LIDEDAV
13.9.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Průzkum, který vám ČT neukáže… a jeho souvislosti

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL 

vylicilPřed pár dny spatřil světlo světa jeden velmi zajímavý průzkum. Zpracoval jej think tank GLOBSEC Policy Institute, sídlící na sousedním, spřáteleném Slovensku. A přesto je v mediích ticho po pěšině. Nikde ani zmínka. Proč tomu tak je, pochopíte za okamžik po nahlédnutí.

Studie se zabývá názory a náladami občanstva zemí Střední a Východní Evropy. Zahrnuje pás postkomunistických států od Estonska po Bulharsko ke kterým autoři přihodili, možná pro kontrast, i Rakousko.

Protože právě Rakouské výsledky se zbytku „postkomunistické” party naprosto vymykají.  Pracovně to lze přisoudit jak delšímu období „multikulturalizace”, tak i o nejméně dvě generace delšímu rozkladnému působení liberálního narrativu  a příslušné výchovy nastupujících generací. Zkrátka Rakušané, se svými 700 000 muslimy podle údajů z roku 2017 (což je dle studie Vídeňského institutu pro demografii dvojnásobek oproti roku 2001), odpovídají na otázky GLOBSECU výrazně jinak, a proto je až na další vynechejme.

A pojďme přímo k věci. Nejdříve zahřívací kolo. Na otázku výzkumníků, zda by občané byli ochotni vyměnit své liberální svobody za větší bezpečnost, odpovídají Češi z 50% kladně (u ostatních zemí se hodnoty pohybují od 35% (Maďarsko) po 66% (Slovensko). Ještě více občanů je ochotno směnit své svobody, ať už si o nich při odpovědích myslelo cokoli, za „zachování tradičních hodnot své země”. Takových Čechů se našlo 52%. U ostatních zemí se hodnoty pohybovaly od 31% (Maďaři) po 58% (Slováci).

Jedeme dál. U otázky: „Myslíte si osobně, že některá z následujících skupin nebo zemí ohrožují vaši identitu a hodnoty”, už začíná jít, z hlediska „evropských hodnot” fakt do tuhého. Podle 45%  Čechů je to totiž právě Evropská unie, která jejich svět ohrožuje nejvíce.  V ostatních postkomunistických zemích to tak vidí o trochu méně občanů; od 17% u Lotyšů až po těch našich 45. Ovšem jako další možnost „ohrožovatele” si občané v nečekaně velké míře vybrali USA. Spojené státy tak jako největší hrozbu své identitě vidí 33% Čechů a pěkných 53% Slováků. Což ale asi nebude, ke zklamání sluníčkářů, neláskou k Trumpovi, nýbrž naopak stále živou vzpomínkou na Obamovy americké velvyslance v čele LGBT „pride” průvodů a všeobecně rozšířeným podezřením na americký původ všech těch jednotných, dokonale vytištěných karet, hesel a cedulí, distribuovaných na protivládních protestech…

A přituhuje. Na otázku, zda jsou některé skupiny zvýhodňovány proti ostatním, uvádějí Češi migranty (39%) a menšiny (48%). Podobné je to i u ostatních zkoumaných zemí. A že tento problém náš region skutečně pálí, naznačují i odpovědi na další otázku, o skupinách, ohrožujících domácí identitu a hodnoty. Češi jako nejakutnější hrozbu vidí migranty – 72%. V tom jsme se sousedy Slováky zajedno, taky mají 72. Průměr celé sledované skupiny je 50,6%.

Naprostým debaklem sluníčkového evropského narativu je i další bod – důvěra v mainstreamová media. V Česku je takových nešťastníků 38%. U ostatních zkoumaných zemí to bylo, s vyjímkou Litvy, všude pod 50%. Ba co víc. 29% českých občanů (a například 60% Slováků) veřejně souhlasí s názorem, že světové záležitosti, nerozhodují zvolení vůdci, ale tajné skupiny, jejichž cílem je nastolit totalitu, nový světový řád.

49% Maďarů a 56% Čechů je pak přesvědčeno o tom, že protivládní protesty v minulých letech byly  organizovány a finančně podporovány George Sorosem. 54% Slováků věří, že loňské protesty proti vládě na Slovensku, které měly za následek změny vlády a presidenta, byly kontrolovány a placeny ze zahraničí.

Zkrátka, z hlediska eurohodnot, děs běs. Prvním závěrem, který každého čtenáře zákonitě napadne, je že institut referenda má tady u nás utrum. Protože politici, znalí podobných, běžnému lidu nedostupných výsledků, jeho konání za žádnou cenu nepřipustí…

Ale pojďme dále, za běžné, prvoplánové závěry. A zamysleme se nad jedním zajímavým detailem. Studii zpracoval GLOBSEC Policy Institute. Spolek, který se podle vlastních slov „..zaměřuje se na výzkum, který je relevantní pro osoby s rozhodovací pravomocí, vedoucími pracovníky..”. Do studie zahrnul Rakousko, Maďarsko, Polsko, Estonsko, Česko, Rumunsko, Litvu, Lotyšsko a Bulharsko. Nepřipomíná vám to nic? Podívejte se na mapku tzv. Trojmoří.  A uvidíte tam všechny zkoumané země. Vynecháno bylo jen Slovinsko a Chorvatsko. Jinak je to komplet.

Všechno to jsou postkomunistické, etnicky homogenní a kulturně v zásadě docela konzervativní státy. Nakonec i to Rakousko, které se zbytku tolik vymyká, se zdá v poslední době posunovat „východním směrem”. Za Kurzova premierství pozvolna a co nejnenápadněji otáčí kormidlo. Vzpomeňme jen uzavření hranic, přezkoumání přídavků „osobám s migračním pozadím”, rozprášení vídeňských islámských mateřských školek, vzrůstajícího tlaku na asimilaci a také čím dál častější řeči o „navracení”. A nálady Rakouské ulice konvenují také spíše k „východu”. jak se zděšením loni konstatovala jedna studie Salzburské univerzity- 70% obyvatel je přesvědčeno, že islám nepatří do Rakouska ani do dalších zemí západního světa. Plných 45 procent se pak domnívá, že by muslimové neměli mít stejná práva jako všichni ostatní v této alpské republice….

Takže si to shrňme. Vlivný think tank, který se zaměřuje .. na výzkum, který je relevantní pro osoby s rozhodovací pravomocí, vedoucími pracovníky..” zpracuje studii dokazující naprostou hodnotovou nekompatibilitu „zaprděného východu” s pokrokovou Evropou. Nekompatibilitu tak „zažranou”, že půjde jen těžko ovlivnit. Pro svou studii si ausgerechnet vybere země, tvořící základ Amerikou plánovaného Trojmoří. O kterém ostatně mluvil i ministr Pompeo, při své návštěvě Prahy.

A prakticky současně s Pompeovou návštěvou Česka, Polska, Rakouska a Slovinska, krystalizačního jádra Trojmoří, probíhala v Západní Evropě návštěva čínského emisara Wang I po Německu a Francii, krystalizačním jádru Eurochalífátu. Měla být přípravou na velký čínsko-evropský summit, který se bude konat 14. září a měl by být milníkem dlouhodobé snahy Si Tin-pchinga o ještě hlubší začlenění Evropy do čínských plánů.  O jakou Evropu by mělo jít, zatím čínské ani německé zdroje nenaznačují. Ale že by ani chalífát rozhodně nevadil, svědčí nedávno uzavřená strategická dohoda Číny s teokratickým Iránem.

Zlomové linie se už začínají rýsovat.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 887,- Kč
Vybráno 36.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 458 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (43 votes, average: 4,42 out of 5)
Loading...
78 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)