RADETZDIVADLO
5.2.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Radeckého pochod životem, který hraje spolek 4generace

Sdílejte článek:
JIŘÍ MOUČKA
 
Na jaře 2019 se začala scházet parta lidí s cílem představit život Jana Josefa Václava Radeckého z Radče. Absolventa vojenské tereziánské akademie ve Vídni si vybral k ruce generál von Lacy. Po bitvě u Bělehradu 1789 se zkušeným tureckým protivníkem se účastnil bojů proti francouzské expanzi. V bitvách proti francouzským vojskům dosahoval svou taktikou, odvahou a rozvahou jednoho vítězství po druhém. S válečnými úspěchy byl povyšován.

U Marenga, kde byl několikanásobně  zraněn a přišel o koně, bojoval v hodnosti plukovníka. Roku 1801 byl dekorování řádem Marie Terezie. Dále se účastnil bojů pod velením arcivévody Karla zejména na území Itálie. Napoleona porazil 1809 u Wagramu. Chrabrost a vojenské umění přivedlo císaře k rozhodnutí učinit ho v hodnosti maršálské náčelníkem generálního štábu. To mu bylo 33  let. Zahájil reformu armády a společně s Karlem Filipem Schwarzenbegem připravili plán bitvy u Lipska, která do dějin a vojenských učebnic vešla jako Bitva národů – Völkerschlacht. V listopadu 1813 utrpěl Napoleon Bonaparte zdrcující porážku od spojeneckých vojsk, z místa činu utekl, aby ho v Paříži spojenci dostihli. Tou dobou už nejobratnější diplomat kontinentu Klemens Lothar Václav Nepomuk von Metternich vyjednával s představiteli mocností o jejich představách uspořádání Evropy bez Napoleona. Svolal jednání do Vídně, kde kongres vyhlásil mezistátní úmluvu v červnu 1815. Náš maršál po rozhodujících bitvách a zejména z důvodu zásahu do struktury vojska byl uklizen mimo centrum. Jak známo méně schopní  a změnami postižení nadřízení neradi potkávají lidí je převyšující. Císař si vzpomněl na stárnoucího vojáka v době neklidu na Apeninském poloostrově, kde ho pověřil roku 1834 udržováním pořádku. Maršál Radecký zemřel v Miláně v plné aktivitě po banálním zranění ve věku 92 let. Smutečnímu obřadu ve Vídni a na Heldenbergu velel osobně císař František Josef I.

.

Pan Jan Brabenec sestavil z historického zkoumání divadelní hru o svůdnosti moci,  sladkosti lásky, lákavosti hazardu, intrikách, ješitnosti a slabostech mocných Radeckého pochod životem. Úsilí party nadšenců vedené autorem vyvrcholilo v listopadu 2019 premiérou v divadle Semafor. Reprízujeme jednou měsíčně, nejbližší vystoupení se koná 14. února 2020 v Divadle U Valšů. Na vystoupení srdečně zvu vás a vaše přátele a těším se na vás.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiřina Infnerová 400,- Kč

Celkem za měsíc: 5 000,00 Kč
Vybráno 14.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 393 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.