elektrárnaodpadradio
22.9.2021
Kategorie: Ekonomika

Raketově rostoucí ceny energií by mohly ochromit evropskou ekonomiku

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Nárůsty cen energií v Evropě neubližují jen spotřebitelům. Vzepětí cen začalo postihovat průmyslové činnosti a hrozí, že zasadí úder zotavení evropských ekonomik po COVIDU trojí pohromou snížením kupní síly spotřebitelů, nižší průmyslovou výrobou a vyššími provozními náklady.

 

Obří evropské firmy počínaje chemičkami a doly až po potravinářský sektor říkají, že nadoblačná výše cen plynu a elektřiny jim drtí ziskové marže a některé z nich nutí omezovat provoz.

Některé továrny už kvůli rekordně vysokým cenám plynu zavřely. V nadcházejících týdnech podle analytiků dojde po celé Evropě nejspíš k rozsáhlejšímu zastavování ekonomických aktivit.

Mezitím rekordní ceny zemního plynu v Evropě vyhání Asijské výchozí ceny kapalného zemního plynu (LNG) do rekordních výšin už v tomto ročním období, ač je již po vrcholu letní poptávky, ale ještě je před zimní topnou sezónou.

Kombinace evropského zaškrceného trhu s plynem, nízkých rychlostí větru, abnormálně nízkých zásob plynu a rekordních cen uhlíkových povolenek vyženou srovnávací ceny plynu a ceny elektřiny na tomto kontinentu v největších ekonomikách do rekordních výšin. Ceny plynu a elektřiny v Evropě téměř denně překračují nové rekordy, čímž vyvíjí tlak na vlády, jelikož spotřebitelé protestují proti rostoucím účtu za energie.

Ale nejsou to jen spotřebitelé, kdo se potýkají s rekordními cenami energií. Začínají to pociťovat i průmyslová odvětví.

Výrobce produktů z vodíku a z dusíku CF Industries tento týden prohlásil, že kvůli vysokým cenám zemního plynu zastavuje provoz v obou svých britských výrobních kombinátech v Billinghamu a v Ince.

„Společnost nemá žádný odhad, kdy v těchto závodech obnoví výrobu,“ uvedla CF Industries.

V Norsku sídlící Yara, jeden z největších světových výrobců čpavku, omezuje kvůli rekordně vysokým cenám plynu výrobu.

„Rekordně vysoké ceny zemního plynu v Evropě postihují ziskovou marži z čpavku a Yara v důsledku toho v četných svých závodech omezuje výrobu. Včetně optimalizace probíhající údržby Yara do konce příštího týdne omezí svou výrobní kapacitu v Evropě o asi 40 procent,“ uvedla v pátek společnost.

Obří německý výrobce bioetanolu CropEnergies AG uvedl, že jeho provozní zisk za druhé čtvrtletí jeho finančního roku se propadl skoro na polovinu, jelikož „k tomu vedly značně vyšší čisté ceny surovin a poslední vzestup cen energií na rekordní výši, které jsou hlavními břemeny, jež vedly k těmto výsledkům.“

Největší chemický výrobce Evropy rovněž v Německu sídlící BASF a vrcholný výrobce mědi Aurubis rovněž označují vysoké ceny energií za významné břemeno snižující jejich zisky a ziskové marže.

Hlavním průmyslové společnosti ve Francii jako výrobce cukru Tereos a výrobce škrobu Roquette Freres Bloombergu řekly, že ty rekordně vysoké ceny energií vyvíjí inflační tlak na jejich finanční a „vůbec na všechny ostatní náklady.“

Ale veškerý tento protivítr, který zpomaluje evropský průmysl, bude ale asi jen začátek, zvláště jestli bude nadcházející zima v Evropě a v Asii chladnější než obvykle, čímž vyžene výše poptávku po plynu a elektřině.

Průmyslu v Evropě během chladné zimy hrozí výpadky dodávky, varovala tento týden banka Goldman Sachs.

„Za takových okolností by byl jediným vyvažujícím mechanismem při značném dalším vzestupu evropských cen plynu a elektřiny v reakci na potřebu zadusit poptávku omezením poptávky po elektřině v průmyslových sektorech tím, že se budou vypínat dodávky,“ uvedli analytici Goldmana ve zprávě vydané Bloomberg.

Zaškrcení výroby v průmyslových sektorech je jednou z posledních věcí, kterou Evropa zrovna teď potřebuje, právě když se ekonomiky začaly zotavovat z pandemie.

Navíc konkurence z Asie na trhu kapalného zemního plynu (LNG) by mohla znamenat, že už dostatečné množství dalších dodávek LNG nesežene. Vyvolávací ceny v Asii jsou v této roční době na rekordní výši, ale kupující to stejně platí, když se bojí, že globální nedostatek zemního plynu by se mohl s příchodem zimní sezóny zhoršovat.

„A asi už trochu začíná panikařit, protože tam loni měli opravdu hroznou zimu,“ řekl tento týden Bloomberg řídící jednatel a globální ředitel pro Integrated Gas u Accenture.

Energetické infrastruktury a průmyslová odvětví v Evropě a nejspíš i vlády si dělají naděje, že zima bude mírná, jak se sluší na globální oteplování, a na větrníky bude hodně foukat, protože jinak bude propad dodávek zemního plynu trvat až do konce prvního kvartálu roku 2022.

  •  TYLER DURDEN
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 416 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
41 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)