obama
5.4.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Rasové reparace: Dostane Obama odškodné za polonegroidní původ?

Sdílejte článek:

PAT BUCHANAN

Po „státem garantované zdravotní péči (Medicare) pro všechny“, studiu na vysokých školách zdarma a Zeleném novém údělu (Green New Deal), který by mimo jiné znamenal nucenou odstávku všech elektráren na ropné produkty, zemní plyn a uhlí v blízké budoucnosti, pokračuje Demokratická strana ve svém úprku na krajní levici politického spektra.

Demokratické prezidentské kandidátky Kamala Harrisová i Elizabeth Warrenová minulý týden vyzvaly k rasovým reparacím za otroctví.

Doleva, zpátky ni krok

„Staletí otrokářství, zákony Jima Crowa, právem zakotvená nerovnost a segregace spolu s dodnes přetrvávající diskriminací vytvořily systémovou ekonomickou nerovnost mezi černými a bílými Američany,“ řekla Harrisová New York Times. „Vážně zvažuji takový postup, který by vedl k politickým a strukturálním změnám a skutečně pomohl investovat do černošských komunit.“

Senátorka Warrenová se nechtěla nechat zahanbit: „Nesmíme zavírat oči před temnou historií otrokářství a vládou posvěcené diskriminace v naší zemi.“ Tato temná historie vážně poznamenala „schopnost černošských rodin vytvářet bohatství na celé generace“.

Tvrzení, že černí Američané jsou v této zemi znevýhodněni svou historií a nemohou proto dostatečně dobře nabývat a udržet si bohatství, takže je nutné odškodnit je reparacemi za otrokářství a segregaci, se ovšem jeví jako nanejvýš kontroverzní.

Stane se součástí programu Demokratické strany pro volby 2020? A kolik bude muset zbytek Ameriky platit – a jak dlouho?

Podle Warrenové musí být „součástí konverzace“ také původní Američané, kteří jsou zřejmě podobně znevýhodněni a zaslouží si tak tytéž reparace.

Co dostane Barack

Jak daleko a jak rychle se Demokratická strana stáčí doleva? V roce 2016 ještě Barack Obama, Hillary Clintonová i Bernie Sanders reparace jednohlasně odmítli. Promyslely si to Warrenová s Harrisovou dostatečně pečlivě? Okamžitě se vnucují otázky: Kdo by byl oprávněným příjemcem reparací a kdo by nesmírné sumy zaplatil?

V roce 1860 byly v 15 amerických státech a Washingtonu (federálním distriktu Columbia) 4 miliony otroků. Dnes žije v celých Spojených státech mezi 45 a 50 miliony Afroameričanů. Měli by na reparace nárok všichni černí Američané, včetně těch zámožných? A jak by vláda chtěla prokázat, že předkové žijících Američanů byli před rokem 1865 otroky?

Provedeme snad, podobně jako to udělala Warrenová na důkaz svého domnělého indiánského původu, testy DNA? Pošleme každého uchazeče o odškodnění na web Ancestry.com?

Během uplynulých 50 let bylo uzavřeno mnoho smíšených sňatků černochů s bělochy. Měly by i děti zrozené z těchto svazků mít nárok na reparace?

Barack Obama, jehož matka byla náctiletá běloška a otec Keňan, by jej neměl. Ale co jeho žena Michelle a dcery Sasha s Maliou?

Matka Kamaly Harrisové pochází z Indie, otec pak z Jamajky, kde Britové otrokářství postavili mimo zákon ve 30. letech 19. století. Jestliže byli někteří jeho předkové otroky, měla by být senátorka odškodněna, nebo budou reparace určeny pouze pro potomky amerických otroků?

Hispánci si poplatí?

Přestože je mezi Afroameričany větší podíl chudých než u bělochů, žije ve Spojených státech více chudých bělochů než černochů. A nemá snad drtivá chudoba tytéž negativní následky bez ohledu na rasu? Je spravedlivé vylučovat chudé bělochy, Asiaty nebo Hispánce, jejichž předkové v roce 1865, kdy bylo otroctví zrušeno, v Americe vůbec nebyli?

Irové v letech 1845 – 1849 prchali před neúrodou brambor vyvolaným hladomorem, dále zhoršeným vládou stejných Britů, kteří zavedli otrokářství na území, jež se později stalo Amerikou.

Co se velké vlny migrace z východní a jižní Evropy týče – Poláci, Italové, Židé, Slované, Slováci – bylo otrokářství zrušeno dlouho předtím, než přišli. A se zákony Jima Crowa neměli nic společného. Proč by měli platit nějaké reparace?

Asiaté a Hispánci představovali ještě v roce 1960, kdy byla definitivně zakázána segregace, zanedbatelný podíl obyvatelstva, dnes jich však v Americe žije přes 75 milionů. Měli by platit za hříchy, které jejich předkové nespáchali?

Warrenová si nechala udělat analýzu DNA, aby prokázala svůj částečný indiánský původ, který uváděla v různých oficiálních dokumentech. Stačilo by její necelé procento indiánské DNA k tomu, aby dosáhla na odškodnění za americké války s Indiány?

A pokud otroctví a segregace vysvětlují majetkovou nerovnost černochů a bělochů v USA, čím si vysvětlit podobně hlubokou ekonomickou propast mezi Hispánci a Asiaty?

Další rozpor

Politicky byli stranou otrokářství, snah o odtržení a segregace, stranou Jeffersona, Jacksona, Claye, Calhouna, Wilsona a FDR, stranou která vyslala stolici Nejvyššího soudu člena Ku-klux-klanu, Demokraté. Republikánská strana naopak vznikla, aby otrokářství omezila a zrušila, což také učinila.

Člověk nemusí být zrovna nenapravitelný cynik, aby cítil jisté pochybnosti stran motivace Elizabeth Warrenové. Její nárokování si indiánské krve totiž původní Američany rozlítilo, a tak by je ráda nějak uchlácholila a získala si přízeň Afroameričanů, kteří tvoří přes 60 % voličů v nesmírně důležitých demokratických primárkách v Jižní Karolíně.

Prosazováním rasových reparací mohou snad Warrenová s Harissovou politicky získat, prohlubují však rozdělení své voličské základny podél etnických a rasových linií. Navíc toto téma nepochybně dále rozdělí už tak rozhádanou zemi.

Autor: Pat Buchanan

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 828,00 Kč
Vybráno 28.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 011 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
politicon.cz
8 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.