IMG_9367-1024x683
1.4.2016
Kategorie: Ekonomika

První velká čínská investice v Česku končí soudním sporem o půl miliardy

Loading...
Sdílejte článek:
  01|04|2016

Česká pobočka konzervárenského gigantu Shanghai Maling (Czech) podala podle zjištění HlídacíPes.org na svoji mateřskou společnost v Číně a majoritního vlastníka žalobu o zaplacení náhrady škody přesahující půl miliardy korun. Svého času největší čínská investice v Česku tak končí fiaskem.

 

Kolaps první velké čínské investice v Česku přišel v době, kdy naopak s velkou pompou do Česka nakráčela čínská skupina CEFC skoupením podílu FK Slavia, nebo firmy Travel Service.To společnost Shanghai Maling (Czech) se soustředila pouze na výrobu konzervovaných potravin podle čínské receptury. Před osmi lety otevřela v Hrobčicích u Teplic rozlehlou továrnu na masové konzervy a původní plány byly velkolepé. Továrna měla zaměstnat 150 lidí a produkovat 10 tisíc tun konzerv ročně do řady zemí světa.

Současná realita má ale k původním ideálům daleko – v poloprázdné továrně nyní pracuje na 20 zaměstnanců, dosud továrna ročně expedovala necelých 15% plánované kapacity konzerv, a v dubnu čeká firmu Shanghai Maling (Czech), která je nyní v insolvenčním řízení, jednání o úpadku.

Česká pobočka čínského potravinářského gigantu se ale odmítá se situací smířit a otevřeně ukázala na údajného viníka neúspěchu – na svoji vlastní mateřskou společnost a majoritního akcionáře v Číně Shanghai Maling Aquarius Co, Ltd. A prostřednictvím žaloby podané k českému soudu požaduje po své matce zaplacení náhrady škody ve výši 646,8 milionů korun.

“Podání žaloby jsme viděli jako poslední pokus o záchranu společnosti,” vysvětlil HlídacíPes.org manažer firmy Jiří Vančura.

Spor o známku

Továrna na Teplicku se v roce 2008 po dvouleté přípravě otevírala s velkou pompou, za přítomnosti čínské delegace. Není divu, do jejího vybudování investovala společnost 430 milionů korun – více než dvojnásobek původně plánované částky.

Výrobna masových konzerv především vepřového luncheon meatu a vepřového ve vlastní šťávě měla poskytnout pracovní místa 150 lidem. Díky tomu také získala Shanghai Maling Czech od státu dotaci 20 milionů korun.

Plány byly velkolepé, hrobčická továrna byla největší zahraniční výrobnou pro asijský trh čínské matky Shanghai Maling Aquarius Co., Ltd, která je součástí státem ovládané skupiny Bright Food Group Co., Ltd. Ta sdružuje 29 společností a je největší potravinářskou společností a hlavním výrobcem cukru a mléka v Číně.

Strategickým prostředníkem pro nový byznys byl tehdy Quidong Heng. Číňan, který už dlouhá léta žije v Česku a figuruje v řadě potravinářských firem a jenž vlastní 30% akcií konzervárenské společnosti.

Česká továrna měla sloužit jako strategické centrum pro výrobu a vývoz do zemí EU, Asie a USA. Jednalo se také o největší čínskou investici v potravinářství v Česku. Záměr byl jasný – na západní trh prorazí lépe produkty vyráběné v rámci EU a podle místních norem než ty s asijským puncem.

Jenže plány se zadrhly hned na počátku – a jsou de facto i příčinou finálního sporu. Už při zahájení provozu se totiž česká dcera dostala do sporu o užívání ochranné známky “Maling”, která má v Číně velkou tradici a patří mezi nejznámější na tamním trhu. Spor o ochrannou známku skončil u soudu ve Velké Británii, kam firma nakonec přestala zcela vyvážet.

Komunikační ticho

Česká společnost byla hned po vybudování továrny upozorněna, že značku “Maling” má v Evropské unii registrovaná jiná společnost. Česká dcera si tak zaregistrovala jinou ochrannou známku “Guding” – s tou se jí ale už nepodařilo na cílový trh prorazit.

A to je podle zástupců firmy jedním z hlavních problémů, který vedl k pádu konzervárny. Z podané žaloby zároveň vyplývá, že společně s ochrannou známkou přislíbila mateřská společnost přenechat české dceři také výrobní kanály pro USA, Kanadu, Filipíny Japonsko, Jižní Asii a Střední a Jižní Ameriku.

To se však podle představitelů české společnosti nestalo. “Ačkoliv při založení společnosti žalovaná (mateřská společnost – pozn. red.) opakovaně přislíbila, že žalobkyně (dceřiná společnost – pozn. red.) bude moci využívat prodejní kanály žalované, tomuto závazku nedostála,” píše se v textu žaloby. “v důsledku čehož žalobkyně … v žádném roce existence nedosáhla ani takového objemu výroby, při kterém by aspoň negenerovala ztrátu,” uvádí se v textu žaloby podané v říjnu loňského roku.

Proč se tak nestalo, není z žaloby zřejmé. “Bohužel nemáme racionální vysvětlení, dostali jsme spoustu příslibů, ale žádné konkrétní kroky,” říká jednatel společnosti Jiří Vančura. “Od chvíle, kdy se snažíme zjistit důvod, nastalo kompletní komunikační ticho.”  Hypotézu, že aktivity firem vlastněných z této komunistické země, jsou mnohdy motivovány nejen byznysově, ale i politicky, nechává bez komentáře..

Na Vánoce domů

Od roku 2013 má česká společnost záporný vlastní kapitál a už jednou se ocitla v insolvenčním řízení, ze kterého ji ale vytáhla finanční injekce zhruba 200 milionů korun od mateřské společnosti.

“Zaslané prostředky postačily k vyřešení nejaktuálnějších dluhů, a k tomu, aby společnost nebyla nucena vyhlásit okamžitě úpadek,” vysvětluje manažer firmy Jiří Vančura. “Bez technické podpory a nových zakázek ze strany majoritního akcionáře, které přislíbil, není společnost schopna pokrýt ani základní náklady a veškerá produkce je ztrátová.”

Z továrny také zmizeli čínští specialisté, kteří měli za úkol obsluhovat stroje dodané čínskou stranou. “Koncem roku 2013 odjeli na vánoční svátky zpět do Číny a nikdy se už nevrátili zpět,” popisuje Vančura. “Mateřská společnost i přes naše urgence neposlala žádnou náhradu.”

Vzhledem k nenaplnění slibu vytvoření 150 pracovních míst, musela firma také vrátit 20 milionovou státní dotaci plus 20 milionů penále.

I tato částka je součástí sumy, kterou nyní dceřiná společnost žádá po své matce. Celkem vzniklou škodu vzniklou znemožněním používat ochrannou známku a využívat obchodní kanály vyčíslili na 646,8 milionů korun.

“Potřebujeme nejen peníze, ale obnovení technické podpory a hlavně nové zakázky, které přislíbili a také jsou bez obtíží schopni dodat v takové míře, že by společnost mohla být na konci roku v provozním zisku,” míní jednatel Vančura. Místo toho ale čeká za měsíc největší dosavadní čínský projekt v Česku řízení o úpadku.

Odvrácená strana Čínského byznysu

Pro pana Henga, jemuž patří část krachující české firmy, může být varováním deset let starý příběh amerického podnikatele Davida Ji.

Ten stejně jako pan Heng hrál klíčovou roli pro vstup čínské firmy na cizí trh, v tomto případě s DVD přehrávači do Spojených států. Ovšem při jedné ze svých služebních cest do Šanghaje byl na základě impulzu svého čínského partnera – společnosti vlastněné státem, zadržen a přes rok držen ve vazbě bez sdělení obvinění. Nakonec byl David Ji podle informací The New York Times obviněn z defraudace a byl mu zapovězen návrat do USA.

Představitelé české společnosti ale doufají, že jejich příběh bude mít lepší konec. “Pan Heng by rád věřil, že Čína je stále spravedlivou zemí, kde platí zákony a tedy by se něco takového nemělo znovu stát,” konstatoval manažer firmy Jiří Vančura.

ZDROJ: Eliška Hradilková Bártová, hlidacipes.org

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč


Celkem za měsíc: 12 247,60 Kč
Vybráno 34.99%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 42 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
4 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.