Předseda ústavního soudu Gerhart Holzinger ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že neexistují žádné indicie o tom, že by členové volebních komisí s odevzdanými hlasy manipulovali; stačí podle něj však to, že k něčemu takovému mohlo dojít. Chybný postup se podle ústavního soudce týkal téměř 78 tisíc hlasů, což by vzhledem k těsnému rozdílu mezi kandidáty (31 tisíc hlasů) stačilo ke změně celkového výsledku. „Volby jsou základem naší demokracie a ústavní soud ji musí udržovat funkční. Naše rozhodnutí má posílit důvěru občanů v náš právní stát a v demokracii,“ řekl Holzinger.

Ukázalo se, že hlavním problémem se staly korespondenční hlasy, z nich část byla sečtena v rozporu s volebním zákonem. Někdy proto, že byly sčítány dříve, než bylo stanoveno, nebo proto, že je sčítali lidé, kteří k tomu neměli potřebné oprávnění. A rakouský ústavní soud v pátek uznal, že je to důvod k tomu, aby se volba opakovala. Je to vůbec první případ v demokratické zemi, kdy soud zrušil prezidentské volby a nařídil jejich opakování.

Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka navrhne v úterý po dohodě s kancléřem Christianem Kernem termín opakování druhého kola prezidentských voleb. Zatím to vypadá, že by Rakušané mohli jít znovu k volbám na podzim.