BIDENPUTIN
30.1.2021
Kategorie: Politika

Putin a Biden po telefonickém hovoru …

Sdílejte článek:

LIBOR ČÍHAL

Po několika letech první prolomení ledů mezi Ruskem a Spojenými státy a absurdně s demokratickým prezidentem, jehož protiruská rétorika naznačovala něco úplně jiného. Trump byl do té míry blokován jestřáby vlastní strany, že za čtyři roky neodblokoval ani minimálně špatné vzájemné vztahy. Hrozba jaderné války, která na rozdíl od dnešní poněkud ignorantské doby, vzbuzovala v lidech v minulosti velké obavy, se nikdy nezmenšila, měla by stát v centru zahraniční politiky nebo se kýčovité holywoodské movie promění v reality show. Politika snižování napětí by měla být hlavním kritériem úspěšnosti diplomacie, místo toho protiruské provokace založené na okrajových banalitách a atomové zbraně téměř na hranicích styku dvou táborů. Ruský novinář Michail Rostovský na informačním serveru MK píše, že prodloužení smlouvy o omezení strategických nukleárních zbraní byla první dividenda od amerického prezidenta a nejspíš poslední, byla to izolovaná záležitost a konfrontace se rychle obnoví. Obama v roce 2009 nastolil kurs tvrdé konfrontace a Biden půjde v jeho koleji.

Nečekaně rychlá domluva, Putin a Biden po telefonickém hovoru prodloužili dohodu New Start o redukci strategických atomových hlavic a jejich nosičů podepsanou 2010 v Praze o dalších pět let, dohoda redukovala počet hlavic na 1550 a nosičů na 800. Putin několikrát USA varoval, že pokud k tomu nedojde, vyvolá to nebezpečné závody ve zbrojení. Trump o tom s ruskou stranou jednal, ale nesmyslně podmiňoval prodloužení dohody spoluúčastí Číny, Čína to odmítla s argumentem, že má pouze 300 strategických hlavic a že USA a Rusko by musely redukovat své počty na čínskou úroveň. Do posledního okamžiku vyjednavač Trumpovy administrativy republikán Marshall Billingslea odmítal prodloužení smlouvy, argumentoval tím, že když ruská strana o to tak stojí, je to podezřelé, část republikánů v Kongresu kritizuje prodloužení smlouvy, prý to zablokuje možnost dohodnout se na silnější smlouvě, která by zahrnula nestrategické nukleární zbraně a nové zbrojní systémy a povýšila možnosti kontroly. Ovšem vyjednávání o něčem takovém by nebralo konce. Trump v roce 2019 vypověděl INF dohodu o omezení atomových raket středního doletu. V Tagesspiegelu pokud jde o Rusko, začínají nejpustší spekulace dost nízkého gusta, ďábelský Putin prý dobře odhadl, že mu Biden musí zavolat, protože má zájem na prodloužení dohody o strategických nukleárních zbraních, Rusům tím může Putin dokumentovat, jak je důležitý a nepostradatelný. Co všechno musí Němci od svých elit skousnout než umřou? Prodloužení pro planetu tak klíčové dohody má v německém tisku zanedbatelnou důležitost ve srovnání s fikcí otrávení Navalného a jeho vazby. Biden se musí obávat tvrdé kritiky od republikánů, kteří i Trumpa tlačili k tvrdým postojům k Rusku. Podle Tagesspiegelu Bidenův štáb se vyjadřuje, že o telefonát požádal sám Putin, Biden prý v telefonátu zmínil i případ Navalný, válku na Ukrajině, hackerské útoky, ruské odměny za zabití amerických vojáků v Afghánistánu a vyjmenovává další, na tak krátký hovor museli hovořit velmi rychle, ještě štěstí, že nezapomněli na atomové hlavice.

Zahraničně politický mluvčí amerických demokratů vysvětlil v televizi, proč je Bidenův reálněpolitický postoj správný, musíme kooperovat a kritizovat. Mluvčí Bílého domu komentoval telefonní hovor s Putinem, Biden musí chovat k ruskému prezidentovi moc velkou averzi, když v hovoru o tak závažném problému, musel ruskému prezidentovi vysvětlovat, jak je mu drahá ukrajinská suverenita. Podle mluvčího, Biden dal ruskému prezidentovi vědět, že USA budou tvrdě bránit své zájmy, ty jsou ovšem nekonečné, už je chrání několik tisícovek amerických základen ve světě a americké flotily a letadla pár kilometrů od ruských břehů, co k tomu může ještě dodat Biden je záhadou. Korektně a bez pololhaní komentoval jednání mluvčí Kremlu – beseda obou prezidentů byla konkrétní a otevřená. V Moskvě sází na to, že nová americká administrativa bude mít profesionálnější úroveň ve srovnání s předchozí. Normalizace vztahů je v zájmu obou zemí.

  • meras.cz
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 446 times, 6 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.