lesbos
15.9.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Řecko silně pociťuje neschopnost EU účinně řešit nelegální imigraci!

Sdílejte článek:

RADEK ROZVORAL

Na řeckých ostrovech propukly nepokoje v imigračních táborech, které Řekové zatím zvládají z posledních sil a za plného nasazení řecké policie. Tyto tábory jsou přeplněné a byly v nich zaznamenány skupinky imigrantů nakažených nemocí covid-19.

Zásadně odmítám probíhající islamizaci evropských zemí, která bohužel nepolevuje, což je zapříčiněno i tím, že EU tuto problematiku razantně neřeší. Nyní na to nejvíce doplácí Řecko.

Kapacitně více jak čyřikrát přeplněný uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos v noci z 8. na 9. září lehl téměř celý popelem. Místní server Lesvospost uvedl, že v Morii shořelo 3.000 stanů, tisíce obytných kontejnerů, administrativní budovy i místní klinika. Úřady zatím nehlásí žádné oběti na životech, několik lidí však utrpělo lehčí zranění, když se nadýchali kouře. Příčina požáru dosud nebyla objasněna, ale vláda v Aténách tvrdí, a to na základě vlastního šetření, že požár je výsledkem protestů zde ubytovaných imigrantů proti nařízené izolaci. Tábor Moria byl od 2. září uzavřen, protože se u jednoho z imigrantů prokázala nákaza koronavirem a od té doby tam bylo zjištěno 35 nakažených. Největší uprchlický tábor na území Evropské unie nehořel poprvé, ale poprvé z něj odešli všichni zde ubytovaní imigranti. Celkově se jejich počet pohyboval okolo 12 tisíc, i když kapacitně byl tábor vybudován pro 4 tisíce. Ti se z hořícího tábora vydali směrem k přístavu v Mytilini. Mytilini je největším městem řeckého ostrova Lesbos a také hlavním městem stejnojmenné obce a regionální jednotky. Nachází se na jihovýchodním pobřeží ostrova. V obci žije téměř 40 tisíc a ve vlastním městě skoro 30 tisíc obyvatel. Několik kilometrů od města se nachází mezinárodní letiště.

Po vypuknutí požáru na ostrov dorazily policejní posily, aby pomohly zabránit imigrantům dostat se do města Mytilini. Řečtí policisté vytvořili dva kordony, jeden ve vzdálenosti asi 400 metrů od tábora. V této oblasti uvízlo asi 4.000 imigrantů. Další blokáda byla provedena kolem tábora Kara Tepe, který se nachází blíž k Mytilini. Mytilinský starosta se v této věci vyjádřil, že policie na silnici střeží přes 12.000 imigrantů, ale je to velmi obtížné. Je mezi nimi i 30 nakažených koronavirem, které se ještě nepodařilo vypátrat. Řecké úřady všem mimo jiné musí narychlo zajistit nouzové bydlení. Současná řecká vláda viní z destrukcí uprchlických táborů imigranty a označuje tento stav jako výsledek špatné evropské politiky striktně prosazované Evropskou unií. Řecká vláda uvedla, že v přeplněné Morii opětovně docházelo ke střetu s policií a často i mezi imigranty samotnými. Z nedávné minulosti jako příklad nepokojů mezi imigranty zmíním ten, kdy v noci na 19. dubna tohoto roku došlo v jednom z největších řeckých táborů pro imigranty Vial na ostrově Chios ke střetu mezi zde ubytovanými imigranty a místní policií. Ti zde zapalovali ohně, při kterých shořela kantýna, několik aut, obytných buněk a stanů. Zničeno bylo i zařízení využívané azylovou službou, kde byla shromažďována administrativa.

Řecká vláda následně vyhlásila na ostrově Lesbos mimořádný stav, který zůstane v platnosti čtyři měsíce. Předseda řecké vlády Kyriakos Mitsotakis též k incidentu v Morii uvedl, že 400 dětí a mladistvých nechá převézt na řeckou pevninu. Zároveň ale dodal, že žádný jiný imigrant nebude moci odcestovat a platit budou i další omezení pohybu, neboť toto nouzové opatření je naprosto nezbytné. Kyriakos Mitsotakis též uvedl, že vše mohlo dopadnout ještě hůře, nebýt účinné ochrany hranic, odkud imigranty deportují zpět ­- viz příklad z osmého září tohoto roku, kdy řecká nákladní loď vzala v noci v Egejském moři na palubu 151 nelegálních imigrantů z jachty, která se dostala do potíží u ostrova Amorgos. Kromě pobřežní stráže se akce zúčastnilo také řecké námořnictvo a nákladní loď podle agentury AP celou zachráněnou skupinu dopraví do Turecka. Podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo letos do Řecka z Turecka již více jak 11 tisíc imigrantů, z toho téměř 9 tisíc přes moře.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 550,00 Kč
Vybráno 35.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 411 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.