sousede
4.6.2018
Kategorie: Společnost

Řízená dobročinnost: Aneb co všechno by neziskovky chtěly kontrolovat

Sdílejte článek:

NAFTALI

Je až neuvěřitelné, co všechno hodlají různé „neziskové” organizace monitorovat, řídit a koordinovat, nejlépe za podpory dotací z EU.

Třeba i dobré sousedské vztahy. Ty hlavně na venkově bývaly v minulosti otázkou dobrých mravů, neboť platí, že tam, kde se sousedé navzájem respektují a pomáhají si, žádného koordinátora nepotřebují. Tam, kde dobré vztahy nejsou, to ani koordinátor nezachrání. Řeč je o takzvaném projektu Sousedé plus, který přineslo do ČR Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, z.s. z Plzně v roce 2012 ve spolupráci s rakouským a německým vzorem Zeitbank 55+ („časová banka”).

Princip projektu SOUSEDÉ plus je jednoduchý. Každý člen spolku za sebe nabídne oblast, činnost, kde může být druhým nápomocný a na druhou stranu vyjmenuje věci, se kterými by sám potřeboval pomoci. Platidlem je 1 hodina. Tyto hodiny se vyměňuji uvnitř spolku mezi členy, ale lze je věnovat i lidem mimo spolek, kteří pomoc potřebují. Mimo tuto výměnu se spolek pravidelně schází a podniká různé aktivity. „Nejedná se výhradně jen o seniory. Projekt je mezigenerační, mohou se tedy zapojit i třeba maminky na mateřské dovolené, studenti, nebo každý, kdo má čas a chuť pomáhat a nechat si pomoci. Já umím to a ty zas tohle. Hodiny odvedené pomoci jinému člověku se zaznamenají na časové konto, kde se střádají a tyto nastřádané hodiny využije účastník pro svoji potřebu,“ tvrdí organizátoři tohoto pekelného projektu.

Už samotná podstata „řízené dobročinnosti” je komická. Člověk, který vykoná pro svého souseda něco dobrého, poběží zřejmě s notýskem za nějakým koordinátorem, který mu do sešitku dobrý skutek v délce jedné hodiny zaznamená. No a pak ten „koordinovaný dobrák” může na základě záznamu žádat po svých bližních podobnou satisfakci stylem něco za něco. Že řízená dobročinnost je v podstatě směšná, ba co hůř, je cestou do pekel, netřeba zdůrazňovat. Obec, která na svém území spustí něco podobného, bychom měli politovat. Jsme totiž jenom lidé. Dřív či později se ve skupině „řízených dobrodinců” najde někdo, kdo začne mít dojem, že za svoji hodinu dobra nedostal odpovídající náhradu. Nebo začne mít chuť z rozjetého vlaku vystoupit, protože bude mít pocit, že je do dobrých skutků vlastně nucen. Celý projekt organizované dobročinnosti může skončit nenávistí všech vůči všem, bez ohledu na to, jak dobře se lidé do projektu zapojení mezi sebou znají, a projekt sousedské dobročinnosti se zvrhne v sousedskou zášť. Což ovšem neznamená, že bychom neměli pomáhat druhým.

Naopak, pomáhejme těm, kteří to potřebují, ale ne s notýskem v ruce, jen pro vlastní dobrý pocit. Čiňme dobré svým bližním a nikdy nedovolme, aby naše dobré skutky někdo monitoroval, řídil, koordinoval a tím je vlastně zneužíval pro svoje dobré jméno, či teplé „neziskové” místečko.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč

Celkem za měsíc: 3 955,00 Kč
Vybráno 11.30%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 71 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.