RASISMUS0820
4.8.2020
Kategorie: Společnost

Řekněme si na rovinu, co je to rasismus

Sdílejte článek:

FILIP VÁVRA

Když je dnes někdo nařčen z toho, že je rasista, obvykle se urputně brání, že není. Slovo “rasista” a “rasismus” se stalo něčím jako synonymem pro to, že nenávidíte ty, kdo jsou jiní než vy. Nebo si o nich myslíte, že jsou oproti vám méněcenní. Ale taková definice je špatná. Takže pojďme si zopakovat známá fakta, která byla ve veřejném prostoru zcela překroucena.

Rasismus je přesvědčení, že se lidé dělí do dalších podskupin – ras, a tyto rasy se od sebe nějakým způsobem liší. Rasista je pak člověk, který věří, že je to pravda. Naopak člověk, který není rasista, věří, že žádné takové dělení lidí neexistuje, a že mezi lidmi neexistují rozdíly.

Rasismus je dnes něco jako sprosté slovo, ale věda tuto disciplínu zkoumá i dnes, jen je opatrná na výrazy a závěry z toho vyvozené.

Je prokázané, že dnešní moderní člověk vznikl v Africe, kde se evolučně vyvinul z pra-opice. Víme, že před asi 100 tisíci lety z Afriky část těchto pra-lidí odešla, a následně došlo k dalšímu štěpení těchto odpadlíků. Někteří zamířili na jihovýchod a dostali se až do Austrálie a na jižní ostrovy. Část těchto lidí se příliš neliší od moderních Afričanů, zřejmě proto, že po odchodu z Afriky zůstali v podobném jižním podnebí. Další část už nese některé znaky nově vyvinutých skupin, o kterých pojednává další odstavec.

Dál na severu, zhruba v dnešní střední Asii, se od sebe oddělily dvě hlavní skupiny. Obě zde prodělaly dobu ledovou, která tvrdým testem přirozeného výběru nechala přežít jen ty nejschopnější z nich. Jedna skupina pokračovala do dnešní moderní Asie, druhá do dnešní moderní Evropy. Od té první se později oddělila další skupina, která pokračovala do dnešních Amerik, zatímco ta druhá se rozprostřela po celé Evropě. Už tušíte?

Máme tady tři hlavní lidské skupiny, které se v průběhu 100 tisíc až 40 tisíc let zpátky vyvíjely nezávislé na ostatních, v jiném klimatu, za jiných podmínek. Tento vývoj umožnil jak rozdílný vzhled – postavte vedle sebe typického Afričana, Asiata a Evropana – tak i rozdílnou genetickou výbavu. Jistě jste už slyšeli o tom, že některé nemoci trápí více Afričany, jiné Evropany. Pokud bychom se bavili o zvířecí říši, bavili bychom se v tuto chvíli například o třech podtypech nějakého zvířete. Protože jde ale o lidi, a protože, jak argumentují různí aktivisté, dělení lidí způsobilo mnoho zlého, tato debata je tabu. A to je neméně nebezpečná věc.

Přijměme fakt, že mezi lidmi jsou rozdíly. Není to vůbec o tom, že by někdo měl být lepší či horší. Ale nebojme se mluvit o tom, co je pravda. Nemusíme tomu říkat rasismus, protože tohle slovo už je prostě prokleté. Nemusíme tomu říkat nijak. Ale nebojme se mluvit o tom, že důvodem, proč Japonec nevypadá jako Somálec, a Havajec zase nevypadá jako Nor, je ten, že předci těchto lidí jednoduše žili příliš dlouho odděleně, v jiných klimatických podmínkách, a tím evolučně vyrazili svým vlastním směrem. To nemusí, a také by nemělo, nikoho urazit. To, jak jsme jiní, je krásná věc, a důkaz síly přírody.

Evropanky

Asiatky

Afričanky

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 550,00 Kč
Vybráno 35.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 450 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,65 out of 5)
Loading...
politicon.cz
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.