
První dobrá zpráva roku 2020. Budou se odpouštět dluhy
JAN VÍTEK
Naše vládnoucí hospodářské zřízení, které řada odborníků nazývá finanční kapitalismus, je nenasytným Otesánkem na peníze, protože roztáčí kola a je práce, lid z podhradí má prachy a kupuje, co potřebuje a po čem touží, kola frčí rychleji a zisky rostou. To je pozitivní začarovaný kruh.
Vlastně byl, protože v posledních letech nastal zádrhel. Mzdy ustrnuly a ceny letěly nahoru. Aby se kola nepřestala točit, centrální banky začaly přisypávat do systému stále levnější úvěry. Doping zabral, ale vytvořily se dlužní bubliny na prasknutí, odkud se ozývá volání po stále větších dávkách peněžní drogy. S tím by banky, které tvoří peníze ze vzduchu, neměly žádnou potíž a půjčovat je lidem je výnosný byznys. Problém spočívá v nebezpečí, že se dlužníci předávkují a zkolabují jako feťáci. Politikům, ekonomům a bankéřům svitlo, že hrozí skluz do další finanční krize z riskantních a nedobytných úvěrů.
Jak jej odvrátit nebo aspoň zpomalit? Chtělo by to nějaký trik. Něco jako druhou šanci…Hm, co kdyby… co třeba lidem odpustit staré dluhy, aby byli znovu bonitní?
Genialita této myšlenky spočívá v její jednoduchosti. Můžete si o ní myslet co chcete, ale oddlužení je rozhodně lepší způsob povzbuzení hospodářského růstu nežli rozhazovat peníze z helikoptéry, jak navrhl otec neoliberální ekonomiky Milton Freedman. Na dlužní odpustky vsází Elisabeth Warren a Berni Sanders, dva přední uchazeči Demokratické strany o privilej pobít Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách. Oba chtějí začít zrušením dluhu za univerzitní vzdělání, který již přesáhnul bilion dolarů, a pro dobrou míru také škrtnout dluhy studentů za zdravotní péči ve výši 81 miliard dolarů. Hlásají z tribun i obrazovek, že prominutí studentských dluhů představuje účinnější pobídku nežli snížení daní bohatým.
To je možná pravda, ale na rubu stejné mince stojí, že se tím zvýší státní dluh 23 bilionů dolarů, který už teď není k zvládnutí, namítají jejich kritici. Nu a co má být, odbyl je Sanders, když každý rok utrácíme sedm set padesát miliard na zbrojení.
Warrenová připustila, že značná část studentského dluhu je nedobytná, protože univerzitní vzdělání již není místenkou v první třídě rychlíku do budoucnosti. Tou jsou čím dál víc styky a protekce.
Ideu dlužních odpustků podporuje řada významných ekonomů, mezi něž patří Michel Hudson, který se proslavil tím, že předpověděl krach riskantních úvěrů v nákupu nemovitostí v roce 2008, jenž připravil statisíce Američanů o střechu nad hlavou a nás, poplatníky ve vyspělých zemích, obral o deset bilionů dolarů. O zmařených nadějích a bolestných zvratech v pracovním i soukromém životě ani nemluvě.
„Není sporu o tom, že dluh vede k nestabilitě společnosti,“ píše americký ekonom a historik Hudson ve své nedávno uveřejněné knize A odpusťme jim jejich dluhy. Ačkoli autor se v ní zabývá hospodářskou politikou pět tisíc let starou, kterou uplatňovaly dvě tehdejší mocné říše, sumerská a babylonská, kniha se takřka přes noc stala bestsellerem odborné literatury. Hudson vysvětluje, že vládci obou říší se snažili občasným odpisem dluhů docílit, aby občané nemuseli dřít na lichváře, mohli prací uspokojit své potřeby a navíc ještě pomáhat na veřejně prospěšných dílech.
„Kupodivu, tato idea klapala,“ uzavírá Hudson. „Společnosti, které rušily dluhy, se těšily ze stálého růstu po tisíciletí.“
Ano, máte pravdu, nelze srovnávat dnešní dobu s tou dávno minulou, kdy na Zemi nebylo tolik lidí a neklaněli se falešnému bohu konzumu. Víte ale, že o úlevu dluhů pro majitele domů usilovala krátce před zmíněnou krizí nemovitostních půjček vláda prezidenta Baracka Obamy? Škoda, že neuspěla, věděli bychom víc o tom, zda a jak by ta stará idea mohla fungovat v soudobé společnosti.
Ano, odpustky by mohly způsobit amorální chování jisté části lidu v podhradí. Ale co je to proti amorálnosti, ba sprostotě, že osm zazobaných chrobáků valí před sebou stejně velkou kuličku jako polovina chudých mravenčíků naší planety.
Ano, byl by to jen první krok. Ale každá dlouhá cesta začíná prvním krokem. Tahle cesta slibuje být pěkná štrapác a nikdo neví, kam až povede.
Není o čem diskutovat. Leda, že by někdo měl lepší nápad.
Redakce
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)
Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.
***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****
Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, ing. Miroslav Bohatý 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč
Celkem za měsíc: 17 709,00 Kč
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
..a nabízí se prostá otázka, proč vytvářet společnost dluhovou, když stačí společnost zásluhová..jenomže je tady mocná protisíla. Neskutečné množství darmožroutů..
Odpouštění dluhů?
Občanům ČR by stačilo , kdyby politici plnili to, co slibovali a slibují při volbách, protože jinak jsou ty naše volby ZBYTEČNÉ !!
Normální lidi volí politika podle slibů. Když nesplní, jdou o dům dál. Ne tak idioti co zabejčeně volili ODS, potom ČSSD a dnes se přelili k ANO
A kdo je ten co plní sliby?
Normální lidi volí SPD
..pokud nepochopite, ze politici jsou jen loutky a herci s peclive pripravenymi scenari, nepohnete se ani o milimetr…
a muzete se tu hadat porad dokola….
….nepohnete se ani o milimetr…
ani dnes a ani za sto let…
Pokud se přestanou vyživovat darmožrouti, dají se do pohybu a to smete civilizaci. Otázka je, zda z tohohle vůbec existuje východisko
Co to je společnost zásluhová? Jak by fungovala?
Já si umím představit zdravou dluhovou společnost – půjčím někomu peníze na rozjezd firmy. Když se dílo podaří, dostanu zpět svůj vklad plus deset procent jako odměnu za riziko. Když se dílo nepodaří, nedostanu nic. Tak dnes funguje třeba crowdfunding, P2P půjčky atd. a je to funkční, transparentní a celkově ekonomicky zdravé.
Ale jak funguje “zásluhová společnost”? Musíte to popsat, aby se to dalo hodnotit.
Viděl jste veverku běhat ve vertikálním kolotoči? Ona z toho má srandu. Vy to myslíte vážně.
A proč mi spíš neodpovíte na otázku?
Klidně pak můžete i připsat, co bych neměl myslet vážně z toho, co vážně myslím, a proč, ale já bych bral radši postupně.
Protože rozebírat dokola tisíckrát omleté skutečnosti o principiální neschopnosti kapitalismu vytvořit lidstvu lidské a racionální podmínky pro život, je mařením času.
Předseda parlamentu řekl, že musíme tolerovat právníky
U nás žádná spravedlnost není tak je nebudeme tolerovat
dokud např.budou exekutoří okrádat dlužníky a solární zloději
se nám budou vysmívat !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mám nápad, sebrat nakradený peníze od Rottschildů, Rockefellerů, Vatikánu a dalších zlodějů a rozdělit mezi státy,které vydrancovali. Proč mají lidi začínat stále znova od nuly? Ať si to zkusej jednou oni židáci vyčůraný.
https://www.youtube.com/watch?v=fvk8cQsKJ1E
Hele, to je dobrý. Akorát nechápu, proč takovýhle video někdo neudělá o ČNB a koruně, event. o ECB a euru. To by bylo českým čtenářům/divákům mnohem bližší
Je to sice “geniální”, ale ti šamšulové si neuvědomují jeden zásadní problém. Oni vlastně vidí zaslepeně jen ten svůj problém – peníze. Ale už vůbec jim nedocvakne, že se tímto kreténizmem prudce zvýší přelidněnost. PŘELIDNĚNOST !! Ti finančníci jsou opravdu zdroj megaprůseru.
V té Americe to teda vedou. Turecké hospodářství hadra.
Chtělo by to zase nějakou válčičku v Evropě, aby se Yankees napakovali.
Proč v Evropě? Stačila by válka od Indie až po JAR.
A Erdogan,by nas evropany zase vydiral, ty novy vandraky by k nam poustel jeste vice. Brzy budou Turci v Lybii,to budou zaseTurecky kseftiky s ropou a vandraky jako se to deje doposud v Syrii.
Poldíku čau a vše nej do N R.
Bud zdrav Pavliku,nasel jsem krasny vzkaz z nasi historie je to vyrazeny na Stavovskym tolaru UNIO TE STANTE VIREBO- STOJIS-LI SEMNOU BUDES SILNY .Tyto krasny zlaty Stavovsky tolary z roku 1620 mely kratky zivot,po prohre Ceskych stavu na Bile Hore, nove prichozi katolicka slechta a jezuite je nechali okamzite roztavit.Prej se dochovalo jenom par vzacnych originalu.
Moc pěkný. Šmejdi hned úřadovali, jako vždy a všude co je lidstvo na této planetě. Tak si dáme Novoroční předsevzetí, že k nejbližším volbám až tedy půjdeme, tak budeme volit SPDé T. Okamury.
Opravdu,neni co volit take to vidim na SPD. Tu ve vedlejsi dedine,byli republikani Dr Sladka, predsedu mistni organisace dostala lihova mafie,mel rad RUM ale nevedel, ze je vyrobeny z technickyho lihu, zacalo mu z toho hnusu vyhravat v kotrbe, tak skoncil v blazinci v Kromclu. Mistopredseda, ten nedavno dostal 2,5roku na tvrdo jezdil si na nakup do mistniho obchodu na lahvace,prej opakovane pod vlivem na zbytkaci,tak mu sebrali ridicak, potom i auto aby nejezdil prej navaty.Sli vylozene po nem,to vis do huby si ani jeden nevidel.
Je to hruza nastupoval loni do krimu o francouzkych holich,jako 65 lety invalida duchodce.Za mareni uredniho rozhodnuti.Co tam s nim chteji delat? Sotva chodil,byl rad,ze si v duchodu muze zajet na lahvovy pivko , byvaly remeslnik klempir,cely zivot splhal po strechach jako veverka a ted co si ma uzivat duchodu sedi v krimu.Tak tu dopadli republikani,dostali je vsechny.
Aha, takže ti samí “ekonomové” kteří společnost do tohoto stavu dovedli navrhují řešení krizového stavu, který sami způsobili…..
A co jinak, třeba tak že normální je si koupit jen to na co mám, resp. pořizuji si věc, dovolenou či jiný statek teprve až na něj našetřím. Zkuste si představit situaci, kdy by lidé opravdu hromadně odmítli se prodávat do dluhového otroctví (hypoték), co by asi následovalo na trhu “realit a hypoték”? Jenže to by vyžadovalo skutečnou změnu, ne jen další přesunutí problému v čase. To, co navrhuje autor znamená, že dlužníci budou za své neodpovědné chování odměněni (prominutím dluhů) a vesele své chyby zopakují. Autor cudně mlčí o morálním aspektu dopadajícím na celkovou společnost, tj. zadlužený a nadpoměry si žijící jedinec je odměněn a šetrný, skromný a odpovědný jedinec je pro smích….
Ano, autor má v jednom pravdu, taková společnost dopadne stejně jako Babylonská říše……
Na hypotéce nebo třeba podnikatelském úvěru není přece nic nezdravého, naopak je to projevem ekonomické aktivity (a těžko by se svět bez takových úvěrů vyvíjel k prosperitě rychleji než s nimi). Podstatné je to všechno okolo.
Za prvé nemají dluhem vznikat nové peníze. Mají se používat ty, které existují a jsou za nimi nějaké minulé i budoucí “pot a krev” (věřitelovy minulé, dlužníkovy budoucí).
Když dlužník zkrachuje, umře, atd., nemá věřitele ani napadnout chtít se zahojit pomocí státu. Úrok má své opodstatnění (i v morálním smyslu), když je s ním spojené riziko, které holt občas ukáže svou tvář.
To co píšete byla možná pravda cca před 100 lety. V současnosti je právní resp. skutečné nastavení bankovního systému naprosto jiné. Banka Vám dnes neposkytne prostředky na uskutečnění Vašich cílů, ale za účele získání informací o Vašem podnikání a jejich zneužití resp. využití proti Vám. Většinu podnikatelských subjektů na trhu již dávno banky drží či skrytě ovládají. Jaký asi význam má pro ně podporovat Vás jako jejich konkurenci?
Pokud neznáte cíle systému, nemůžete v systému fungovat bez hrubých chyb.
Školními poučkami o zrychlení ekonomických dějů oblbnete tak akorát současné “vzdělance”
No to mi asi psát nemusíte, já banky rád nemám a snažím se propagovat vizi, že svět může fungovat kompletně bez bank. Bez bank jde dělat všechno, co banky dělají, počínaje emisí peněz a konče financováním podnikatelských projektů nebo hypoték, tedy přesunem kapitálu od těch, který ho mají, k těm, kteří ho potřebují. Za poslední dekádu se v tomto oboru udělal obrovský skok, rád to sleduju a rád se do toho zapojuju.
Kdo bude financovat ty podnikatelské projekty a hypotéky ?
Jestliže půjčujete peníze, které vlastně neexistují, byly vytvořeny “z ničeho”, je to nezdravé bez ohledu na to, k jakému účelu mají sloužit. Zvyšují inflaci, snižují hodnotu skutečných peněz (těch vydělaných skutečnou tvorbou nějakých hodnot). Takové peníze můžete půjčovat levně, protože vás nic nestály a i ten nejmenší úrok pořád představuje zisk. Navíc tím motivujete lidi k dělání dalších a dalších dluhů, protože zatímco úspory Vám žere inflace, dluhy vlastně také. Utrácet peníze, které teprve vyděláte a které Vám inflace pomáhá splácet, je lákavé. Co chcete, můžete mít hned. Průšvih nastane, jakmile už všichni všechno mají, najednou už není do čeho investovat, koloběh peněz se zadrhne, dlužníci přicházejí o práci … A ti, co půjčovali neexistující peníze najednou získávají náhradou reálné statky – zastavené pozemky, nemovitosti … A až krize pomine, ejhle, zase jsou nějak bohatší …
No ano, vždyť to píšu, že půjčovat se mají peníze, které existují, nikoliv tou půjčkou peníze vytvořit.
Jinými slovy, problém je v peněžím systému, ne v půjčkách.
Já jsem nechápal, proč někdo nazývá hypotéku “dluhovým otroctvím”. To neplatí ani v hypotetickém světě “zdravých peněz” (třeba krytých zlatem), natož v našem dnešním světě. V něm je dokonce hypotéka racionálním chováním – otrokem je naopak ten, kdo pro bydlení zvolí cestu vydat se na pospas inflačnímu nájemnému.
Přesně tak.
Úvěr je zdravý – jen za jedné zásadní podmínky – plnohodnotné peníze a na nich založený finanční systém.
Jakmile do “hry” dáte nekryté peníze, fiat money, vytvářené nikoli jako výsledek ale jako “začátek”, peníze vytvářené úvěrem, tak se to celé zvrhne – mj. do dnešního stavu, kdy veškerý růst produktivity je odsáván do finančního systému, kde je celý růst přerozdělen ve prospěch bank, bankovních úředníků, státních úředníků (kteří celý polofeudální systém ochraňují státní mocí) a především pro super-rich (Gates, Bezos, Buffet, Soros atd) a pro ultra-rich (Rockefeller’s, Rothschild’s, Morgan’s, Warburg’s)
Pak není úvěr nástrojem rozvoje ale jednak podmínkou existence produktivní sféry a navíc nástrojem vysávání produktivní sféry ve prospěch parazitního finančního systému a především třídy super-bohatých. Je to jako za feudalismu – sedláci a řemeslníci dřou do úmoru a lokaj u dvora se má tisíckrát lépe než nejbohatší sedlák. O feudálním pánu ani nemluvě – ten bohatne každým okamžikem (každým dalším úvěrem, každým dalším monetárním uvolněním, každým dalším snížením úroků, každým dalším předpisem zákonem, každou další burzovní seancí, každým dalším dalším finančním instrumentem) a svým bohatstvím se zcela vzdaluje produktivní sféře.
Druhou podmínkou, která by v kapitalismu měla být zcela automatická, ale která v dnešním socíko-feudalismu neplatí, je podmínka, že každý nese odpovědnost za výsledky své ekonomické činnosti – banky nevyjímaje.Takže pro zdravý ekonomický růst musí platit, že úrokové sazby se nesnižují, kvůli bankám, resp. že se nesnižují vůbec – že je určuje nabídka peněz (úspory) a poptávka po penězích (po úvěrech); musí platit, že i ta největší banka zkrachuje, pokud blbě půjčovala (a vedení této banky i vedení centrální banky musí nést následně hmotnou i trestně-právní odpovědnost).
Mimochodem, je zcela zřejmé, že máme socíko-feudalismus a ne kapitalismus, protože pro nejzákladnější prvek ekonomického systému neplatí trh, ale feudální dekret – cenu peněz neurčuje trh, neurčuje poptávka a nabídka, ale úřední rozhodnutí založené na potřebách finančního systému (nástroje vysávání produktivní sféry).
“Zkuste si představit situaci, kdy by lidé opravdu hromadně odmítli se prodávat do dluhového otroctví (hypoték), co by asi následovalo na trhu “realit a hypoték”?”
No co by podle vás následovalo? Byty by si koupili za hotové peníze ti, co na ně mají (každý potřebuje někam uložit své úspory – volných peněz je mezi lidmi čím dál víc), a těm “odmítačům hypoték” by je pronajímali. Co jste tím vyřešil? Že se uživatelé bytů pak cítí méně jako něčí otroci? Podle mě spíš naopak (např. přijdou o hlasovací právo v SVJ).
To by ale nevadilo. Kdyby ti pronajímatelé byli ti, kteří vytvořili produkt, utržili peníze a ty investují.
Problém je, že dnes to jsou nikoli ti produktivní, ale právě ti, kteří bohatnou vysáváním produktivní sféry pomocí anti-tržního, socíko-feudálního systému nekrytých peněz a fractional banking
Toho jsem se bál.
Zámořská říše se tak opět přes dolar celosvětově zahojí na všech, kdo ho používá.
Je to nekonečný příběh nenažranců. Odůvodňovat to tím, že někdo nahamounil a chudákům tak odpustíme dluhy je nesmysl. Tomu režimu to jen pomůže legalizovat finanční systém lumpáren. Samozřejmě to zabrání nespokojenosti nezodpovědných a potrestá zodpovědné a o to šlo- zacpat hubu těm nespokojeným a tím stabilizovat režim s dalším vyžíráním.
Jak to dopadá ukazuje daleko přesvědčivěji úpadek Říše Římské.
Povede to ještě více k odstředivému tlaku na opuštění dolaru, který USA bude ještě více “bránit” u států které se rozhodnou tuto vyžírací past opustit. Vojenské výdaje tak budou růst a USA vojensky napadne jakýkoliv stát, na který bude vojensky mít, pokud opustí dolarovou past- viz Líbye, hrozí i Íránu atd.
Naopak to upevní spojenectví s fanatickými islamisty jako je Saudská arábie s jejich vahábismem systémem (násilným šířením islámského radikalismu i do Evropy), kteří ropu prodávají za dolary a jsou největším odběratelem amerických zbraní -nic na tom žnezmění čtvrcení opozičních novinářů.
Je to pro nás děsivá cesta do pekel a ještě většího zadlužení a islamizace !!!
Chce to ten dolar nakopat definitivně !
Jsou ti kteří odpuštění dluhu vezmou jako příležitost k novému začátku bez dalšího zadlužování.
Jsou ti kteří odpuštění dluhu vezmou jako příležitost k novému zadlužování a spolehnutí se na další oddlužení.
A fčíl mudruj který z nich je častější. Jistě i na to zná odpověď náš expert na úplně na všechno který se už zapojil do diskuse. jmenovat netřeba, pozná se sám.
Mě celkem překvapuje, že se každý vyjadřuje k nějaké myšlence, ale já jsem tu myšlenku vůbec nepochopil. Vy jste ji někdo pochopil? O jakých dluzích je vůbec řeč? O dluzích lidí vůči státu (na daních, sociálním pojištění, apod.)? Nebo o dluzích lidí mezi sebou navzájem? Třeba mezi HomeCreditem a jejím zákazníkem? To by ty dluhy zaplatil stát, nebo jak? Kde tam je nějaký přínos pro ekonomiku? Fakt netuším, o čem je vlastně řeč.
Ale výše ses vyjadřoval i přes nepochopenou myšlenku docela dost.
Nejdřív se vykecal a pak nepochopil. Taková normální kauzalita.
Odpustit úroky a penále, dluh ať splatí. Nebo ani neodpustit, ale nechat splatit napřed dluh, aby se nezvyšoval, to by asi stačilo. A pro normální lidi si vzít jakési inšpíro ze socáče, kdy nebylo možné se takto zadlužit, protože jednak každý měl příjem a tudíž mu to mohli strhávat z platu, pokud nesplácel dobrovolně, a druhak tomu, kdo už měl dluh, už banka další peníze nepůjčila. Ono je třeba uznat, že prostě jsou lidé co to sami neumí ukořírovat, a zákony by je měly ochránit před lichvou, což nedělají. To platí pro české poměry, americké neznám, ale funguje to. Nenechat lidi se moc zadlužit, pomoct jim to splatit co nejdřív, a pokud se jim nechce, pak teprve sankce typu nucené práce než splatí, a už nepůjčit. I tady ale jen dluh, ne přemrštěné penále.
Pokud se tady hovoří o odpuštění dluhů, občanů se to nedotkne. Pouze vlád a zemí – a proč? Za kolaboraci pomocí vytváření dluhů s organizátory NWO. Dluh je nástroj moci a kontroly a obávám se, že ti politikové jsou dokonce odměňováni za tvoření dluhů jednotlivých států, z globálního pohledu. MMF atd. Takže jednou vláda NWO ustanovená, je logické, že dluhy se mohou vymazat. Jde o moc, né o peníze. Nechtějte vědět, co bude podmínkou…
Dokud bude víc jak polovina práce schopného obyvatelstva dělat jen úředničinu tak to tu nikdy nebude dobré :)
Takže když banka použila vklady klientů a někomu půjčila na hypotéku a ten ji teď není schopen platit, jak se přesně to oddlužení provede? Jediní koncoví věřitelé jsou vkladatelé. Ti tedy přijdou o peníze a majitel si svou nemovitost může nechat? Když se zruší pouze úroky, jak bude banka dál fungovat? Kdo zadarmo zprocesuje bezúročné splátky od dlužníků k vkladatelům?
Mimochodem, odpustit dluhy je právě od nejzadluženější země světa s nejzadluženějším obyvatelstvem světa opravdu zcela nezištný nápad
USA, které už třicet let nejsou schopny vyrábět ani tolik, aby neměly zápornou obchodní bilanci s úplně každou zemí světa (až na výjimky alá Afghánistán, ČAD, Somálsko) a které si udržují svůj standard jen půjčováním si a vojenskou agresí proti komukoli, kdo se nepodvolí, tak právě od USA je to nesmírně vtipné…
To je jako kdyby Romové z Chánova navrhli, že každý občan, který má zničený byt, dostane zadarmo novou vilu a milionové odškodné
Tupá podrasa za to nemůže. Kdyby je tupá humanitární bílá společnost nevykrmovala, neléčila a jinak nestarala, tak by se nerozmnožila jako kobylky. Rodila by se sice dál jako vačnatci, ale 9 z deseti sarančat by chcípla, protože se ta havěť neumí o narozená děcka starat. Úmrtnost by se vrátila do starých kolejí a příroda by se o populaci postarala. Tak to bylo v Africe do začátku 2 sv. války. Po válce se humanitní vylízanci pomátli na rozumu a začala exploze. Po 50 letech jich přibylo cirka 4 miliardy. Tož tak.