ELEKTRARNADUKOVANY
14.4.2021
Kategorie: Ekonomika

Reaktor

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVAV rádiu jsem v rozhovoru s jedním odborníkem slyšela, že i kdyby šlo dostavění Dukovan jako po másle, začne nový reaktor fungovat v roce 2040. Nemám důvod této informaci nevěřit, protože v zásadě odpovídá tomu, co jsem o stavbě jaderných elektráren dosud četla. Velmi se to tedy blíží situaci, kterou můžeme označit za „z toho nás už hlava bolet nebude“. Jistěže žádný nový blok nevznikne ani hned, ani v roce 2040 a možná vůbec.


To ale nebrání internetovým mudrlantům donekonečna spekulovat o tom, komu bude tato stavba, lépe řečeno představa, že se bude něco stavět, svěřena. Někteří komentátoři si z efemérní elektrárny, resp. z toho, aby ji náhodou nestavělo Rusko, udělali snad smysl života. Vzhledem k tomu, že nový blok nepostaví vůbec nikdo, bude jejich záměr vrchovatě naplněn. Nakonec, žádná křeč, ono nám to uhlí ještě nějakou dobu vydrží.

Ovšem internet je doslova zahlcen odborníky na energetiku. Jsem evidentně jediná, kdo atomovým elektrárnám vůbec nerozumí. Jinak tomu rozumí každý, úplně nejvíce absolventi různých humanitních oborů, kde se zřejmě štěpení jádra vyučuje jako hlavní předmět hned po úvodu do filosofie.

A protože o tom nic nevím, ráda bych se zeptala našich odborníků na několik drobností, které mohou takovému laikovi vytanout na mysli.

1) To, co v těch Dukovanech už stojí a co elektřinu vyrábí, stavěl kdo?
2) Aktuální rizika jsou z toho jaká?
3) To bezpečnostní riziko plynoucí ze spolupráce s Rosatomem, o kterém pořád slyším, to je co? Můžete ho nějak specifikovat a popsat?
Je to:
a) riziko, že to vybouchne jako Černobyl?
b) riziko, že se Rusové při stavbě dozvědí tajemství děsně tajný, které nesmí vědět?
c) riziko, že jim zaplatíme moc peněz?
d) riziko, že nám to nějak vypnou? nebudou dodávat díly? palivo?
e) riziko, že budou hrozit, že nám to vypnou a my budeme muset dělat, co chtějí?
f) nějaké jiné riziko? A jaké?

A potom, když to tedy je takové riziko, tak při svěření stavby Francouzům nebo Američanům nebo někomu jinému stejné riziko nevzniká; rozumím tomu správně?

A mimochodem, proč si to vlastně nepostavíme sami?

Omlouvám se za své laické otázky. Ale vím, že všichni reaktorům rozumíte. Tak kdyby mi mohl někdo napsat, jak to tedy je?

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 512 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
91 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)