sousede
4.6.2018
Kategorie: Společnost

Řízená dobročinnost: Aneb co všechno by neziskovky chtěly kontrolovat

Loading...
Sdílejte článek:

NAFTALI

Je až neuvěřitelné, co všechno hodlají různé „neziskové” organizace monitorovat, řídit a koordinovat, nejlépe za podpory dotací z EU.

Třeba i dobré sousedské vztahy. Ty hlavně na venkově bývaly v minulosti otázkou dobrých mravů, neboť platí, že tam, kde se sousedé navzájem respektují a pomáhají si, žádného koordinátora nepotřebují. Tam, kde dobré vztahy nejsou, to ani koordinátor nezachrání. Řeč je o takzvaném projektu Sousedé plus, který přineslo do ČR Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, z.s. z Plzně v roce 2012 ve spolupráci s rakouským a německým vzorem Zeitbank 55+ („časová banka”).

Princip projektu SOUSEDÉ plus je jednoduchý. Každý člen spolku za sebe nabídne oblast, činnost, kde může být druhým nápomocný a na druhou stranu vyjmenuje věci, se kterými by sám potřeboval pomoci. Platidlem je 1 hodina. Tyto hodiny se vyměňuji uvnitř spolku mezi členy, ale lze je věnovat i lidem mimo spolek, kteří pomoc potřebují. Mimo tuto výměnu se spolek pravidelně schází a podniká různé aktivity. „Nejedná se výhradně jen o seniory. Projekt je mezigenerační, mohou se tedy zapojit i třeba maminky na mateřské dovolené, studenti, nebo každý, kdo má čas a chuť pomáhat a nechat si pomoci. Já umím to a ty zas tohle. Hodiny odvedené pomoci jinému člověku se zaznamenají na časové konto, kde se střádají a tyto nastřádané hodiny využije účastník pro svoji potřebu,“ tvrdí organizátoři tohoto pekelného projektu.

Už samotná podstata „řízené dobročinnosti” je komická. Člověk, který vykoná pro svého souseda něco dobrého, poběží zřejmě s notýskem za nějakým koordinátorem, který mu do sešitku dobrý skutek v délce jedné hodiny zaznamená. No a pak ten „koordinovaný dobrák” může na základě záznamu žádat po svých bližních podobnou satisfakci stylem něco za něco. Že řízená dobročinnost je v podstatě směšná, ba co hůř, je cestou do pekel, netřeba zdůrazňovat. Obec, která na svém území spustí něco podobného, bychom měli politovat. Jsme totiž jenom lidé. Dřív či později se ve skupině „řízených dobrodinců” najde někdo, kdo začne mít dojem, že za svoji hodinu dobra nedostal odpovídající náhradu. Nebo začne mít chuť z rozjetého vlaku vystoupit, protože bude mít pocit, že je do dobrých skutků vlastně nucen. Celý projekt organizované dobročinnosti může skončit nenávistí všech vůči všem, bez ohledu na to, jak dobře se lidé do projektu zapojení mezi sebou znají, a projekt sousedské dobročinnosti se zvrhne v sousedskou zášť. Což ovšem neznamená, že bychom neměli pomáhat druhým.

Naopak, pomáhejme těm, kteří to potřebují, ale ne s notýskem v ruce, jen pro vlastní dobrý pocit. Čiňme dobré svým bližním a nikdy nedovolme, aby naše dobré skutky někdo monitoroval, řídil, koordinoval a tím je vlastně zneužíval pro svoje dobré jméno, či teplé „neziskové” místečko.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Miroslava Bardoková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 009,60 Kč
Vybráno 34.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 36 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.