migrital
25.9.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Řecko: Pašování lidí “humanitární” organizací

Sdílejte článek:

MARIE POLIZOIDOU

  • „Emergency Response Centre International“(ERCI, Mezinárodní centrum reakce na mimořádné události)se označuje za “řeckou neziskovou organizaci, která zajišťuje reakci na mimořádné události a humanitární pomoc v době krize….“ERCI údajně umožnila nelegální vstup do Řecka přibližně 70 000 imigrantů, což této “neziskové”organizaci vyneslo přibližně půl miliardy eur ročně.
  • ERCI evidentně inkasovala 2 000 eur od každého ilegálního imigranta, kterému pomohla vstoupit do Řecka. Navíc její členové založili podnik pro “integraci uprchlíků”do řecké společnosti. Tento podnik každoročně dostával z různých vládních programů (v oblasti vzdělávání, bydlení a výživy) 5 000 eur na každého imigranta.
  • Vzhledem k tomu, že si řecká vláda zjevně neví rady, jak zvládnout tuto migrační krizi a ochránit bezpečnost svých občanů, je obzvlášť ohromující zjištění, že hlavní nevládní organizace, která má mandát poskytovat humanitární pomoc imigrantům, namísto toho profituje z jejich pašování.

 

28. srpna 2018 bylo zatčeno třicet členů řecké nevládní organizace „Emergency Response Centre International“(ERCI, Mezinárodní centrum reakce na mimořádné události) za jejich zapojení v síti pašeráků lidí, která působila na ostrově Lesbos od roku 2015. Řecká policie vydala prohlášení, že díky vyšetřování, které vedlo k jejich zatčení “byly plně odkryty aktivity organizované zločinecké sítě, která cizincům systematicky usnadňovala ilegální vstup”.

Mezi odhalenými aktivitami je padělání, špionáž a nezákonné sledování jak řecké pobřežní stráže, tak hraniční agentury EU Frontex za účelem získávání důvěrných informací o pohybech uprchlíků z Turecka. Vyšetřování také vedlo k objevu dalších šesti Řeků a 24 cizích státních příslušníků, kteří byli v tomto případu také zapleteni.

ERCI se sama popisuje jako:

“ERCI je řecká nezisková organizace, která zajišťuje reakci na mimořádné události a humanitární pomoc v době krize. Filozofií ERCI je identifikovat mezery v humanitární pomoci a vyplnit je tím nejefektivnějším a nejúčinnějším způsobem.Momentálně má ERCI v Řecku 4 aktivní programy práce s uprchlíky a to v oblasti hledání a záchrany, ve sféře zdravotní, ve sféře vzdělávací, a dále program koordinace uprchlických táborů.”

Navzdory svému deklarovanému poslání a neziskovému statusu však ERCI podle zjištění řeckých orgánů údajně obdržela za své zprostředkovatelské služby zločincům značné částky peněz. ERCI evidentně inkasovala 2 000 eur od každého ilegálního imigranta, kterému pomohla vstoupit do Řecka. Navíc její členové založili podnik pro “integraci uprchlíků”do řecké společnosti. Tento podnik každoročně dostával z různých vládních programů (v oblasti vzdělávání, bydlení a výživy) 5 000 eur na každého imigranta. Od roku 2015 ERCI údajně umožnila nelegální vstup do Řecka přibližně 70 000 imigrantů, což této “neziskové”organizaci vyneslo přibližně půl miliardy eur ročně.

Toto odhalení však zdaleka nezahrnuje celý rozsah ilegálních aktivit spojených se vstupem migrantů do Řecka. Například v roce 2017 zadržely řecké úřady 1 399 pašeráků lidí, z nichž se někteří snažili využít “humanitární”činnost jako kamufláž svých aktivit. Během prvních čtyř měsíců roku 2018 zadržely řecké orgány 25 594 ilegálních imigrantů.

Ještě více znepokojující, než vysoký poplatek, který imigranti platí pašerákům, a obrovské integrační dotace, které vyplácí řecká vláda, je v této situaci zátěž, která dopadá na řeckou společnost jako celek.

Podle statistických údajů řecké policie bylo v roce 2017 nahlášeno 75 707 loupeží a vloupání. Z nich bylo vyřešeno pouze 15 048 a z toho bylo 4 207 loupeží a vloupání spácháno cizinci. Policie navíc odhaduje, že více než 40 % závažných trestných činů bylo spácháno ilegálními imigranty. (Celkově tvoří legální a ilegální přistěhovalci v Řecku přibližně 10-15 % z celkové populace.)

V září 2016 bylo v řeckých věznicích vězněno 4 246 Řeků a 5 221 cizinců odsouzených za závažné trestné činy. Z toho bylo například 336 cizinců odsouzeno za vraždu; 101 cizinců za pokus o vraždu; 77 cizinců za znásilnění; a 635 cizinců za loupež. Další tisíce případů ještě čekají na soudní proces.

V nedávném srdceryvném případu byl 15. srpna 2018 zavražděn 25letý student univerzity ve Skotsku, který byl doma v Aténách na prázdninách. Zavraždili ho tři ilegální imigranti, když se se svou přítelkyní z Portugalska procházel po svém městě.

Pachatelé, dva Pákistánci a Iráčan ve věku od 17 do 28 let řekli policii, že nejdřív zaútočili na mladou ženu a ukradli jí kreditní karty, pas a mobilní telefon z kabelky a peníze z peněženky. Když ale zjistili, že je její telefon zastaralý, tak vymáhali telefon i od mladého muže a vyhrožovali mu nožem.

Přiznali se, že když se jich snažil zbavit, tak do něj strčili a on spadl ze skály a zabil se. Po jejich výslechu se ukázalo, že tito tři násilníci jsou hledáni v souvislosti s dalšími 10 loupežemi v okolí.

rozhořčeném dopisu řeckému premiérovi Alexisovi Tsiprasovi, poslancům parlamentu a starostovi Atén, obvinila matka oběti Tsiprase z “kriminální nedbalosti” a označila ho za “spolupachatele” při vraždě svého syna.

“Neměl by stát místo vítání každého divokého zločince „chlebem a solí“ nejprve myslet na bezpečnost svých občanů, z nichž každý den [ekonomicky] tyje? [Jak to, že stát] nechává [své občany] napospas hnusným nenažraným gangům, pro něž je hodnota lidského života menší než hodnota mobilního telefonu nebo zlatého řetízku?”

Ačkoli jsou toto slova truchlící matky, jsou to také pocity všeobecně sdílené a projevované po celém Řecku, kde jsou takové tragické případy stále častější.

29. srpna 2018, dva týdny po této vraždě, napadlo v severním Řecku šest imigrantů verbálně 52letého muže na ulici, údajně naprosto bezdůvodně. Když je ignoroval a šel dál, tak ho jeden z nich bodl do zad 24 cm dlouhým nožem a muž musel být hospitalizován.

O dva dny dříve, 27. srpna, zablokovalo zhruba 100 imigrantů po dobu více než tří hodin dálnici. Migranti protestovali proti podmínkám ve svém táboře v Malakase. Řidiči, kteří na silnici uvízli, vypověděli, že někteří demonstranti byli úplně rozzuření a mlátili do stojících aut kusy dřeva. Aby toho nebylo málo, tak přítomní policisté přiznali, že od Ministerstva veřejného pořádku a ochrany občanů neobdrželi žádné pokyny k vyklizení dálnice a ochraně obětí. Gatestone Institute zjistil, že o celém incidentu neexistují žádná oficiální prohlášení policie nebo ministerstva, jen výpovědi řidičů.

Vzhledem k tomu, že si řecká vláda zjevně neví rady, jak zvládnout tuto migrační krizi a ochránit bezpečnost svých občanů, je obzvlášť ohromující zjištění, že hlavní nevládní organizace, která má mandát poskytovat humanitární pomoc imigrantům, namísto toho profituje z jejich pašování. Nedávné zatčení členů ERCI podtrhuje nutnost přísné kontroly všech takových organizací.

Článek Marie Polizoidou “Greece: “Humanitarian Aid” Organization’s People-Smuggling”, přeložený Helenou Kolínskou a Liborem Popovským

Maria Polizoidou je reportérka, novinářka a konzultantka pro mezinárodní a zahraniční záležitosti žijící v Řecku. Je absolventkou postgraduálního studijního oboru “Geopolitika a bezpečnostní otázky v islámském komplexu Turecka a Středního východu” na Aténské univerzitě.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 255,00 Kč
Vybráno 13.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 3 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.