babishamacek
22.3.2021
Kategorie: Ekonomika

Respirátor FFP2 za 777,- Kč. Tak nakupují “odborníci” pod vedením Babiše a Hamáčka

Sdílejte článek:

COM

Nejvyšší kontrolní úřad dnes vydal šokující zprávu o tom, jak se během pandemie nakupovaly ochranné pomůcky. „Zodpovědnost za přípravu na potenciální ohrožení státu nese vláda. To je jednoznačné,“ říká prezident NKÚ Miloslav Kala.

 
Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil výsledky zkoumání nákupů a dopravy ochranných a zdravotních pomůcek, která ministerstva zdravotnictví a vnitra nakoupila během prvních osmi měsíců minulého roku. Stát za to zaplatil 8,5 miliardy korun.
.

V 95 stránkové zprávě úřad popisuje, že nejprve stát zaspal a následně selhal na mnoha úrovních. V nákupech byl chaos a byly netransparentní. Několik z nich vyšetřuje policie. V podezření je například i pokyn Jana Hamáčka, který rozdal statisíce respirátorů a nevykázal žádné doklady.

„Nebudu známkovat jako ve škole, ale budu hodnotit slovně. Dám příklad. Tak třeba když víme, že respirátory FFP3 šly nakupovat od 60 korun do 424 korun za kus, ale ministerstva nakupovala o řád nižší tedy FFP2 i za 777 korun za kus, tak z toho plyne, že stát rozhodně nepostupoval v souladu s finančními pravidly. Cena je ale jen jedna z věcí, na kterou kontrola poukázala,“ říká prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.

Ministerstvo zdravotnictví podle NKÚ přípravu zdravotnického systému na epidemie dlouhodobě podcenilo. Od roku 2011 ministerstvo zdravotnictví ani jednou neaktualizovalo Pandemický plán České republiky. Od téhož roku se neměnil ani stav pohotovostních zásob ochranných pomůcek. Na konci roku 2019 v zásobách bylo jen 10 tisíc respirátorů.

Když loni pandemie udeřila tak vládní panáci nedokázali relevantně reagovat. Chaotická organizace nákupů, dva nákupní týmy (na ministerstvu vnitra a na ministerstvu zdravotnictví), které spolu nekomunikovaly, neznalost trhu, úředníci neprováděli žádné prověrky dodavatelů, zkrátka panoval ohromný zmatek.

Další věc byla doprava. Stát za ní zaplatil asi miliardu korun a podle našich zjištění víme, že zboží létalo často nevytíženými letadly, zajišťovala se doprava i pro nestátní subjekty a navíc nebyla smluvně dostatečně ošetřené. Ta nehospodárnost byla v některých případech ohromná.

Co na to asi říká daňový poplatník a volič “top managerů” Babiše a Hamáčka? Řídíme stát jako firmu?

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 320 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
50 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)