facebook23
19.1.2020
Kategorie: Společnost

Republikáni na Floridě navrhují vysoké pokuty za cenzuru na sociálních sítích

Sdílejte článek:

FILIP VÁVRA

Senátor za americký stát Florida a zároveň floridský předseda Republikánské strany Joe Grutes chce příští týden navrhnout zákon, který by občanům Floridy umožnil žalovat společnosti provozující sociální média kvůli cenzuře jejich politického projevu. Zákon by zárověň těmto společnostem znemožnil používat na obranu své cenzury argument tzv. “nenávistného projevu”.

Zákon, který je celý k nahlédnutí zde, by žalujícím zaručil minimální odškodné ve výši 75 tisíc dolarů, pokud zmíněné společnosti “smažou nebo zcenzurují uživatelův politický nebo náboženský projev, nebo použije algoritmus, který tyto projevy znevýhodní nebo zcenzuruje”. Společnost nebude u soudu moci na svou obhajobu použít uživatelův údajně nenávistný projev.

Odškodné může být sníženo, pokud společnost příspěvek obnoví, nebo odstraní cenzuru v rozumné době.

Zákon se má týkat jen politického či náboženského projevu. Nebude se týkat přímých výzev k násilí, obscénních či pornografických příspěvků, chyb, výsledků soudního nařízení, neautentických zdrojů, falešného zosobnění, svádění ke zločinu, nebo šikanování mladistvých.

Pokud zákon na Floridě projde, bude to první vlaštovka. Má šanci, protože Florida je s mírnou převahou republikánská. A stejný úspěch může mít v podobně orientovaných státech. Ve státech s převahou tzv. Demokratů moc šancí nemá, protože progresivisticky orientovaní Demokraté považují cenzuru za dobrý nástroj sociálního inženýrství.

Podobný zákon by byl dobrý i v České republice. O cenzuře na sociálních sítích už slyšel snad každý. I zde má své četné zastánce, kteří dokonce hromadně nahlašují pro ně nepohodlné příspěvky, a snaží se své politické oponenty ze sociálních sítích vyblokovat. Česká republika ovšem na rozdíl na USA nemá svobodu slova, ačkoliv ji Ústava zaručuje, a existují zde různé zákony, které svobodu omezují. Nejnověji naše vláda pracuje s termínem takzvané “předsudečné nenávisti”, kdy by se teoreticky mohlo zákonem vynutit, aby nikdo nemohl vůči určité skupině obyvatel projevit jakoukoliv nevoli. Pokud tedy z určitého důvodu nemáte rádi jehovisty, museli byste si to nechat pro sebe, protože vaše nevole je podle vlády vyvolána předsudkem.

Sociální sítě jdou dnes ale mnohem dál, než po nich zákon chce, a váš příspěvek či profil smažou kvůli tomu, že nebyl v souladu s pravidly komunity. Pravidly, která ovšem nestvořila žádná komunita, ale několik “expertů”, kteří jsou v podstatě bezezbytku orientovaní doleva.

Vzhledem k tomu, že sociální sítě jsou novou formou veřejného prostoru, musí stát v tomto veřejném prostoru chránit vše, co není protizákonné. A je na současných i budoucích legislativcích, aby zcela odvrhli tendence stíhat onu zmíněnou předsudečnou nenávist, ale také nás konečně zbavili otravných a zbytečných paragrafů, jako je Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob; Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod; a především Podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 830 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)