BYT
19.5.2021
Kategorie: Ekonomika

Regulace nájmů nevede k větší spravedlnosti

Sdílejte článek:

S. SPURNÝ

Regulovaný nájem je oblíbeným způsobem, jak omezit vlastnická práva s vidinou lepšího světa. Politicky se jedná o populární krok, protože jeho zdůvodnění je velmi snadné. Výsledky studie regulace nájmů v San Francisku ukazují, že výsledky zdaleka neodpovídají definici větší spravedlnosti.

 

Američtí ekonomové Milton Friedman a George Stigler, oba nositelé Nobelovy ceny, studovali, jak se choval trh s nájemním bydlením v San Francisku po zemětřesení v roce 1906 a těsně po druhé světové válce. Ukázali, jaký vliv měla na chování lidí regulace nájmů, kterou San Francisko zavedlo po válce, a jak se výsledek dramaticky lišil od situace v roce 1906, kdy město do cen nezasahovalo.

Zemětřesení v San Francisku 1906

V roce 1906 zpustošilo San Francisko velké zemětřesení následované požáry, které zcela zdevastovaly téměř polovinu města. Během tří dnů přišlo město, ve kterém v té době žilo zhruba 400 tisíc obyvatel, o značnou část svých ubytovacích kapacit.

Místní úřady nechaly na trhu, aby se situací vypořádal. Samozřejmě, že řada lidí město dočasně opustila. Odhady říkají, že až 20% obyvatel města. Ve městě vznikla řada nouzových ubytovacích kapacit a výstavba nových domů rychle postupovala. Nicméně podle odhadů se i při započítání odchozích obyvatel a kapacity nouzového ubytování muselo do zbývajících ubytovacích kapacit směstnat až o 40% více lidí než před zemětřesením.

Přesto nedošlo k akutnímu nedostatku nájemního bydlení, což podle studie dokumentuje počet inzerátů v místním tisku, které nájemní bydlení nabízí, versus počet inzerátů, ve kterých někdo nájemní byt hledá. Trh se s nedostatkem nájemních prostor vypořádal přídělovým systémem s názvem svobodný trh, který rozděluje nedostatkové zboží jednoduše a anonymně podle ceny.

Přídělový systém svobodný trh

Studie uvádí výhody takového přídělového systému. Vyšší nájmy donutily nájemníky přehodnotit svoje nároky na velikost bytu a uskrovnit se, čímž se automaticky zvýšila ubytovací kapacita. K takovému navýšení kapacity nebylo třeba vynaložit žádné státní prostředky a nebyl nutný ani jeden úředník navíc. Na trhu zůstal v každém okamžiku byt k pronájmu ve všech cenových kategoriích, byť na různých úrovních kvality. Vyšší ceny povzbuzovaly majitele k tomu, aby rychle uvedli na trh kapacity, u kterých stačila jen malá rekonstrukce na to, aby byly obyvatelné, byť v nižší kvalitě. Stejně tak představovaly ceny nájmů velkou motivaci k okamžitému zahájení nové výstavby.

Poválečná krize

Situace v roce 1946 byla dramaticky jiná. Nedostatek bytů a domů se netýkal jen San Franciska, ale celých Spojených států. V rámci USA na tom San Francisko nebylo nejhůře, ale pohyb osob směrem na západ způsobil, že počet obyvatel vzrostl v porovnání s rokem 1940 zhruba o třetinu. Podle studie tak bylo nutné po započtení nových domů postavených ve stejném období umístit na jednotku plochy zhruba o 10% více osob. Úřady na nedostatek zareagovaly tak, že zavedly regulaci nájmů.

Měřeno nárůstem počtu osob, které bylo nutné ubytovat na jednotku dostupné plochy, nebyl rok 1946 zdaleka tak dramatický jako rok 1906, kdy nárůst počtu osob na jednotku plochy dosáhl zhruba 40%. Přesto zažilo San Francisko velkou krizi bydlení. Guvernér označil nedostatek bytů jako největší problém, kterému Kalifornie čelí. Na rozdíl od roku 1906, kdy se stát držel stranou, zavedly úřady v roce 1946 přídělový systém s názvem regulovaná cena, který přiděloval byty podle toho, jaké kdo měl štěstí a podle klientelismu.

Klientelismus nebo prostě jenom štěstí

Největší výhodu měl podle studie nájemce, který si byt dlouhodobě pronajímal a chtěl v něm zůstat. Mezi nově příchozími byl králem člověk, který byl ochoten nějakým způsobem obejít regulaci nájmů, buď legálním způsobem pomocí dodatečné platby za něco, třeba nábytek, nebo penězi v hotovosti pod stolem. Další skupinou, která byla ve výhodě, byli známí majitele bytu.

Lidé, kteří nikoho neznali a nechtěli platit peníze bokem, bojovali o zbylé byty. Získal jej ten, kdo měl štěstí a náhodně narazil na nějaký volný byt nebo někdo, kdo měl nejvíce času jezdit po městě a usilovně hledat. Paradoxně byly nejvíce postiženy větší rodiny, protože ty měly nejméně času na hledání a zároveň byly vzhledem k regulované ceně nejméně žádoucími nájemníky.

Spravedlnost na posledním místě

Studie uvádí i nemalé sociální náklady. Jsou extrémně obtížně měřitelné, ale nepochybně existují. Byt příbuzných, ve kterých nakonec zoufalá rodina hledající nájem najde přístřešek, zdaleka neodpovídá ideální lokaci z hlediska zaměstnání. Lidé jsou tak nuceni vzít libovolnou práci v místě ubytování. Pokud taková není, může dojít k rozdělení rodiny, neboť jeden z páru nemá jinou možnost než vzít práci daleko do místa bydliště. Výrazným způsobem je omezena mobilita. Pokud někdo najde dobrou práci v jiném městě, nemožnost najít si adekvátní bydlení stěžuje přesun. Tím je náhodně vybraným lidem bráněno v tom, aby plně využili svůj potenciál. Aniž by oni sami mohli svoji situaci ovlivnit.

Docílila regulace nájmů větší spravedlnosti? Lidé bez bytu byli bez ohledu na svoje sociální postavení hrubě znevýhodněni. Nastavený systém motivoval k úniku do šedé zóny. Lidé bez rodiny si užívali bytů, které až tak nepotřebovali. Nejvíce diskriminovány byly rodiny s více dětmi.

Je nějaký důvod, aby nějaká regulace nájmů dopadla výrazně jinak?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 512 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)