naznačil, že by se mohli s místními „gitanos“ (cikány) kontaktovat a udržovat přátelské vztahy, narazil jsem na jednoznačné odmítnutí.

¿Amistad con gitanos? De ninguna manera. Přátelství s cikány? V žádném případě.

Nechci z tohoto ojedinělého poznatku nic obecného vyvozovat, jen jsem si na něj vzpomněl. Byl jsem tehdy dost překvapen. A poučen.

Proč tehdy nenašli Kubánci vztah k Romům? Proč s nimi mají problematické soužití ve Spojeném království Pákistánci? Vím, jsou to politicky nekorektní otázky. Ale visí ve vzduchu – a tím, že si je zakážeme ze světa nezmizí.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Karel Pelichovský 400,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Ondřej Vodehnal 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, František Kašpárek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 4 850,00 Kč
Vybráno 13.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
78 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.