HAMAS-monitor
17.2.2017
Kategorie: Společnost

Radikální, radikálnější, Hamás

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

Bojovné hnutí, které vládne pásmu Gazy, si zvolilo ještě tvrdšího vůdce, než jakého mělo předtím.

Pásmo Gazy není zrovna příjemné místo k životu. Největší nezaměstnanost na světě (50 %) se snoubí s extrémní porodností. Ještě začátkem 90.let měla průměrná matka v Gaze více než osm dětí za život. Hodnota sice mezitím klesla „jen“ na čtyři děti za život, ale to je stále ještě mnohem více, než region dokáže unést. Pouštní oblast menší než Praha, v níž je nedostatek úplně všeho, ornou půdou počínaje a vodou konče, má již 2 miliony obyvatel. Pro srovnání: v roce 1949 žilo v pásmu Gazy 141 700 lidí (zdroj, strana 11). Populace se tedy během tří generací zečtrnáctinásobila, což překonává i standardy většiny afrických států.

V roce 2006 si obyvatelé Gazy zvolili do svého čela radikální islámské hnutí Hamás. Od té doby už se na palestinských teritoriích žádné volby nekonaly. V roce 2007 zmasakrovali Hamásovci svoje bývalé souputníky z hnutí Fatah. Část příznivců poraženého Fatahu si zachránila život útěkem do Izraele.

Hamás je silně protiizraelský a náboženský zároveň. Jeho zakládací listina se čte jako blábolení vyšinutého salafistického fanatika, říznuté tradičními antisemitskými hoaxy z Evropy 19. století. Zničení Izraele je ústředním cílem hnutí. Není tedy divu, že vztahy současné Gazy s Izraelem jsou velmi špatné. Listina ozbrojených konfliktů za posledních 10 let není zrovna krátká. Ekonomika Gazy, měřená hrubým domácím produktem na hlavu, se v tomto století vůbec nezvedla. Celá Palestina žije v podstatě jen z mezinárodní pomoci v hodnotě několika miliard dolarů ročně, pár desítkami milionů Kč se podílí i Česká republika. (Proč?)

Nu, a v této situaci si Hamás včera zvolil do svého čela ještě většího fanatika, Jahjá Sinwára, který patří i v otevřeně teroristické organizaci k tzv. „hardlinerům“.

Jahjá Sinwár byl 22 let nedobrovolným obyvatelem izraelské věznice, a to za několik vražd. V roce 2011 jej Izraelci propustili v rámci velké výměny, kdy za uneseného vojáka Gilada Shalita vrátili Palestincům 1027 vězňů, vesměs odsouzených za terorismus. Od té doby si Jahjá Sinwár dále budoval pověst zlého muže, například tím, že inicioval zatčení, mučení a zabití svého kolegy z Hamásu Mahmúda Ištiwího.

Jelikož Jahjá Sinwár se netají svou touhou po válce s Izraelem, a jelikož izraelské ministerstvo obrany řídí další tvrdý muž – Avigdor Lieberman – další ozbrojené střetnutí v oblasti je jen otázkou času.

Co si od něj Gazané přesně slibují, není racionálnímu pozorovateli jasné. Vojensky vyhrát nemohou a rok 2017 je pro ně nepříznivý i diplomaticky. V USA sedí administrativa, která k Palestincům nijak vřelý vztah nemá. EU mívala tradičně pro Palestince „měkké srdce“, ale evropské politické poměry se poslední rok převracejí naruby pod tlakem antisystémových stran, jež jsou vesměs protiislámské a proizraelské. V této situaci bude i Brusel velmi opatrný. Jediné zastání lze očekávat od Turecka.

Klíčové slovo v předešlém odstavci je ovšem „racionální pozorovatel“. To je to, co v daném místě schází. Bavíme se o politicko-náboženském hnutí, které věří v konec světa, pomoc Alláhovu a do vlastní zakládací listiny si vložilo notorický hadís 6985, jež popisuje, jak kameny a stromy budou jednoho dne pomáhat muslimům ve vyhlazení Židů. To jsou lidé fungující ve zcela jiném myšlenkovém rámci než my.

S naší kolektivní racionalitou to ovšem také tak slavné není. Jinak by se k Hamásu nemohla hlásit například komunistická Die Linke, jejíž ideové základy jsou naprosto nenáboženské, a jejíž členové by v hamásovském státě byli první, kdo se ocitnou před popravčí četou.

Drobné zamyšlení na závěr.

Před pár dny vystoupil v naší poslanecké sněmovně izraelský bezpečnostní poradce Daniel Schueftan a ve své přednášce řekl:

Arabský svět je beznadějný … Důvodem je arabská politická kultura, která je beznadějně násilná a neschopná přijmout pluralismus… Pokud nastane nějaká změna v arabském světě, tak může být i k horšímu. Všechny návrhy, které přicházejí z EU či USA, že si všichni sednou kolem jednoho stolu, obejmou se, všichni budou bratři a zavládne mír a přátelství, jsou směšné. V životě musí počítat s určitými danostmi: například, že v zimě bývá sníh, v létě teplo… a na Blízkém východě jsou války. Zda bude mír, je hloupou otázkou. Chytrou otázkou je, jak udělat situaci co nejvíc snesitelnou, i když mír není a nebude.“

Situace v Gaze je truchlivou ilustrací jeho slov.

Teď to dejte dohromady s migrační vlnou, která je sycena právě vysokou porodností v arabském světě. Migrační vlna z arabského světa přináší tyto dysfunkční politické vzorce do Evropy. Proč se tomuto procesu rozhodněji nebráníme? Protože nechceme uznat existenci problému, a protože naše svaté principy (LZPS, azylové dohody) nám říkají, že se vlastně ani bránit nemáme. Že je lepší strpět libovolné škody, než se poskvrnit reformou svatých textů, které jsou nedotknutelné.

Není to ovšem beznadějný stav. Na rozdíl od Gazy mohu zatím otevřeně napsat, že aktuální evropská migrační politika je sebepoškozující a potenciálně sebevražedná, aniž by se pro mě dostavilo zakuklené komando a shodilo mě z nejbližšího věžáku. Zda-li tím psaním ale dosáhnu nějaké změny?

Kdo ví. Ale věřím, že ano, jinak bych nepsal.

ZDROJ: Marian Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 78 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...