CDU AFD
6.11.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

První vlaštovka?

Loading...
Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilV malém německém spolkovém státě Durynsko se minulý týden s rachotem zřítilo jedno veliké, celoněmecké politické tabu. Poslanec Michael Heym , jeden z čelných zemských funkcionářů merkelovské CDU tu nahlas a veřejně zauvažoval o spolupráci s AfD.

Jak nedávné zemské volby v Durynsku dopadly, je všeobecně známo. Zvítězila v nich Die Linke, přejmenovaní komunisti. Těsně za nimi, jako druhá, s 23,4 procenta byla AfD a až třetí křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové, kteří si s 21,8 procenta náramně pohoršili. Po léta to přece byla suverénně vládnoucí a všechny volby vyhrávající strana… až se ucho utrhlo.

Teď mají její poslanci hlavu v dlaních a  hledají, s kým by složili zemskou vládní koalici. Nabízí se vítězní komouš a zelení…. ve zkratce děs běs. Volební matematika je nekompromisní. Tlačí dříve konzervativní, pravicovou CDU na trajektorii, směřující do ještě většího liberálně – levicového úchyláctví, než je i v dnešním Německu zvykem. Protože jakoukoli spolupráci s „fašisty” z AfD si přece před volbami zakázali.

Do stolu však nečekaně třísklo 17 komunálních politiků CDU. Zaslali zemskému vedení strany oficiální žádost, aby koaliční rozhovory vedlo i s AfD.  Iniciativy se chopil durynský poslanec CDU Michael Heym a zahájil kampaň za vládní, koaliční spolupráci s AfD. Jako malého třetího by pak do ní přibral ještě liberály FDP, kteří se o pár hlasů překulili přes pětiprocentní hranici, nutnou tak, jako u nás, ke vstupu do parlamentu.

Na současné, liberálně – levicové Německo, znějí jeho výroky o „těch fašistech” z AfD až revolučně: „AfD je konzervativní strana”, nebo : “Když mluvím o AFD, poprvé vidím těch téměř 25 procent voličů, kteří hlasovali pro tuto stranu,  že to nejsou všichni nacisté” (zde). Anebo: „Se všemi jejich zástupci, s nimiž jsem se setkal v parlamentu, se dá domluvit, s výjimkou vůdce frakce Björna Höckeho” (zde).  To poslední je zjevně jakási „úlitba bohům”. Že jako aspoň s „tím extrémistou”, jak předsedu Duryńské AfD nazývá CDU teda ne….

Protože vedení Heymovy partaje zuří. „Rozhodnutí kongresu federální strany zavazuje všechny, zejména pak ty, kteří mají ve straně odpovědné funkce” zahřměl z Berlína generální tajemník CDU, s hezky německým jménem Paul Ziemiak. (zde). Měl tím na mysli celoněmecký zákaz jakékoli spolupráce s AfD „na věčné časy”, který si merkelovská CDU odhlasovala na svém stranickém kongresu. I z dalších vysokých stranických postů zaznělo velice podrážděné reptání.

Ale s politikou betonových zdí a sanitárních kordónů okolo té „fašistické, rasistické, xenofobní a populistické” AfD je už asi v Německu konec. Merkelovské vedení CDU, které dostalo Německo a Evropu tam, kde jsou teď, se může ještě chvíli durdit a střečkovat, ale posunu veřejného diskurzu už zabránit nedokáže. Protože u ideologických zdí a mentálních přehrad to funguje podobně, jako u skutečných nádrží a hrází. Jakmile nerušenou zdí prorazí byť jen maličký, nepatrný pramínek, nelze už rozvalu stavby prakticky zabránit

Jen aby už nebylo pro Německo a tím i pro Evropu pozdě. Protože my jsme uvnitř….

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 10 851,60 Kč
Vybráno 31.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 525 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.