jar4
21.7.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Rasismus naruby v JAR

Sdílejte článek:

DANIEL SVOBODA

18. července tomu bylo sto let od narození prvního postapartheidního prezidenta Jižní Afriky Nelsona Rolihlahly Mandely. Nelze opomenout to, co tento často vyzdvihovaný a uznávaný bojovník proti rasismu, který byl dokonce spolu s posledním apartheidním prezidentem Frederikem Willemem de Klerkem vyznamenán Nobelovou cenou za mír, dělal předtím, než byl uvězněn na dlouhých 27 let.

Společně s dalšími jihoafrickými komunisty podporoval násilné subverzivní akce proti tehdejší apartheidní vládě, které se dotýkaly také civilního obyvatelstva. Ač byl původně stoupencem ghándíovské cesty nenásilného odporu, velmi rychle po vzoru svých marxistických oblíbenců přešel na cestu násilí.

Mandela teroristickou marxistickou skupinu Umkhonto we Sizwe (Kopí národa), tedy ozbrojené křídlo Afrického národního kongresu (ANC), dokonce spoluzakládal a patřil mezi její nejdůležitější členy. Inspiroval se v partyzánském boji Fidela Castra, Che Guevary či Mao Ce-tunga. ANC byl také během studené války značně podporován Sovětským svazem a sám Mandela obdivoval Marxe, Engelse i Lenina. Jedním z pilířů programu ANC bylo samozřejmě znárodňování.

Je smutné, že někoho takového takzvaná liberální levice tak nekriticky obdivuje, i když má krev na rukou. Podobně progresivističtí levicoví aktivisté obdivují Fidela Castra, Ernesta „Che“ Guevaru a další latinskoamerické i jiné levicové teroristy či autoritáře, občas přímo oslavují komunistické totalitáře. Zajímavý dvojí metr. Když se má totiž hovořit o pravicových autoritářích typu Augusta Pinocheta, Francisca Franca či Antónia Salazara, neváhají je okamžitě všechny zaškatulkovat jako zlé fašisty a jejich režimy označit za zločinné a špatné. Předem podotýkám, že zde neobhajuji zločiny pravicových nedemokratických režimů, jen mi vážně vadí dvojí metr, kdy je módní označovat levicové nedemokratické režimy maximálně za kontroverzní a jejich představitele pomalu vynášet do nebes. Zářným příkladem je předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který po smrti Fidela Castra napsal, že svět ztratil muže, který byl „hrdinou pro mnohé“. Nedávno zase slavnostně odhaloval v Trevíru sochu Karla Marxe.

Apartheidní rasistický a segregační režim byl samozřejmě odsouzeníhodný, mně osobně se hnusí jakýkoliv režim, který nerespektuje základní lidská práva a svobody. Jistě, na všem se dá najít leccos dobrého, ale nesmíme kvůli tomu ignorovat či přehlížet to špatné a naopak. Nic není černobílé. Jen aby si snad někdo nemyslel, že obhajuji apartheid či jiné nedemokratické režimy. Naopak, chtěl bych, aby každé bezpráví bylo jasně pojmenováno a odsouzeno jako špatné, bez ohledu na to, kdo jej na kom páchá.

Ovšem postapartheidní Jižní Afrika zažívá rasismus naruby. Narůstá násilí černošské většiny na bělošské menšině. A rasismus a segregace se opět dostaly do nejvyšších pater jihoafrické politiky, viz nedávné schválení vyvlastnění půdy bělošským farmářům. Současný jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa se asi inspiroval v sousedním Zimbabwe. Výsledek politiky tamního diktátora Roberta Mugabeho snad nemusím připomínat. Devastace zimbabwské ekonomiky. A kdo že to od pádu apartheidu ovládá jihoafrickou politiku? Dominantní ANC (Africký národní kongres), tedy bývalí i současní souputníci jihoafrických komunistů a teroristů a strana, v jejímž čele stál také Nelson Mandela. Jak by se asi tento „bojovník za rasovou rovnoprávnost“ díval na dnešní bezpráví páchané většinou na menšině? Zdálo by se mu stejně špatné, jako bezpráví páchané menšinou na většině? Nebo by se rozpomněl na svá odbojová léta a měřil by dvojím metrem?

 

Autor: Daniel Svoboda

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur)

Celkem za měsíc: 5 156,44 Kč
Vybráno 14.73%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 24 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
42 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.