
Regulátorům z parlamentu
LENKA BRČKOVÁ
Vážení zákonodárci!
Uměli jste zregulovat průmyslový popílek, uměli jste zregulovat kouření v hospodách, uměli jste zregulovat parkování aut ve městech, uměli jste zregulovat pojídání sladkostí dětmi… Prostě uměli jste zregulovat kde co, i když to vlastně nikdo nechtěl.
Troufnu si říct, že polovině občanů naší krásné země momentálně vadí ten všudypřítomný žlutý prach, pardon, vlastně pyl. Občané, ač normálně zdrávi, jsou nuceni kašlat, kýchat a prskat. Jsou nuceni ládovat se výrobky farmaceutického průmyslu (léky). Občané jsou nuceni neustále uklízet – utírat prach, luxovat a vytírat, každý den jezdí auta do myčky, aby byla vidět původní barva auta a tak dále a tak dále… Dnes se snad nenajde člověk, který by kvůli žlutému pylu nedělal nějakou činnost navíc.
A tak tu jako občan sedím a něco mě napadlo. Základem je mít to tzv. pod kontrolou. Ten pyl je třeba řídit (nevím, jestli jako firmu, ale to je jiná písnička). Zregulujte už konečně ten žlutý prach! A rovnou mám pár nápadů… Třeba:
- založte Státní žlutý fond (zkratka SŽF)– nechť výrobci a zpracovatelé té rostliny, která prach způsobuje, přispívají povinně do fondu tolik peněz, aby to pokrylo občanům zvýšené náklady na úklid, nákup léků, mytí aut a jiných „důsledků“ (pozn. tip na ředitele Fondu bych měla),
- sepište a schvalte zákon na ochranu zdraví lidí, který nařídí zemědělcům nad každé pole instalovat pylový filtr, tento filtr bude podléhat pravidelné revizní prohlídce autorizovanou osobou. Předpoklad je samozřejmě vznik Komory revizních techniků pylových filtrů – ale to vy, jako zákonodárci samozřejmě víte (pozn. tip na předsedu Komory bych měla),
- sepište a schvalte zákon na ochranu a zdraví zvířat, který nařídí zemědělcům oplotit všechna pole. Tu žlutý pyl produkující rostlinu totiž žerou mladé, nezkušené srny. A taky nařiďte umístit nad pole sítě – to zas kvůli včelám. Ohledně dalších opatření na ochranu zvířat oslovte ty mraky neziskových ekoteroristických organizací, oni Vám další opatření jistě rádi doporučí.
Já chápu, že moje návrhy znamenají spoustu práce a další regulaci. Ale kdyby to Vaše snažení mělo zachránit jediný život! – rozumíte mi, ne?
No a kdyby se vám náhodou nechtělo nic moc dělat a zrovna byste nepotřebovali nějaký teplý flek pro kámoše na místo ředitele Fondu a na místo předsedy Komory, pak bych měla taky jeden návrh…
Zrušte to nesmyslné dotování biopaliv a uvidíte, že se problém s pylem vyřeší sám!
(Pozn. autora: Až na poslední větu je celý text myšlen ironicky a rozhodně si nepřeji žádnou další nesmyslnou regulaci – to jen na vysvětlení, kdyby se mých „rad“ chtěl chopit nějaký ten aktivní dobrotrus.)
Autor: Lenka Brčková
Redakce
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)
***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****
Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč
Celkem za měsíc: 4 755,00 Kč
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Latest posts by Redakce (see all)
- Třetí světová už začala … - 18.2.2019
- Trpí Navrátilová „transfobií“? - 18.2.2019
- Ministryně Nováková: Za drahá mobilní data si můžete sami! - 18.2.2019
….ale vždyť ten pyl není z řepky, co Vás nemá! Pořád tu někde už několik dnů čtu na internetu, že je to pyl ze smrků a z borovic…
Jen pořád nevím, kde ty smrky a borovice jsou, když v okruhu asi 30km okolo mého domu roste jen samé žluté smradlavé kvítí a jehličnany nikde…. že by chyba v METRIXU nebo že by soudruzi z Agoferdu udělali chybu…
Pyl je z jehličnanů. Pyl z jakýchkoliv květů nelétá, ale lepí se na opylovače.Nebo jste viděl prášit pyl třeba z jabloní?
U nás žádné jehličnany nejsou a je tu pylu,že jsou původně černé parapety žluté.Je to pyl z obrovského listnáče,ale nevím,jak se jmenuje.
Je to ze smrků a borovic, právě kvetou . V lesích to vypadá jako žlutý kouř a vítr to odnese i tam, kde jehličnany nejsou. Podobně práší pyl i z lísek, ale ty mají dobu květu dávno za sebou.
Mohu potvrdit. Široko daleko ten žlutý nesmysl není, ale měli byste všichni vidět ta mračna pylu z našich smrků a dalších jehličnanů. Opravdu. Nechci se zastávat zemědělství, které neprodukuje potraviny, ale v tomto případě to není řepkou. Jehličnany asi reagují na to sucho a tak se až enormně snaží postarat o potomstvo.
a mimochodem – když tu může “poletovat” i písek ze Sahary… , ale to nevysvětlíš
ještě dodám – škoda, že tu není ten “mislivec” jehož jméno se nesmí vyslovit… na 100% by vysvětlil
Aj ja mám v záhrade štyri jedle. Najskôr som nevedela, prečo mačky chodia žltým prachom obsypané, ale ked som zbadala nažlto zaprášenú terasu a ten bordel pod jedlami, bolo mi jasné. Tento rok je celkovo výdatný, nespomínam si kedy bolo naposledy toľko peľu.
Aktuální pylový zpravodaj
30. 4. 2018 – 6. 5. 2018
Dominantní alergeny:
dub, bříza, buk, ořešák, vrba, platan, řepka, borovice, smrk, začne sezona trav
——————————————————————————–
pyl z řepky je těžký, usazuje se poblíž řepkových polí
Stačí si sami zatřást smrčkem, uvidíte. Ale o to nejde, jde o to že pod řepkou degraduje ornice, oni navíc mnohde neořou a postřikují roundupem (nebo jiným – účinná látka je stejná – jsou jí plné spodní vody) přeci jen traktor pří postřiku sežere poněkud jiné množství paliva než při hluboké orbě. A to zase vede k degradaci, v udusané půdě chybí půdní bakterie a kyslík nehledě na to, že chybí zelené hnojení. A ano pro zvěř je to jedovaté, trpí průjmy a na dehydrataci může až uhynout. No a poslední – při míchání do paliv při následném spalování vznikají horší splodiny než u fosilních paliv.
Takže jediný důvod proč to pěstovat ve velkém, jsou dotace – to je důvod pro zničení ornice!!!
Kéž by to končilo u trošky pylu…… to je to poslední a nejméně podstatné!!!
Kocourkov.
Pod řepkou ornice nedegraduje, je to zlepšující plodina. Roundupem to postřikovat nemohou, je to listový totální herbicid. Pokud by postřikovali holou půdu, tak by byl neúčinný, pokud by postřikovali zelený porost, tak by zahynul včetně řepky. Proč by ji potom vysívali?? Pro přežvýkavce je nebezpečný jakýkoliv porost s vysokým obsahem dusíku, tedy mladé listy řepky nebo třeba jetele nebo vojtěšky. V žaludku přežvýkavců vznikají nitráty, které postupně změní hemoglobin na methemoglobin a tím vzniká otrava. Míchání řepkového oleje do paliv nezpůsobuje řepka.
Místo orby plevel stříkají, před setím. Zvěři vadí olej. Pěstuje se hlavně kvůli palivu. Řepka skrz habitus nedrží půdu – půda degraduje vodní erozí + to hutnění.
Jestli si někdo může dovolit oponovat, tak jsem to zrovna já. Dost let jsem pracovala jako agronomka a rostlinolékařka už v době, kdy jste za sebou tahal kačera a houpal se na dřevěném kohoutovi. A znalosti mi zatím nezmizely, i když už to dávno nedělám. Co kde ale nějaký farmář dělá nebo nedělá, to nevím, když to pole nevidím. Podmínky jsou v různých oblastech různé.
Víte, já už se tady nechtěl nijak vyjadřovat, ale něco Vám dodám. To k této diskuzi:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/zemedelstvi-premira-zlute-barvy-na-polich-fjc-/p_ekonomika.aspx?c=A160512_230008_p_ekonomika_wag
a další, už starší:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekologie-repka-neni-pro-pole-nejvetsi-problem-fom-/p_ekonomika.aspx?c=A150513_183327_p_ekonomika_wag
.
A pro Vás, madam, ta řepka je dnes trochu jiná, ona roste i bez toho aby si musela tahat vodu z hloubky, což kdysi dělala.
Problém není řepka, problém je sucho, sucho které nejde napravit jenom přehradami. Sucho které je dnes pod každým polem a je čím dál větší. Špatná technologie zpracování půdy, velikost ploch, nedostatek větrolamů / to jsou ty zlé stromy u cest/, a skladba plodin.
Podobné problémy má dnes les, jenže to by se musel najít opravdový machr politik, aby to všechno změnil.
Jenže v diskuzích o tom, který žid za co může, se ničeho nedoberete.
Zkusím ještě najít to o té řepce.
Řepka má kořeny do hloubky 1 – 3 m. Když je vrchní vrstva půdy přehnojená dusíkem, tak kořeny rostou spíš do šířky než do hloubky. Sucho a mírný nedostatek živin podporuje růst kořenů do hloubky. Takže je to všechno o farmáři. Ale jestli sucho bude v květnu a červnu pokračovat, všechno uschne včetně brambor. Pomohly by jedině závlahy.
spíš gramofonka
Čemu se řehníš?
gramofonce,
a teď i tobě
Vypatlanče
čemu, čemu…přece vlastní blbosti
Dej si jointa, svazáku.
To je možné, ale dnes už to táhnout nemusí. prostě, pomocí hnojiv, se nemusí tolik snažit, a proto tady schneme. A nejenom řepkou. Máme málo vhkosti v půdě a dnes už i v lesích.
Vyrábíme si tady pouť, také třeba proto, že většina těch farmářů, sedí v Praze v kanclu!
pouŠť!
Neschneme kvůli hnojivům. Problém je komplexní, hnojiva ovšem dělají z půdy mrtvou hmotu…a druhotně, protože zadrží méně vody, je potřeba více zalévat. Ke klimatickým změnám dochází, Země není neměnná, ovšem politici a zemědělci se tím netrápí…klidně se jede dle toho, na co dostanou dotace….však on to někdo zacáluje….jo, bude tady poušť, protože lidem nedochází, že pšenice a krávy nerostou v regálech hitlermarketů…nikdo si půdy neváží, místo potravin se pěstují biopaliva, jak ekologické
…nějak si nechceme přiznat, že jsme součástí přírody…a jen proto, že máme technologie, tak se domníváme, že vyhrajeme…jenže pořád bude úrodu dávat půda…ÚRODNÁ…
Jen čekám, že nějaký pitomec začne argumentovat hydroponiemi a masem ze zkumavky
Já jsem nenapsal, že schneme kvůli hnojivům. Pouze podotýkám, že řepka už dnes netáhne vodu na povrch. Což kdysi musela, dnes se ona sama obejde.
Ono to vysychání u nás, a netahám sem klimatické změny, je jasně dané zpracováním půdy, skladbou plodin, velikostí ploch. Atd. Pokud na Hané vysadíte několik tisíc h ječmene a mezi těmi lány zrušíte stromové aleje, tak každý rok příjdete o několik tun ornice. Ono je na těch polích nad povrchem až 50°! Když na to spadne přívalový déšť, máte povodeň! A to nemluvím o tom, že dnes nemáme na střídání plodiny které jsme střídali několi století.
Proto dnes není problém nalézt v pivu mikotoxiny, protože to pole nic nevyčistí. Třeba řepa. Jakákoliv.
dnešní hnojiva jsou samozřejmě lepší, méně škodlivá, ale nejsou vyrobená proto aby udržovala v pořádku půdu.
Na Břeclavsku už o počínající poušti ví své!
Stejně budeme muset ty zemědělce nějak vydotovat, protože jinak budou vyrábět jenom to, co sype.
Když si vemete, že stejný problém je i v lesích, tak se naši vnuci mají na co těšit!
Mmch., žijí lidé co o vysychání mluví už od r. 1986!!!
A věřte, že vím jak rosté kráva, prase, králík a i jak se jednotila řepa.
P.S. víte, že by bylo lepší aby města při sekání trávy toho tam nechala o 5 cm více a už by se půda více zavlhčovala.
Já se s Váma nehádala, máme stejný názor a už vůbec bych nečekala, že nevíte jak roste tráva či kráva
Jo, na Břeclavsku víme své!
10 metrů…. Ce… 40 cm pod povrchem polí je udusaný BETON !!!!
“Zvěři vadí olej.”
Kde se nachází olej v těch listech?
“půda degraduje vodní erozí + to hutnění”
Řepka má vysokou pokryvnost půdy, takže s erozí to nebude tak hrozné – eroze probíhá v širokořádkových plodinách na svazích, pokud se sejí po spádnici. Hutnění půdy si musí ohlídat farmář. Když si neumí poradit, tak je to blb.
https://www.stream.cz/adost/10019667-smrt-nese-jmeno-glyfosat
Obdoba je třeba touchdown, ale je jich víc!
Neořou, stříkají. Všude. Místo tří cest orby – to na jedenu cestu stříknou. Spotřeba paliva čtvrtinová.
Něco si zjistěte, než oponujete…
http://prntscr.com/jd0l5z
informací všude je…. nevím proč píšete opak…
lzes buresi !
To jo, ale pokud ji na jednom místě pěstují jen jednou a vrátí se za několik let. Bohužel tomu tak není a tak to přináší problémy.
V pětihonném osevním postupu by se měla dávat 1x za 5 let. Pokud ji dávají za sebou každý rok, trpí houbovými i jinými chorobami a výnos se sníží tak, že se jim to nevyplatí.Každá plodina za sebou nechává v půdě rezidua – odpad, který snižuje výnosy pokud se pěstuje stejná plodina po sobě. Proto se musí plodiny střídat. Tohle ví každý zahrádkář, není třeba to ani vysvětlovat.
No, to je právě to, že se pak do toho perou sajraty.
Nelíbí se mi současné “zemědělství”, k půdě není respekt, snaží se ji vytěžit (netvrdím, že všichni…a my na našich zahradách víme o co jde). Těžká mechanizace, absence organické hmoty, málo druhů….jak to pak má vypadat?! Pro začátek by si měli všichni uvědomit, že pokud si zničíme půdu, můžeme vyhladovět….jenže toto se neřeší, všem vadí, že mají zasr.né auta od pylu a alergie…proč je tolik alergiků také nikdo neřeší….
Tak čumím na meteopress a toužebně vyhlížím déšť a nic! Podle meteopressu už tady má silně pršet, ale ono nic. Že by soudruzi udělali někde chybu? Ten žlutej sajrajt je všude, jediná šance na zklidnění stavu je silný a vytrvalý déšť. Vypadá to, že nastávají pro střední Evropu zlé časy, vody je stále míň a míň a už to trvá nějaký ten rok. Medardova kápě, 40 dní krápě už dávno neplatí a nebude platit.
Kdysi jsem navrhoval na blozích jednoho velkého serveru, že by měly země Evropy udělat velké odsolovací
stanice a vodu dopravovat do evr. hor od Španěkska, přes Alpy do Krkonoš a Tater atd. Poté by voda získala stykem se zemí potřebné minerály atd. Fungovalo by to jako ropovody a plynovody, obvzláště v dobách kdy je málo vody. Bylo by to samozřejmě energeticky náročné, ale když mohou státy dávat na zbrojení obrovské prachy, tak proč by toto nemohlo dostat přednost, obvzláště když je situace v tomto směru velmi nebezpečná?
Tehdy mě spousta lidí vynadala, že jsem snílek a blázen, ale ono to vypadá, že přijde zlá doba co se týče vody a že se o ní ještě budou vést války! Lidé jsou blbí a vedou je ještě blbější politici.
Tak než přišla muslimská invaze, také jsem říkal že první války budou o vodu – obávám se, že na to nedojde…
Pokud by naši hydrometeorologové zareagovali stavbou přehrad a udržováním vody v krajině (retence, vsakovací jámy, přehrady, akumulační nádrže, přečerpávací elektrárny) tak jako střecha evropy budeme mít menší problém, než všichni ostatní dohromady. Ale musí konat – hlavičky máme!
Na stavbu velkých přehrad je pozdě, když sucho trvá několik let.
Myslím, že umělá retence vody to nezachrání, jen oddálí, když je narušena bilance v přídělu a odtoku vody v celé evropské krajině, tak prostě vody bude nedostatek. Nouzové řešení je v tom, využít toho, že lidé umí odsolovat mořskou vodu a tu dopravovat ve velkém množství do výšin Evropy, ale to by byl gigantický projekt a musel by tady být jasný konzensus všech zůčastěných, ale EU a celé společenství zemí řídí pogramoti a tupci. Třeba Němci s Dorotou Merkel ruší jaderné elektrárny o výkonu 20,5 GW (což odpovídá celému instalovanému výkonu ČR) a právě jaderné elektrárny by mohly v tomto ožehavém problému pomoci řešit odsolování a dopravu vody do vnitrozemí.
Kdysi před staletími tuším v Německu jistý radní navrhoval vystavět kanalizaci v jejich městě, všichni se mu vysmáli a že je blázen. Blbstí a nevzdělanost má skoro vždycky navrch před pokrokem a moderními řešeními.
Stačilo by, kdyby nám přestali regulovat počasí. Ale na tyto regulatory nikdo nemůže.
Řepka je rostlina entomofilní, to znamená rostlina, kterou opyluje hmyz. Není tedy anemofilní, čili není rostlinou, kterou by opyloval vítr. A řepkový pyl tudíž neputuje ovzduším a větrem (nejvýše několik metrů u nových hybridů). A to žluté, co vám špiní auto, je pyl těch anemofilních rostlin, to znamená jehličnanů především, které se sprašují větrem. Letos je rok, kdy se jehličnany rozhodly, že se budou množit.
(Pyl, nejen řepky, je poměrně těžký, zato pyl jehličnanů je přírodou uzpůsoben, aby ulétl i mnoho kilometrů.)
Ovšem, na druhé straně: jaro bylo velmi překotné, teplé a suché, takže to všechno tak nějak vykvetlo skoro naráz.
Ale také: řepky se nepěstovalo nikdy tolik, jako dnes. Příčinou jsou samozřejmě dotace na přimíchávání biosložek do PHM, jak nařídila v procentech v roce 2008 EU. Prozemědělce je proto řepka rentabilní a zaručuje zisk. (O škodách, které působí sekundárně, už se moc nemluví – počínaje tím, že škodí v palivech autům, ekologické to také není, ničí půdu, musí se postřikovat, škodí zvěři atd. atd.) Mimochodem: EU už to dnes ví, ale biosložky se budou přimíchávat do paliv dalších 20 let (verdikt EU 2017).
✽✽✽
Jenže ouha: Všem, kteří si na pyl stěžují jsem radil: neplácejte domněnky, udělejte stěr z auta, nebo oken a zajděte si do nejbližší školy, v přírodovědném kabinetu je jistě mikroskop a na chvíli vám ho jistě milerádi půjčí. Na webu jsou mikrosnímky různých pylů, tak to porovnejte, co vám ničí zdraví i nervy.
No a nejméně jedna paní to udělala a: drtivá většina pylu v jejím vzorku byla z ŘEPKY. Hm, takže teorie jsou jedna věc, praxe druhá.
(Samozřejmě, na různých místech mohou být různé výsledky a nepochybné je to, že letos je pylu ve vzduchu opravdu hodně; všech druhů, nejen řepkového a smrkového.)
….je to žluté, je to z řepky….je to blbé, je to z blbce,nebo blbky…
chtěl jsem ti dát smailíka jinak než zdejšího, možná tedy pod jménem
ňáko to nešlape, žeby i odkaz tohoto typu vadil
Mám krásný výhled na České středohoří. Úžasná krajina. V pondělí, ale byla zcela zahalena žlutým mrakem. Že by Saharský písek, ten by se zase nedržel na autě jako poslanec koryta. Protože pole pod většinou těch kopců jsou nyní žlutá, bylo nasnadě, že jde o řepkový pyl. Ale kde že, všechna média nás přesvědčovala, že jde o pyl z jehličnanů. Tyto stromy musí být velmi plodné. Kdo ty kopce zná, tak ví, že listnáče jsou v drtivé převaze
Mám na dvoře dva 80ti leté smrky. Chvilkama nebylo ani vidět. Řepka nikde v okolí. Je sucho, teplo moc brzo, tak se vše uspíšilo plus vzdušná vlhkost na minimu, všechno lítá…jindy to postupně splachoval déšť…
Barva jasně žlutá?!
..jo, je to žlutý a letí to přímo z těch stromů…sem to stříkala vodou a stejně mrchy prášily
Tak autor si nepřeje jinou regulaci… Regulovat lidi/poddané, to jo, ale regulovat ty svině, co regulace vymýšlí / provádí ne? Proč? Jen je pěkně zregulovat! Nejlépe tak, až z toho budou srát Maggi a hodí si špagát!
Prej nemecky a holandsky vrtule-vetrne elektrarny cvici s pocasim ve zbyvajici evrope,odklaneji mraky s destem.Jeste se budou nemecku vracet k jadru ale aby nebylo pozde.
To asi ne, možná blbnou ryby a ptáky, ale zas takový účinek nemají.
Na ty vrtule moc nevěřím. Ty roztáčí vítr, ne že by sami prodění větru vytvářely. Tady asi přímá závislost není.
Největší problém dnešní doby se nazývá VODA.Současný způsob zemědělské a lesnické produkce je pro budoucí generace smrtící,ale velké korporace se řídí heslem po nás potopa a hlavně ZISK.Postupně si otrávíme naši nejdražší komoditu SPODNÍ VODU,ale ony ty velké korporace nám ji rády dovezou(a prodají v AKCI)třeba z druhé strany zeměkoule,na ekologii nehledˇte a kupujte.Lituji naše potomky,protože VODA je jediná komodita bez které se neobejdeme a bez ni není možný život.