regulace
22.10.2019
Kategorie: Ekonomika

Regulacemi k blahobytu nedojdeme

Loading...
Sdílejte článek:

ROMAN MALACH

Ve zpravodajství z Evropského parlamentu jsem se dočetl, že poslanci se na konci minulého týdne hromadně shodli na tom, že aktuální situace na kontinentu je – co se nerovností napříč unijními státy ale i jednotlivými regiony či občanskými skupinami týče – kritická. I proto nadále naléhají na zavedení minimální mzdy a stanovení společných socio-ekonomických základů, které napomohou k dosažení společných cílů v rámci unie. Druhá věc, která poslance trápí, je skutečnost, že v EU je vysoká nezaměstnanost mladistvých.

K evropské minimální mzdě jsem se už vyjadřoval v předchozích článcích. Z pohledu ekonoma je to absolutní hloupost, která nemůže fungovat. Její zavedení je řešení důsledků nikoliv příčiny. Každému rozumnému člověku přece musí být jasné, že třeba rumunská ekonomika nemůže platit minimální mzdu na úrovni Lucemburska. Rumunské podniky na to prostě nemají a v nejbližších letech mít nebudou. Tím se nechci dotknout Rumunska, jen mi posloužilo jako příklad. Tedy, aby mohlo mít Rumunsko stejnou minimální mzdu jako Lucembursko nebo Německo, musí nejdříve dosáhnout jeho ekonomika úrovně té německé nebo lucemburské. To se ovšem zvýšením minimální mzdy nepovede. Naopak razantní navýšení mezd povede k zavírání podniků, dalšímu chudnutí již chudších ekonomik a také tomu, čemu chtějí europoslanci svými experimenty s minimální mzdou zabránit, dalšímu stěhování za prací z chudších do bohatších zemí. Já se sice nepovažuji za ekonomického génia, ale snad každý kdo jen trochu přičichl k soukromému podnikání, musí chápat, že pokud se mi direktivně navýší náklady, tak mám jako výrobce dvě možnosti. Buď zdražím, čímž se roztočí inflační spirála, nebo náklady zredukuji. A to samozřejmě ideálně ty navýšené, takže budu propouštět. Když to nebude stačit, tak ač nerad budu muset zavřít. To opravdu nikdo z oněch poslanců v Bruselu nechápe?

Kupodivu nezaměstnanost mladých s tímto souvisí také. Ona je totiž způsobena regulacemi v pracovně-právních vztazích. V některých zemích, především tam kde dlouhodobě vládnou socialistické strany, je zaměstnanec extrémně chráněn. Propustit ho je prakticky nemožné, i když jeho výkony jsou hluboko pod očekáváním. Divíte se pak majiteli firmy, že nechce zaměstnat mladého, praxí neprověřeného člověka? Co když se za pár měsíců ukáže, že je tento naprosto neschopný? Už se ho nezbaví, nebo jen velice obtížně. Já mu rozumím, taky bych takové lidi v tomto právním prostředí nezaměstnal.

Tedy ač se mohou politici, prosazující další a další regulace tvářit, že jim jde o blaho chudých a že jim chtějí pomoct, tak právě oni jim nejvíce ubližují. Naopak by velmi pomohlo uvolnění pravidel. Rozhodně nevolám po návratu otrocké práce a absolutní moci zaměstnavatele nad zaměstnancem, ale je nutné, aby práva obou stran byla minimálně vyrovnána, nikoliv aby ten, který dává lidem práci, byl považován za zlého vykořisťovalele, kterého musí hodný stát nebo Evropská unie čím dál více kontrolovat, regulovat a zatěžovat dalšími povinnostmi. Čím více regulací, tím nižší výkon ekonomiky. To je poměrně jednoduché pravidlo. Bohužel socialisté všech barev a dresů, kteří v současnosti ovládají Evropskou unii, prostě prokázané pravdy nerespektují, pokud se nehodí do jejich vidění světa. Můžeme tedy očekávat další regulace a pak další údiv, že ten blahobyt ne a ne přijít. No a potom další regulace a tak pořád dokola. Opravdu tohle chceme? Opravdu budeme čekat až se nám kvůli dalším regulacím z Bruselu začne snižovat životní standard, zatímco budeme přesvědčováni o potřebě dalších a dalších regulací a nařízení s tím, že tentokrát to konečně vyjde? Já tedy ne.

Autor: 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Miroslava Bardoková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Milan Černý 1000,- Kč, Phar. Lubomír Vylíčil 7000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, MUDr. Martin Volný 500,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Tibor Csillaghy 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Jan Olšák 700,- Kč

Celkem za měsíc: 22 392,60 Kč
Vybráno 63.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 612 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.