sultan-erdogan-676x441
5.4.2019
Kategorie: Společnost

Říše na Bosporu: Trůn se zachvěl, ale zatím stojí

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

0_Marian_KechlibarErdoğanova strana ztratila v místních volbách kontrolu nad řadou velkých měst.

Přes veškerou snahu, kterou Recep Tayyip Erdoğan věnoval předvolební kampani, skončily místní volby v Turecku pro jeho stranu AKP nepříjemným překvapením. Ztratila vládu nad největšími městy v zemi, a to po 25 letech nepřetržité vlády. Jednou z příčin porážky je asi mizerný stav turecké ekonomiky v poslední době.

Obzvlášť bolestivou ranou je ztráta patnáctimilionového Istanbulu, jediné skutečně světově významné metropole Turecka; v okruhu tisíce kilometrů není k nalezení žádné srovnatelné město. Právě zde byl Erdoğan v roce 1994 zvolen poprvé primátorem, čímž začala jeho cesta k nejvyšším patrům moci.

Letos nasadil Erdoğan do boje o istanbulské primátorské křeslo svého spolupracovníka (jsou i tací, kteří říkají „loutku“) Binaliho Yıldırıma, chlapíka, který zastával úřad tureckého premiéra těsně předtím, než byla novou ústavou tato pozice zrušena.

Trochu jsem pátral po tureckých diskusích a našel jednu perlu. Yıldırım prý má pověst … řekněme neobratného řečníka, který se neumí tzv. vymáčknout a navíc dělá v písemném projevu hrubky. Opoziční poslanec Erkan Baş tak letos v lednu do sněmovny přinesl kartičky určené pro výuku abecedy, aby ex-premiéra „naučil číst, zejména ústavu“. Jak vidno, začalo se od píky, jeho rodným jménem.

Na porážku v Istanbulu ovšem řečnická neobratnost kandidáta sama o sobě nestačila – ostatně tam v průběhu předvolebního boje vystupoval sám Erdoğan, který umí mluvit k davům dobře. K velmi těsnému vítězství opozice přispěla zejména skutečnost, že se opoziční strany dokázaly tentokrát nějak dohodnout a spolupracovat. Klíčové bylo, že z volebních bojů v Ankaře a Istanbulu se stáhla kurdská strana HDP.

Kurdové jsou sice domovem na jihovýchodě Turecka, ale ekonomika Kurdistánu samotného je vepsí. Podstatně bohatší západní provincie lákají k přestěhování za prací. Odhady počtu Kurdů žijících mimo tradiční pravlast jsou politicky nejisté a citlivé, ale zdá se, že ve velkých tureckých městech by mohla žít až třetina celého kurdského etnika.

(Dost podobná situace je mimochodem ve Španělsku, kde hospodářsky silné Katalánsko už desítky let přitahuje migraci ze zbytku země, čímž se stalo značně etnicky smíšeným regionem se všemi politickými implikacemi, které to má.)

Neúčast převážně kurdské strany HDP, která dala tiše najevo, že by její voliči měli podpořit opozici, měla zcela jistě kruciální vliv v Istanbulu a dost možná i v Ankaře. Vítězství v Istanbulu bylo ovšem nesmírně těsné.

První součty hlasů ještě ukazovaly na vedení AKP a jejího kandidáta Yıldırıma. Jak večer pokračoval a začaly přicházet výsledky z hustě osídlených centrálních čtvrtí (tradiční bašta republikánské CHP), bylo patrné, že CHP získává hlasy. Televize přestala na několik hodin vysílat novější údaje a ráno pak volební komise sdělila, že o méně než procento vyhrál opoziční kandidát Ekrem İmamoğlu. Aktuálně má náskok 18871 hlasů, což je opravdu o vlas.

Proč píšu to slovo „aktuálně“?

Inu, vládní AKP ústy svého šéfa Erdoğana nejprve porážku uznala, následně si to ale zase rozmyslela a iniciovala přepočet hlasů jak v Istanbulu, tak v Ankaře. Volební komise požadavek akceptovala a část okrsků se začala přepočítávat. Zatím opoziční kandidát stále vede, i když jeho náskok se zmenšil. Poražená AKP tedy přišla s novou taktikou a vyžaduje úplnou anulaci istanbulských voleb, prý kvůli neplatným registracím voličů.

No, uvidíme, myslím, že Erdoğan ještě nevytáhl z rukávu poslední eso. Kontrola Istanbulu je pro něj důležitá věc. Ve velkoměstě na Bosporu se koncentruje cca 30 procent turecké ekonomiky a tamní stavební projekty (např. nové letiště nebo plavební kanál) byly tradičně úžasnou příležitostí, jak si nějakou tu miliardičku uškubnout do partajní kasy.

Osobně držím palce opozici, už jen proto, aby to sultán měl o něco těžší.

Autor: 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 750 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
22 komentářů