heinz
8.6.2016
Kategorie: Společnost

Rakousko: FPÖ napadla u soudu prezidentské volby. Budou se opakovat?

Sdílejte článek:

RED 09|06|2016

To, co se po konečném sečtení hlasů v rakouských prezidentských volbách a hlavně po zvláštním korespondenčním finiši “správně evropského” kandidáta očekávalo, je skutečností. Rakouští Svobodní  podali k ústavnímu soudu protest proti výsledkům prezidentských voleb. Mluvčí ústavního soudu na Twitteru potvrdil, že již obdržel příslušný dokument od vůdce Svobodných Heinze-Christiana Stracheho.

Spis, kterým FPÖ napadá výsledky květnových prezidentských voleb, má 150 stran. Svobodní poukazují na různé nesrovnalosti, které se týkají především hlasovacích lístků. Za podezřelý považují zejména fakt, že zatímco bez sečtení korespondenčních hlasů zvítězil Hofer o téměř čtyři procenta, nakonec jej Van der Bellen o pár desetin procenta přeskočil.

Z volebních místností po celém Rakousku však navíc přicházely zprávy o nedodržování pravidel při sčítání hlasů. Otázkou tedy jen zůstává, jestli by tyto jednotlivé nesrovnalosti mohly ovlivnit konečný výsledek voleb. Svobodní jsou přesvědčeni, že ano. Strache na tiskové konferenci sdělil: „My nejsme žádní špatní poražení. Jsme přesvědčeni, že náš kandidát se při dodržování volebního zákona mohl stát prezidentem země.“ 

Nesrovnalosti se podle rakouského deníku Wirtschafts Blatt týkají více než půl milionu hlasů. Pokud rakouský ústavní soud vyhoví stížnosti FPÖ, nemusí to ještě nutně znamenat opakování celých voleb. Ty by se mohly opakovat pouze v jednotlivých obvodech či by mohlo dojít jen k opětovnému sečtení hlasů tam, kde došlo k nesrovnalostem.

Svobodní ve své stížnosti však poukazují nejen na chybné počítání hlasů, ale i na předčasné otevření volebních obálek. Pochybností je tedy poměrně dost a vyjadřují je mnozí občané Rakouska i dalších států EU, včetně Česka, kteří toto volební klání s napětím sledovali. Bude opravdu zajímavé sledovat další vývoj a zdali bude vládnoucí establishment schopen všechny “jednotlivé nesrovnalosti” racionálně vysvětlit. 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiřina Infnerová 400,- Kč

Celkem za měsíc: 5 000,00 Kč
Vybráno 14.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 45 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.