putinhoryrf
28.6.2019
Kategorie: Společnost

Putin hlásá svobodu internetu, aneb vrah o morálce káže

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieJe mimořádně hloupé dávat Rusko za vzor svobody a normálnosti, když skutečnost je tristní. Úroveň svobody na ruských sociálních sítích je taková, že diskutéři jsou za „nesprávné“ příspěvky trestáni soudy a zavíráni do vězení.

Tak z ruského prezidenta Vladimíra Putina se stal bojovník za svobodu internetu, kdežto Západ činí pravý opak, alespoň to nedávno napsaly proruské „Svobodné noviny“. Je to jedna z nejhorších lží poslední doby. A na tvrzení současného kremelského vládce pasuje citát jedné z písní Karla Kryla, vrah o morálce káže.

Ano, Západ také není dokonalý a některé jeho praktiky v rámci politické korektnosti jsou hrozné. Ovšem z hlediska svobody projevu je proti Rusku rájem na zemi. V Rusku ve skutečnosti funguje velmi přísná cenzura webových stránek, kterou řídí agentura Roskomnadzor.

Jedním z důkazů je příběh Vladimíra Luzgina, který pracoval jako autolakýrník v Permu. Ten na ruské sociální síti Vkontakte sdílel příspěvek, podle kterého byl Sovětský svaz spolu s nacistickým Německem spoluzodpovědný za rozpoutání II. světové války v roce 1939, protože spolu tyto dva státy přepadly Polsko. Normální názor na historii, řekli bychom, s nímž můžeme souhlasit nebo nesouhlasit. Ovšem v Rusku je to jiné. Pan Luzgin byl za něj tamními soudy odsouzen kvůli šíření extrémismu k pokutě v přepočtu 88 tisíc korun.

Rus Ildar Dadin byl uvězněn na 2,5 roku za to, že se nebál veřejně velmi tvrdě kritizovat ruské poměry. „Odměnou“ mu je pobyt v trestanecké kolonii v Karélii, kde ho věznitelé bili a mučili. V Rusku ovšem není sám. Tamní platnýzákon obecně kriminalizuje veřejné projevy svobodného názoru.

Problémy mají i Rusové, kteří svobodně vystupují na Vkontakte, jež je obdobou našeho Facebooku. Tak třeba jedna právnička dostala dva roky vězení za to, že na něm kritizovala útisk Ukrajinců v ruské Kubáni.

Ale potíže mívají kromě jednotlivců i samotná média, která si dovolují tu drzost být nezávislá na vládnoucí moci. Např. televize Dožď byla v podstatě státem zlikvidovaná jenom proto, že si před časem dovolila položit lidem anketní otázku, zda se Leningrad (Sankt Petěrburg) neměl za obležení v II. světové válce raději vzdát. Výsledkem bylo odebrání vysílací licence, takže tato stanice už vysílá jen na internetu.

V Rusku spočívá velké nebezpečí právě v paragrafu o extrémismu, který se často zneužívá proti nositelům nepohodlných názorů. Kdyby naše úřady měly postupovat jako ty ruské, tak dobrá polovina diskutujících na sociálních sítích je za mřížemi a to samé by se týkalo i jistých zdejších blogerů a diskutérů, kteří se tak „odvážně a hrdinsky“ trefují do Západu, když se to smí.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 189 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (35 votes, average: 2,51 out of 5)
Loading...
155 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)