pekarová
13.1.2022
Kategorie: Politika

Reálný svět a naše morální majáky …

Sdílejte článek:

KN

Masaryk věděl, proč říkal, že „rozčílení není program“. Lidé jako Mikuláš Bek nebo Markéta Pekarová Adamová nám to nyní dokazují každý den. Jejich potřeba (morálního) rozčílení nad úrovní demokracie v Maďarsku nám ale trochu nabourává jednu z nejcennějších komodit v mezinárodní politice – dlouhodobé spojenectví.

Politika je umění možného, je to činnost navýsost pragmatická a obvykle účelová. Nemáte v ní přátele, jen spojence a i těch je pomálu. Platí to jak o vztazích mezi lidmi, tak i mezi zeměmi.  Drhne to často i tam, kde mohou navazovat na staleté „zvláštní vazby“ (třeba mezi USA a Velkou Británií). Ty zvláštní vazby obvykle vycházejí z nějaké kulturní a historické blízkosti a jedním z jejich zcela zásadních znaků je, že nejsou závislé na tom, kdo je zrovna u moci. V proměnlivém světě mezinárodní politiky je to vzácná komodita a proto z dobrých důvodů opečovávaná. Proto jsou politici obvykle velmi zdrženliví v komentování vnitropolitické situace v jiných zemích – pokud samozřejmě nejde o nějaké mimořádné situace. A i pak je dobré se zamyslet, zda to má nějaký efekt. Je totiž hezké, že někteří čeští politici mají obavy o demokracii a lidská práva, ale aby měla jejich snaha smysl, nesmí být v první řadě směšná. Dělat havlovskou politiku bez Havla je totiž nejen neúčinné, je to i trapné.

Co se očekává…

V Maďarsku (a Polsku) ale nikoho nevěší na ulici, nezavírají do vězení za protistátní činnost, a celkově nikdo neomezuje jakákoliv lidská práva. Obě země plní i finální kritérium lidských práv podle izraelského (v Maďarsku narozeného) satirika  Ephraima Kishona, a sice: „dovolí mi emigrovat…“. A i kdybychom si řekli, že v rámci Evropské unie se přece můžeme přátelsky vyjádřit k situaci v jiných zemích, tak je zajímavé, že třeba mnohaměsíční protesty v Bulharsku, tvrdé potlačení katalánského referenda či brutální zákroky francouzských četníků proti romským stanovým městečkům nikdy takovou pozornost nevyvolají. Člověk se tedy nemůže ubránit dojmu, že tu jde o něco jiného. Polsko a Maďarsko se svým otevřeně národně – konzervativním programem se prostě natolik vymykají chápání mainstreamového liberálního politika, že neodolá… Kopnout si do Varšavy a Budapešti patří zjevně v jistých kruzích k bontonu.

Přitom to tak být nemusí, jak dokládají příklady příčetnějších politiků v regionu. Na Slovensku je vláda s účastí SaS a Za ľudí, což jsou liberální strany. Je tam ministr zahraničí Ivan Korčok, což je zcela konformní evropský liberál. Ta vláda vládne dva roky a za ty dva roky, přestože mají s Maďary historicky nepoměrně horší vztah, je v podstatě úplný klid zbraní. Všichni se chovají uměřeně, slušně a diplomaticky. Tak, jak se jaksi od ústavních činitelů očekává… Jejich vztah není vřelý, ale je diplomatický, ostatně obě strany se občas potřebují. A to – na rozdíl od nás – spolu řeší i „horká“ témata jako skupování půdy nebo dvojí občanství.

To je ostatně v EU až na výjimky zvykem i mimo rámec sousedství. Ani Angela Merkelová za dlouhá léta své vlády veřejně neřekla ani o Polácích, které neměla ráda (natož o Maďarech, které ráda měla a fakticky chránila Orbána do poslední chvíle), nikdy nic negativního. I Macron při summitu V4 volí slova tak opatrně, že mu z toho vyjde nanejvýš „na různé otázky máme různý pohled, ale všichni jsme proevropští“.

A u nás? Vládnou 14 dní a už chtějí jet v tankoch (na větrný a sluneční pohon) na Budapešť jako svého času Slota, což nedělá nikdo jiný v Evropě; sprosté, necivilizované útoky a nekonečné blábolení do médií a na soc. sítích.

Premiér Fiala to zatím komentuje nesmírně diplomaticky („Za zahraniční politiku je odpovědná vláda a já se jako předseda vlády zasadím o tom, že budeme koordinovat ta vyjádření jednotlivých ústavních činitelů.“). Asi doufá, že tím to utichne. Jenže neutichne. Naopak, tahle parta se bude cítit na koni. Budou mít pocit, že čím víc jsou neotesanější a vulgárnější, tím více zastávají odkaz chudáka Havla. Tím větší budou mít ten opojný pocit morální převahy. Ve finále budou dělat politiku, kterou v EU nikdo nedělá ani vzdáleně. Mimochodem pokud jde o Čaputovou, lze si o ní politicky myslet ledacos, ale nemají ani za hlt její důstojnosti. I ona chápe, co je úloha ústavního činitele.

Když víte kulový…

Jenže to je ta potíž, když se vyjadřujete k zemím, o kterých nic nevíte. A to, co víte, máte z českých médií, která již tradičně v případě Polska a Maďarska budují jakousi alternativní realitu. Jejími vrcholnými výkony jsou články o tom, že Orbán zrušil parlament, nebo že v Polsku  nesmí studentky nosit minisukně. Podobně je tomu i s výroky, že Orbán podpořil střílení do lidí v Kazachstánu. Podle (jediné) zprávy, která je k dispozici, podle minstra zahraničí: „pan premiér dnes mluvil s prezidentem Tokajevem a vyjádřil solidaritu a soustrast kvůli mnoha obětem na životech a nabídli jsme samozřejmě naši pomoc. To jsme učinili už i minulý týden prostřednictvím Organizace turkických států.” Prakticky to samé předvedl prezident Evropské rady Charles Michel, když Tokajevovi kondoloval k úmrtí demonstrantů a odkazoval na další spolupráci. Ani Michel totiž není úplně mimo a pragmaticky chápe, že  v situaci země, se kterou z EU opravdu nic nezmůžeme platí staré orientální pravidlo: „raději tisíc let tyranie, než tři dny anarchie“.

Bylo by hezké, kdy chlapci a děvčata dospěli a uvědomili si, že jsou v ústavních funkcích. Že sranda skončila, že nemusí honit lajky na twitteru a pochvalné pohledy svých kavárenských kamarádů. Že musí občas spolknout nějaký svůj názor a nechat si ho pro sebe. Ostatně, vzor mají před sebou – ať se podívají, jak úsporně a střízlivě se (zcela cíleně) vyjadřuje Petr Fiala a zkusí to také…

  • Konzervativní noviny
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 875 times, 9 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...
78 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)