BABISPRYMULA
22.10.2020
Kategorie: Ekonomika

Prymula zavřel maloobchod, Flegr má recept

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonČeská vláda na svém mimořádném zasedání schválila návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly na uzavření maloobchodních prodejen s výjimkami jako jsou potraviny, lékárny a uzavření většiny služeb.

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se základním sortimentem. Omezila také volný pohyb. „Omlouvám se, že jsem v minulosti tuto možnost vyloučil. Musíme v první řadě ochránit životy občanů,“ řekl po jednání vlády premiér Andrej Babiš.

….Povolen je také pobyt v parcích nebo na chatách a chalupách, ovšem nanejvýš ve dvou lidech, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti. Prymula na twitteru napsal, že ministerstvo zdravotnictví pobyt na čerstvém vzduchu doporučuje. Dovolená v hotelu nebo penzionu možná není.

Ministerstvo zdravotnictví pobyt na čerstvém vzduchu doporučuje?! Někdo si tady z nás dělá docela velkou legraci?

To, že Prymula jede podle jarních not, jsem již nejednou kritizoval. Nicméně, protože na jaře jsme byli docela disciplinovaní a uzavření ekonomiky se událo, když bylo jenom podle testování několik set infikovaných, po tříměsíčním martyriu to skončilo a navrátili jsme fakticky k normálu. Stálo nás to na rozpočtu asi tři sta miliard korun. Tehdy ale nepracovaly fabriky, nevyrábělo se a ztráty byly v desítkách miliard i podle odvětví.

Podzimní uzávěra ekonomiky začíná nabírat parametry té jarní. Státní rozpočet vyjde podzim možná na ty samé peníze, co jaro a pokud dojde k uzavření výrob, což vypadá jako velmi pravděpodobné, firmy budou dále počítat ztráty. Ztráty jak díky deficitu státního rozpočtu tak i firem na obratu a zisku nejsou jenom čísla. Bohužel se promítnou do menšího růstu mezd a bude nutné samozřejmě i deficit rozpočtu financovat. To bude “dědictví”, které spadne na bedra dnes pracujících osob mladé a střední generace.

Jako senior nepovažuji způsob ochrany mé generace za správný. Jarní fáze byla nutná zejména proto, že zdravotní systém nebyl řádně připraven jak po materiální stránce, tak i po lékové. Pokud bychom tehdy nechali situaci vygradovat, riskovali jsme „italský scénář“. Zdravotní systém je však nyní v mnohem lepší kondici. Sice se už podle ministra vnitra Jana Hamáčka z jeho prohlášení na počátku října měl nyní pohybovat na hranici kolapsu, nyní se “kolaps” odkládá za další tři týdny.

Aktuálně se dělá přes čtyřicet tisíc testů denně, pozitivních je 30 % testů. V nemocnici je přes 4400 pacientů. Podle ředitelů nemocnic nejméně 40 % pacientů v nemocnicích nevyžaduje nemocniční péči a bylo by je možné propustit – nemají ale kam jít. Hovořilo se o hotelech – nic se ale neděje. Zásadní je počet pacientů ve vážném stavu, těch je o něco více než 10 % z celkového počtu nemocných. Na základě opatření, která byla učiněna na jaře, bychom měli mít ve zdravotnictví kapacitu asi 2000 míst pro takto vážné případy. To nikdo nerozporuje. Protože pacientů s těžkým průběhem nemoci přibývá asi o sto nemocných za týden, rezervy by naše nemocnice měly pro tyto těžké případy mít na několik týdnů. Kolaps kolem 11. listopadu, o kterém hovoří ministr zdravotnictví, tedy zcela jistě nenastane.

A ještě jedna „perlička“, kterou jsem nalezl v návodu profesora Flegra, jak přežít covid. Pominu, že i on straší kolapsem zdravotnictví během tří týdnů, ale musím komentovat jeho rady, jak přežít covid.

Rady číslo 9 až 12 stojí za komentář:

9) Udržujte se v dobré fyzické kondici – jezte dost zeleniny, ovoce, vitamínů (především D a C – obojí jen v doporučeném denním dávkování), pohybujte se na čerstvém vzduch v místech, kde nejsou lidi. Dostatečně odpočívejte a spěte.

Komentář: vitaminy? – o.k., pohyb na čerstvém vzduchu? – o.k., kde nejsou lidi? Proboha proč?

10) Udržujte se v dobré psychické kondici – komunikujte telefonicky či elektronicky s přáteli, známými a příbuznými, hlavně s těmi dříve narozenými, konzumujte na dálku kulturu (hudbu, divadlo, filmy) čtěte knihy, vzdělávejte se, pomáhejte druhým, snažte se si udělat minimálně jednou denně radost.

Komentář: je prokázáno, že strašení covidem ala Flegr způsobuje vážné psychické problémy, psychiatři a psychologové by mohli vyprávět, lidí s psychickými problémy nyní výrazně přibylo. Základní rada zní -. Neposlouchejte zprávy v televizi!

11) Jestli tím neohrozíte rodinný rozpočet, tak utrácejte. Za vybavení domácnosti, šatníku, dílny, za knihy, vzdělání, opravy bytu, chalupy, za dovoz jídla z oblíbené restaurace. Šetrnost a střídmost ve spotřebě bývá považována za ctnost – v současné situaci to však neplatí. Investujte do své budoucnosti, zabavte se a nechte druhým vydělat.

Komentář: Abych mohl utrácet, musím vydělávat. Když „pojedeme“ podle Flegra, radost z utrácení bohužel nezažijeme!

12) Hledejte v nové situaci nové příležitosti. Zkuste napsat knihu, divadelní hru, složit písničku, malovat, rozjeďte novou zábavnou či vzdělávací stránku na internetu. Zkuste si osvojit nějaké umělecké řemeslo, nebo zkrátka řemeslo. Rozjeďte internetový obchod, poradenskou službu, prostě cokoli nového. Během epidemie dost lidí zchudne, ale řada jiných neuvěřitelně zbohatne. Další možná nezbohatnou, ale konečně pro sebe najdou ten pravý smysl života. Nepropásněte šanci se zařadit do těch dvou šťastnějších skupin.

Komentář: Už vidím ty stovky nových spisovatelů, dramatiků, písničkářů a malířů a nových řemeslníků díky covidu. Dost lidí zchudne? To je přiznání barvy, pane Flegr! Řada jiných neuvěřitelně zbohatne? Myslíte ty roušky z Číny? Pokud někdo potřebuje k nalezení smyslu života covid, je to politováníhodná osoba!

Výkřik do Česka z TOP 09: Markéta Pekarová Adamová – Vláda má na svědomí lidské i ekonomické ztráty! Kamala Harrisová, kandidátka na viceprezidentku USA za Demokratickou stranu: Trump je odpovědný za smrt dvou set tisíc Američanů na covid. Podobnost až mrazí v zádech! Právě tak se politika odráží v současné situaci a místo racionality je plná iracionality a gest. Ke škodě všech lidí na Zemi.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč

Celkem za měsíc: 18 716,00 Kč
Vybráno 53.47%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 787 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)