6.7.2015
Kategorie: Politika

Řecká tragédie je dovršena

Sdílejte článek:

IVO ZLÍNSKÝ 06|07|2015

Sociální stát se v Řecku začal budovat v 80. letech, kdy socialisté poprvé vyhráli tamní volby. Při této příležitosti se nabralo mnoho nových zaměstnanců do státního sektoru. Socialisté tak plnili předvolební slib tvorby nových pracovních míst. Výsledkem této politiky byly přebujelé úřady, které se často zvětšily až 3 krát. Na úřadech pracovalo mnoho nekvalifikovaných lidí. Často totiž jediným opravdovým kritériem pro přijetí byla průkazka tamní socialistické strany.

Aby noví zaměstnanci měli nějakou práci, začaly se tvořit regulace, které postupně podvázaly konkurenceschopnost řecké ekonomiky. Kvůli novým regulacím zkrachovalo mnoho řeckých podniků a problém relativně vysoké nezaměstnanosti tak stejně nebyl vyřešen.

Státní aparát si prostřednictvím odborů začal říkat o sociální výhody. Těmi nejkřiklavějšími byly a mnohdy ještě jsou: 16 platů za rok, 14 penzí za rok, až 100 platů odstupného, bonus za dodržení pracovní doby, dědění penze atd. Přitom zde byly průměrně 2,5 krát vyšší platy než v soukromém sektoru. Vzhledem k těmto výhodám pochopitelně všichni chtěli pracovat ve státních službách. A to je samozřejmě pro ekonomiku velmi nezdravé, protože státní sektor umí jen přerozdělovat a nevytváří žádné reálné zboží. Soukromý sektor mezitím slábnul a přestával zvládat uživit přebujelý veřejný sektor. Do Řecka se tak muselo dovážet chybějící zboží a tvořil se ohromný schodek zahraniční platební bilance.

APA3dc68d_Recka_dluhova_krize.
V Řecku také selhal politický systém. O vítězství ve volbách totiž začal rozhodovat přebujelý veřejný sektor. Jeho jediné přání bylo, aby se dál rozšiřovaly sociální výhody a budoval se stát blahobytu. Řečtí politici se tak začali předhánět, kdo toho naslibuje víc, a státní deficit dál rostl. Naprostá ztráta soudnosti pak vyvrcholila falšováním státního účetnictví. Svůj díl viny nese také euro a impotence Bruselu. I když všichni věděli o porušování pravidel, nikdo s tím nic nedělal. Systém totiž fungoval tak, že pravidla porušovali (a stále porušují) téměř všichni členové eurozóny.

Řecká tragédie je dovršena. Jasně nám ukazuje, že sociální stát je nefunkční koncept, který není hoden následování. Poučme se z toho a vydejme se jinou cestou.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 39 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.