biska
7.5.2020
Kategorie: Společnost

Respekt s “ricinem” ohrozil BIS

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPo jednání bezpečnostního výboru poslanecké sněmovny oznámil tiskový mluvčí BIS, že právě tato služba podala trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci ohrožení zájmů BIS a Česka.

Trestní oznámení podala Bezpečnostní informační služba (BIS). Potvrdil to mluvčí civilní kontrarozvědky Ladislav Šticha. „Vzhledem k tomu, že v minulých dnech došlo k úniku části klasifikovaných informací, což negativně ovlivnilo naší práci, podali jsme trestní oznámení. Z dosavadního šetření vyplývá, že k nezákonnému prozrazení utajovaných skutečností došlo mimo BIS,“ napsal webu Lidovky.cz Šticha.

Informaci o příletu ruského agenta s jedem ricin uveřejnil Respekt již 26. dubna 2020 v článku „Muž s ricinem“. Před třemi týdny přicestoval na Letiště Václava Havla z Ruska muž s ruským diplomatickým pasem. Čekalo na něj auto zdejšího ruského diplomatického sboru a odvezlo ho na ambasádu v pražských Dejvicích. Zdroje Respektu tvrdí, že pasažér cestoval s kufříkem, ve kterém měl mít smrtící jed ricin. Bezpečnostní složky o příletu cestovatele věděly a muže vyhodnotily jako bezprostřední riziko pro dvojici českých politiků, jejichž kroky v posledních měsících vyvolaly hněv Moskvy.

Tři komunální politici, starostové Prahy 6 a Praha-Řeporyje a primátor Prahy pak obdrželi policejní ochranu, což potvrdil starosta Prahy 6. Jistě ne shodou okolností, ale díky své politické orientaci, se jedná vesměs o zástupce opozičních stran, a to TOP 09, ODS a ČPS. Starosta Prahy 6 se do údajného hledáčku Moskvy dostal kvůli odstranění sochy maršála Koněva, starosta Prahy-Řeporyje za to, že umístil na území obvodu desku s připomínkou účasti tak zvaných vlasovců na bojích v Praze během květnového povstání. Primátor Prahy má pykat za přejmenování náměstí u ruské ambasády podle zavražděného ruského opozičního politika.

BIS se dušuje, že k úniku informací do Respektu došlo „mimo tajné služby“, což znamená pouze jediné. Vyzradit takovou informaci mohl jen ten, kdo je se zprávami BIS seznamován v rámci své politické funkce. Oznámení přistálo na stole vrchních žalobců v Praze. „Na váš dotaz nemůžeme poskytnout – vzhledem k režimu, v němž jsou veškeré informace ohledně vašeho dotazu – žádnou odpověď,“ uvedla Lenka Bradáčová, šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze. Blíže se k případu nechtěla vyjádřit. Podle informací Lidovky.cz musejí ale žalobci prověřit, zda a kdo se případně dopustil trestného činu ohrožení utajované informace.

Bude zajímavé sledovat osud tohoto oznámení, které, jak očekávám, bude po nějakém čase ukončeno, aniž se zjistí, kdo tajnou informaci do médií pustil. Rozhodně to ale musel vyzradit někdo, komu velmi záleželo na zhoršení česko-ruských vztahů. Ministr zahraničí Tomáš Petříček byl ostatně zpovídán na ČT a prohlásil, že současná situace nevyžaduje odvolání ruského velvyslance zpátky do vlasti. Něco se tedy událo, ale pokud není zatím nutné odvolávat ruského velvyslance, asi ta informace z Respektu není relevantní. Prezident Miloš Zeman dokonce tvrdí, že mu jeho chabé chemické znalosti připomněly ricinový olej, což některá jemu nenakloněná média vykládají tak, že si Zeman plete prudký jed ricin a projímadlo.

Primátor Prahy pak využil připomínku výročí počátku pražského květnového povstání k tomu, aby popřel rozhodující roli sovětské armády při osvobození Prahy v roce1945. Prohlásil totiž, že Rudá armáda přijela již do svobodného města. Někteří historici považují tato slova za správný popis reality, protože německé jednotky se z Prahy stáhly před příjezdem Rudé armády. Německo ale kapitulovalo 8. května 1945 a formálně tak německá armáda uznala svou porážku den před příjezdem sovětských, ale například i polských jednotek, do srdce Čech-Prahy. Naprosto přesně by tak pražský primátor měl prohlásit ve svém projevu to, že Německo kapitulovalo den před příjezdem Rudé armády do Prahy. Jenže jsme u toho „kdyby“. Zatímco čtyřicet let komunistická propaganda zamlčovala podíl americké armády na osvobození Československa a vyzdvihoval se pouze Sovětský svaz jako náš zachránce a osvoboditel, někteří mladí čeští politici dělají vše proto, aby relativizovali zásluhy Sovětského svazu na porážce Německa. Ty bezesporu existují bez ohledu na peripetie paktu Molotov-Ribentrop mezi Německem a Sovětským svazem, který na několik let opět rozpůlil Polsko na německou a sovětskou část. Rovněž o podílu tak zvaných vlasovců se za komunistické éry nehovořilo, protože bojovali téměř do posledních dnů po boku německé armády a teprve na konci války a v Praze pomohli v květnovém povstání. Tyto vojáky dokonce na konci války nechtěli vzít do zajetí ani Američané, a Rudá armáda pak několik set vlasovců na našem území zlikvidovala. Více o vlasovcích zde.

Vyprávění Respektu o ruském agentovi s ricinem se tak zřejmě zakládá na úniku zprávy BIS (ta únik z vlastních řad vehementně popírá), která byla tvořivě upravena někým na cestě do médií. Kdo tam co přidal se už zřejmě nedozvíme, neboť Respekt bude tvrdě bránit svůj „zdroj“. Nicméně, akce „ricin“ splnila minimálně jeden z cílů, pro který byla vypuštěna. O několika komunálních politicích se mluvilo, někdo je možná i politoval. A česko-ruské vztahy klesly ještě hlouběji pod bod mrazu, na kterém jsou již od ruské intervence na Ukrajině a obsazení Krymu.

Co se samotného Respektu týče, zdá se, že bychom měli jeho “zaručené” informace z důvěrných zdrojů posuzovat naprosto bez respektu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 20 371,00 Kč
Vybráno 58.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 245 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,37 out of 5)
Loading...
politicon.cz
39 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.