cikani82017
8.11.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Romové a ti druzí

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

Server Novinky.cz přinesl 7/11 článek o problematickém soužití mezi Pákistánci a Romy v britském Sheffieldu. Muslimům vadí hluk, špína, odpadky a velké množství konfliktů.

Při čtení tohoto textu („Pákistánská menšina v Anglii si stěžuje na tu romskou“) jsem si vzpomněl na jednu zkušenost z 80. let – a na jeden svůj omyl.

Přibližně v polovině osmé dekády pracovaly v západočeských městech desítky, spíše stovky Kubánců. Mladí muži a ženy, barvou kůže běloši, černoši, míšenci, lidé asijského původu. Pestrý mix ras.

Byli to lidé svým způsobem exotičtí. Zajímali mě. Jak žijí, jak se chovají – kromě jiného byli jedinečnými učiteli španělské výslovnosti. Než jsem se přestěhoval jinam, kde se nevyskytovali, pravidelně jsem mezi ně chodil. Stali jsme se přáteli. Spíše s dívkami, chlapci se na ubytovně, kterou jsem navštěvoval, příliš nevyskytovali. Žili ve vzdálenější části města.

Po sametové revoluci se vrátili domů a moje „kubánská“ epizoda skončila.

Bylo mezi nimi hodně „nebělochů“ („nebělošek“). Proto jsem si myslel, že budou mít „etnicky“ blíž k českým Romům. Že se s nimi spřátelí a budou si rozumět – už kvůli podobné barvě kůže. Soudil jsem, že kdybychom my žili několik let v zemích, kde sice převažují obyvatelé tmavé barvy pleti, ale zastoupena je i bílá rasa, že bychom si s místními bělochy také relativně dobře rozuměli.

Byl to jeden z mých omylů, jichž jsem se v životě dopustil. Tedy pokud jde o vztah Kubánců tmavé pleti s Romy. Když jsem hostům z Karibiku naznačil, že by se mohli s místními „gitanos“ (cikány) kontaktovat a udržovat přátelské vztahy, narazil jsem na jednoznačné odmítnutí.

¿Amistad con gitanos? De ninguna manera. Přátelství s cikány? V žádném případě.

Nechci z tohoto ojedinělého poznatku nic obecného vyvozovat, jen jsem si na něj vzpomněl. Byl jsem tehdy dost překvapen. A poučen.

Proč tehdy nenašli Kubánci vztah k Romům? Proč s nimi mají problematické soužití ve Spojeném království Pákistánci? Vím, jsou to politicky nekorektní otázky. Ale visí ve vzduchu – a tím, že si je zakážeme ze světa nezmizí.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vít Fortelka 2019,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Jan Slaba 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 5 519,00 Kč
Vybráno 15.76%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
78 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.