zamekstropnicky2
10.7.2020
Kategorie: Společnost

Realita slov

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Pamatujete na mladého Stropnického? Toho zhýčkaného moderního dynamického jinocha, který dělal předsedu Zeleným? Který si ve své naivitě myslel, že každý člověk si za svůj život bez problémů našetří na pětimilionový byt. Kterému ale byt koupila maminka a tatínek. Který se přestěhoval na vesnici a stačil rok a kluk začal mluvit celkem normálně. Vzhledem k tomu, že o něm teď není slyšet ani slovo, pokračuje mlaďoch v dalších kacířských názorech, které by se v médiích nevyjímaly a tak s ním raději nikdo rozhovory nedělá. 

Mně na tom fascinovalo, že vlastně stačilo málo a typický představitel Pražské kavárny se na venkově tak snadno přeškolil. Stejně asi dopadly i všechny ty studentské mise, které se po prezidentské volbě měly rozjet na venkov a přesvědčovat tam zabedněné vidláky o fejk ňůs a o tom, co je správné a pravdivé. Minimálně o nich už také není ani vidu ani slechu i když vážení rektoři, prorektoři a děkani tomu dávali zelenou a vypisovali na to kredity navíc. 

Master mě dneska přivedl na zajímavou vidláckou myšlenku… Ono je to vlastně docela jednoduché. Já jako Vidlák žiju na venkově z toho, co mi vyroste na poli. Až to sklidím a přivezu do stodoly, až to zabiju a zpracuju, až to nastrkám do konzerv, zavařovaček, mrazáků, pak mám nějakou životní realitu o kterou se mohu opřít. Mohu si převážit brambory, spočítat paštiky a mohu přemýšlet, jak ty přírodní zákony ještě více využít ve svůj prospěch, jak to udělat, aby příští rok teď konzerv bylo víc. Jak to udělat, abych se nadřel míň, ale mělo to větší efekt. 

Svou situaci a svou realitu si mohu pojmenovávat jak chci. Mohu to okecávat, mohu žít v iluzích, mohu se bít v prsa jaký jsem geroj, mohu si sucho bagatelizovat  a mokro přehánět (nebo naopak), zlou prasnici mohu označovat libovolně mazlivě, ale na počet konzerv a množství brambor ve sklepě moje okecávačky nebudou mít žádný vliv. 

Moje realitu sice mohu slovy pojmenovávat, mohu si dokonce i něco nalhávat, ale realita mě stejně každý den dožene. Pero sice může být ostřejší než meč, ale kvalitu mého života nijak nezlepší. Mnohem víc než v hubě, mám život v rukách a navíc jsem denně konfrontován s tím, že mou úrodu ovlivňuje počasí, kroupy, sucho, mráz, sníh, cizopasníci, hraboši a tak vůbec. Já si mohu realitu pojmenovávat jak chci, ale nikdy jí nemohu uhnout. 

Ovšem nějaký mladý moderní a dynamický jinoch z Prahy už to má o dost jiné. Jeho práce v podstatě spočívá v tom, že ukecá jiného jinocha, aby si od něj něco koupil. V mnoha případech neprodává ani nic hmotného, co se musí přivézt, nainstalovat a rozchodit. Prodává nějaký papír za který se koupí další papír. Prodává sny v podobě úvěrů, vymáhá popsané papírky. Prodává svoje slova v podobě novinvých článků, prodává svoje videa jako influencer.

Jeho realita jsou slova. U něj strašně záleží na tom, jak poskládá slovíčka za sebe. Jestli dokáže najít nějaký argument díky kterému jeho byznys uspěje. Je ve městě. Běžné potřeby jeho života jsou mu už dávno přivezeny vidláky až pod nos. Elektrika pro něj není elektrárna, ale vypínač. Teplo pro něj není kotel či hromada uhlí, ale termostat. A většinu toho, co prodává, to nikdy vlastně neviděl ani z rychlíku. 

Elon Musk vyrábí ročně vlastně relativně málo aut. Ale svýma řečma umí vzbudit dostatečný dojem mnoha akcionářů, že stojí za to, dát mu prachy. Jde o to, jak poskládá své twíty… Stejné to mají všichni ti neziskovkáři, protože jejich boj je bojem slov. Když to dobře seskládají, dobře setříhají a dobře podají, ejhle jejich realita nesoucí jim peníze.

Mně by nikdy nenapadlo, že nejlepší ochranou před průtrží mračen je její přejmenování na mírný deštíček. Protože jsem zvyklý, že mě to okamžitě dožene. Ale tam v Práglu je to trochu jinak. Tam  se jiným názvem dá z průseru udělat vítězství. Pokud jde jen o slova, stačí ta nevhodná vyměnit za jiné. 

A už tu máme všechny ty Black Lives Mater, padesát pohlaví a podobně. Jsou to jen slova. Nic jiného. Realita je na fejsbůku, realita je natištěná na akcii, realitu určují emoce bookmakerů na burze, realita jsou ranní noviny. Pero je ostřejší než meč a ta opravdová skutečnost je někde daleko. Vůbec se s ní nepotkávají. Potkávají se jen se slovy. 

Svým způsobem to má i stejně jednoduché řešení. Stačilo by, aby fakt vyrazili na venkov či kamkoliv jinam do normální práce, která se dá změřit a zvážit.  Stejně jako mladý Stropnický, oni tam v Práglu nejsou vymaštění, ani hloupí. Jen se nepotkávají s realitou všedního dne. Bylo by dobré, aby to zjistili včas. Jinak je to stejně jednou dožene. Přesně v té chvíli, kdy svými slovy zruší většinu toho, co jim umožňuje být tak vzdáleni od skutečnosti. 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 111,00 Kč
Vybráno 48.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 575 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 4,65 out of 5)
Loading...
politicon.cz
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.