prymularouska
24.9.2020
Kategorie: Politika

Prymulova ministerská tiskovka

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonMinistr zdravotnictví Roman Prymula doporučil vyhlásit ředitelské volno na školách na tento pátek. Mělo by to zpomalit šíření viru. Ředitelé ale vyhlásí ředitelské volno spíše v menším množství.

Na tiskové konferenci nastínil ministr zdravotnictví Roman Prymula opatření, která se proti šíření covidu chystají ihned a co by se mělo očekávat v nejbližších týdnech. Musím primárně konstatovat, že Prymulovo vystoupení na tiskové konferenci bylo přiměřené, snažil se spíše veřejnost uklidňovat a opatření, která jeho ministerstvo chystá ,nemají v žádném případě za cíl zásadním způsobem omezit ekonomiku. Jsou však jisté detaily, které mohou způsobit podobnou kalamitu, jakou by bylo plošné uzavírání škol v rozsahu jarní uzavírky.

Prymula velmi racionálně tvrdil, že nechystá plošné uzavření škol, což by opět mělo zásadní dopad nejen na výrobní firmy, ale i na zdravotnictví. Matky by většinou zůstaly zejména s menšími dětmi doma a chyběly by sestřičky a doktorky v nemocnicích. Rozumím.

Média si všímají ale i toho, že se na ministerstvu připravují i pravidla pro pokašlávající žáky. Připravují se kritéria, jež budou definovat, za jakých podmínek mohou děti v případě velmi lehkých respiračních onemocnění chodit do školy. Frekvenci 1 to ve středu řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Pokud bude mít dítě kašel a teplotu, musí zůstat doma, při dalších příznacích nemoci covid-19, například ztrátě čichu či chuti, samozřejmě také.

Jádro pudla těchto pravidel je ale nasnadě. Dítě nemá teplotu, pouze kašle, a učitelka a někde i učitel pošlou dítě domů. Jejich rozhodnutí bude zaštítěno ochranou zdraví ostatních dětí. V takto vyhrocené atmosféře, jaká dnes ve společnosti panuje, to dle mého soudu nebude ojedinělý případ. S nástupem respiračních onemocnění těch případů budou stovky, možná tisíce. To, co by v jiných letech prošlo s mávnutím ruky, se pořádně rozmázne.

Příklady z praxe? Moje osobní zkušenost je taková, že i rektoři vysokých škol jsou pod silným tlakem a doslova a do písmene se bojí povolit jakoukoliv akci na vysokých školách, kde se sejde větší počet osob a nejde o výuku. Jsou to například semináře, workshopy pro odborníky, o konferencích s účastí několik desítek či stovek osob ani nemluvě. Argumentuje se jako vždy různými „kdyby“ – kdyby se někdo nakazil, kdyby se trasovalo a hygiena by zjistila, že se někdo nakazil na půdě vysoké školy atd. Dokonce jsou obavy realizovat i povolené akce typu laboratoří, praxe pro studenty apod. Co kdyby se někdo nakazil a jede to viz výše.

O tom, že existuje pravidlo 3R se v médiích také hovoří. Přišel jsem na čerpací stanici a chtěl jsem požádat o otevření toalet, které byly zavřené (to byl ostatně běžný standard na řadě čerpacích stanic během jarní fáze). Dostal jsem od obsluhující dámy vynadáno, že nedodržuji rozestupy (měl jsem čekat i s rouškou přes obličej 2 metry od zákazníka, kterého obsluhovala, ale když já jsem se jen chtěl zeptat na tu toaletu!). Ještě, že my muži to máme přeci jenom snazší a můžeme nakonec zastavit u silnice, že ano.

A opět se dostávám k podzimním plískanicím a respiračním onemocnění. Vždycky se najde někdo, kdo nařízení či jen pouhá doporučení bude vydávat za svatá, přes které „nejede vlak“. A už vůbec si neumím, vlastně umím, ale nechce se mi to domýšlet, představit, až nastoupí chřipka. Budou se média také pitvat podobně v číslech tak, jak to dělají nyní. Budeme tedy bombardováni počty infikovaných chřipkou, covidem, počty nemocných v nemocnicích a počty zemřelých na covid a na chřipku?

A ještě jeden postřeh. Rusko už začalo svou vakcínu proti covidu testovat na desítkách tisíc dobrovolníků. Tu vakcínu, kterou by si někteří naši doktoři vůbec nenechali píchnout, protože je to „nedodělek“. I prezident USA Donald Trump ale tvrdí, že i v USA bude vakcína k dispozici letošní podzim a rád by jí jistě představil ještě před volbami. Demokraté to ale v žádném případě nechtějí dovolit a argumentují bezpečnostními otázkami podobně jako v případě ruské vakcíny. U nás podle jedné ankety se chce nechat očkovat vakcínou proti chřipce necelá třetina populace, z toho ale asi polovina to zatím pouze „zvažuje“. Na chřipku vakcína je a využívá se málo. Navíc jí stejně nebude tolik, aby v případě zájmu všech lidí v Česku stačila. Covid tady s námi bude podle vyjádření lékařů asi stále a je nejvyšší čas vzít to na vědomí a smířit se s tím.

Byl bych skutečně velmi rád, kdyby Prymula byl schopen toto sdělení srozumitelně komunikovat s veřejností a nepodporoval iracionální strach veřejnosti. Velmi jsem ocenil, že Prymula naprosto racionálně zhodnotil kapacity českých nemocnic na covid jako v tuto chvíli dostatečné a že nechce zavádět podobná opatření v nemocnicích jako na jaře, což bylo spojeno s omezením běžných aktivit nemocnic. Doporučení vyhlásit ředitelské volno si ale samozřejmě mohl odpustit nebo vyhlásit až po konzultaci s ministrem školství. Doufejme, že současná opatření zaberou a infekce covidem zůstane ve zvládnutelném rozsahu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 172,00 Kč
Vybráno 34.77%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 887 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
politicon.cz
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.