pagamentieu
13.3.2016
Kategorie: Ekonomika

Richard Sulík k EU: Nechte si ty peníze!

Sdílejte článek:

ANDREJ FANDÁK 13|03|2016

Znáte ten moment, kdy se diskuse láme a vy máte v talonu milionový argument. Je sice trochu nefér, ale za to tak razantní, že oponent bude muset kapitulovat. Nemůžete se dočkat, kdy jím zasmečujete debatu. Jako když Federerovi letí pomalý vysoký míček a on má ještě čas se zeptat soupeře, kam to chce.

A když si už zapalujete vítězný doutník, oponent řekne větu, po které vám zápalka vypadne z ruky. Nejenže váš argument odpálkuje homerunem přes tribunu, ale spolu s tím vám rozemele celý myšlenkový konstrukt omylů, který jste si dosud s obrovskou námahou budoval.

A toto se stalo německému ministrovi s parádní stezkou ve vlasech, Heiko Maasovi. V televizní debatě na Erste mu slovenský “utržený vagón”, Richard Sulík, zase jednou omlátil o hlavu jeden z dalších nápadů vyprodukovaných v berlínských salonech. Připravil si proto ultimátní argument soudruhů z NDR. Pokud nebudete poslouchat, tak vraťte všechny finanční benefity, které Slováci z Unie čerpají.

Heiko si sedl, opřel se v křesle a spokojeně si vychutnával triumf.

Sulík nejprve musel vyčkat, dokud mu dají slovo dvě matrony, které by za peníze daňových poplatníků šířily dobro i do nejvzdálenějších koutů galaxie a pak odpověděl. Zrušte ty peníze. Na Slovensko přinášejí pouze korupci. Heiko se symbolicky postavil a odešel vlastní stezkou (ve vlasech).

Čekal jsem roky, kdy jim to už někdo konečně řekne takto do očí.

Eurofondy přinesly na Slovensko i do Česka neskutečnou korupci. Jako u všech státních peněz, neexistuje jejich vlastník.Pro úředníky jsou to zdroje padlé z nebe, tak proč je neposunout tam, kde jim z toho něco kápne. Nikdo si nebude stěžovat, úplně stačí dodržet formální pravidla. Takhle to funguje, když dotuje stát a stejně to funguje, když subvencuje evropská instituce.

Peníze z EU ničí tržní prostředí. Pokud máme dva hotely, dvě stavební firmy, dvě restaurace a jedna z nich dostane dotaci, tak je v konkurenční výhodě. Ale ne proto, že nabízí pokoj za lepší sazbu, nebo vaří z čerstvých surovin. Ale proto, že management má více beletristického talentu při psaní žádosti o dotaci (v tom lepším případě – v horším zná ty správné lidi). Možná jsem staromilec, ale dobří stylisté by měli dělat v novinářských redakcích, ne ve stavebnictví.

Evropské dotace pouštějí žilou celému našemu hospodářství. Firmy, které svého času dělaly IT byznys, organizovaly školení, nyní létají po ministerstvech a hledají, kde by koho mohly podplatit. V podstatě se kolem eurofondů vytvořilo vlastní hospodářské odvětví. Samozřejmě, nesmírně byrokratické a neefektivní, jako vše, co se točí kolem státu. Dá se předpokládat, že lidé a firmy namotané na eurodotace by byly leckde jinde mnohem produktivnější.

Zdroje z Bruselu proudí do těch oblastí, které evropské elity prosazovaly. Možná není cyklostezka postavena ve “vzduchoprázdnu” nebo školení genderové rovnosti to pravé ořechové pro českou obec, respektive firmu. Kdo to ale může vědět lépe než kyperský komisař pro inkluzi a mnohojazyčnost? Snad jen ne starosta dané obce, nebo majitel firmy?

A v neposlední řadě, eurofondy nejsou zdarma. Někdo je zaplatit musí. Rozhazování peněz německých daňových poplatníků mě trápí stejně jako utrácení těch našich. Kdyby Němci nekorigovali naše náměstí a nestavěli po Česku čističky, měli by sami více peněz na nové auto, nebo dovolenou. A možná by ji přijeli strávit k nám, respektive by si koupili Škodovku nebo Hyundai. A to by nám pomohlo mnohem více.

Čekám, že by ještě tento fakt by mohl někdo před německým publikem vzpomenout. Když už jeho vlastní politici nehodlají jejich peníze bránit.

Odmítnout eurofondy v jedné debatě je jednoduché. Důležité to je v době, kdy se východní a jižní země Unie rvou o zdroje na další rozpočtové období. Kdoví, možná bude mít Sulík možnost zopakovat svá slova jako předseda slovenské vlády.

ZDROJ: Andrej Fandák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2019: *****

Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Mgr. Jana Lavičková 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Rliko 200,- Kč, Vlastimil 800,- Kč, Jan Rada 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Petr Šantrůček 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Marie Svajdová 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 449,00 Kč
Vybráno 35.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 22 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
213 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.