june30-2020-Russia-Vladimir-Putin-Belarus-Alexander-Lukashenko-AP-640x480-1
17.9.2020
Kategorie: Politika

Putin nabídl běloruskému režimu půjčku miliardy dolarů

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Ruský prezident Vladimir Putin nabídl v pondělí Bělorusku, během návštěvy útokům vystaveného vůdce této země ve své rezidenci v Soči, půjčku miliardy dolarů.

 

Tato návštěva znamená pro běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka první zahraniční návštěvu od minulého měsíce, kdy v jeho zemi vypukly protesty vyžadující jeho rezignaci.

„Rusko vydá Bělorusku půjčku 1,5 miliardy $, uvádí video ze schůzky vydané ruskou státem vedenou tiskovou agenturou RT.

„Budeme také potřebovat pokračovat ve spolupráci ve vojenské oblasti,“ pokračoval Putin. „Dnes začínáme cvičení, které jsme plánovali minulý rok, které potrvá dva dny. A zase bych rád řekl, abych se vyhnul jakýmkoliv spekulacím, že toto cvičení bylo naplánováno i oznámeno už loni.“

Putin si dává pozor, aby jeho nabídky finanční a vojenské pomoci Bělorusku nešlo vykládat jako podporu Lukašenka, aby zůstal tváří v tvář rostoucí opozici proti jeho vládě u moci. Spíše tvrdil, že Rusko slíbilo pomoc, aby splnilo „povinnosti“ jaké národu už v minulosti vůči Bělorusku, které popsal jako „nejbližšího spojence“ Ruska, vznikly.“

Putin tak mluvil o úzkých vztazích těchto dvou zemí udržovaných podle podmínek Smlouvy o vytvoření unijního státu mezi Ruskem a Běloruskem, která „volá po spolupráci v zahraniční politice, obraně a sociální a ekonomické politice,“ mezi oběma státy tak, aby se v budoucnu vytvořil „sjednocený parlament a jednotná měna,“ uvádí Observer Research Foundation.

Ruský prezident v pondělí konkrétně zmínil „smlouvu o unijním státu,“ když mluvil o „integraci“ mezi oběma státy, tj. o smlouvě, jíž se dovolává. Putin podle některých pozorovatelů tlačí na splnění závazků z tohoto paktu v naději na znovusjednocení Běloruska s Ruskem k vytvoření super-státu. Tito dva vůdci se předtím v Soči setkali počátkem února k podobným rozhovorům, v nichž Putin na Lukašenka tlačil, aby se dále s Ruskem integroval, jak tento pakt vyžaduje. Avšak během těch dvou desetiletí od podepsání této smlouvy existuje převážně jen „na papíře, zčásti protože se Lukašenko v minulosti zdráhal vzdávat se moci,“ tvrdí Guardian.

Putin se rovněž vyjádřil k probíhajícím protestům v Bělorusku výzvou Lukašenkovi, který jako prezident zemi vládne už po 26 let, aby odstoupil. Ty nepokoje začaly po prezidentských volbách, v nichž byl Lukašenko zvolen do šestého po sobě následujícího funkčního období.  Ve stejný den se disidenti vydali do ulic s obviněním státní volební komise z falšování voleb, čímž vzniklo protestní hnutí, které se od té doby ukázalo být nepolevující.

„Náš postoj dobře znáte. Stojím za Bělorusy samotnými, aniž bychom se jakkoliv vměšovali, tak se zapojujeme do dialogu k poklidnému nalezení řešení, k nalezení společné základny k tomu, jak bychom v budoucnu měli budovat nebo spolupracovat. Víme o vašich návrzích zahájit práci na ústavě a myslíme si, že to dává smysl,“ řekl Putin s odkazem na Lukašenkův návrh na reformu ústavy v reakci na proti-vládní protesty.

Lukašenko je v Běloruské historii zatím jediným prezidentem.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 705,00 Kč
Vybráno 42.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 560 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...
politicon.cz
41 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.