photographer-865295_1280
12.5.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Průkazkové foto zvládnete i doma, jak na to?

Sdílejte článek:

Fotografie na průkazky mají přesná pravidla. Pokud do nich ale proniknete, můžete si vytvořit takovou fotografii i doma bez stresu. Stačí dodržet několik zásad. V opačném případě vám poradíme, kde se nechat kvalitně vyfotografovat a jaké ceny jsou za pasové foto běžné.

Potřebujete čisté pozadí a denní světlo

Pokud najdete doma místo s čistě bílou zdí a dostatečným množstvím denního světla a přidáte k této výbavě digitální fotoaparát, zvládnete si vyrobit průkazkové foto podle standardů v klidu domova. Ideální přípravy jsou následující:

  • Postavte se před čistě bílou zeď, nebo si sežeňte velký papír a poproste někoho, ať ho za vámi přidrží jako pozadí. Když fotografujete někoho s velmi světlými vlasy, zvolte raději bledě modré pozadí, aby osoba s pozadím nesplývala.
  • Sundejte si pokrývky hlavy nebo tmavé brýle.
  • Zkontrolujte, že světlo, které na vás dopadá, neosvětluje pouze polovinu obličeje nebo vám nevytvářit hrubé stíny například pod očima. Kdyby nebylo dostačující, přesuňte se blíže ke zdroji denního světla, nebo si vyrobte z bílého papíru odrazovou desku a stíny eliminujte.
  • Vypněte si blesk na fotoaparátu a nastavte si fotografie na co nejlepší kvalitu.
  • Foťte v prostředí, kde můžete mít nízké ISO, aby byla výsledná fotka co nejkvalitnější.

Kompozice se drží pevných pravidel

Asi největším oříškem je u fotky na pas nebo občanský průkaz kompozice. Existují zásady, jak má být člověk ve fotografii umístěn:

  • Postavte se čelem k objektivu.
  • Pohled směřujte do objektivu.
  • Nad vaší hlavou musí zbýt ještě nějaké místo, nesekejte fotografii tedy hned nad vlasy. Stejně tak je to s rameny, na fotografii nemůže být pouze obličej. Ideální je fotit trochu více z dálky a poté fotografii oříznout do požadované velikosti.
  • Až budete ořezávat výslednou fotografii, změřte si v editoru fotografií, že část od čela k bradě bude mít 13 mm. Nad hlavou musí zbýt 2 mm k okraji fotografie. Nezapomeňte, že součástí fotografie musí být i část ramen.

Tisk si objednejte online

Až vyfotografujete dostatečné množství pokusů, kterými není dobré šetřit, ať máte z čeho vybírat, přijde na řadu tisk. Fotografie na řidičský průkaz i fotografie na občanský průkaz pak má mít rozměry 3,5 cm x 4,5 cm. Aby vám kdekoli přijali bez problémů průkazkové foto, rozměry musíte dodržet. Tisk průkazkové fotografie si můžete objednat i online.

Do programu na webu nahrajete svou průkazkovou fotku, stačí v klasickém formátu jpeg a vyberete správnou velikost. Standardně se tisknou 4 fotografie na jeden formát, které se poté rozstříhají. Nezáleží na tvaru okrajů, mohou být oblé i ostré. Domu vám je doručí do 4 pracovních dnů. Cena za takové fotografie je většinou více než o polovinu levnější než ve fotografickém studiu, zaplatíte za ně do 50 Kč.

Fotografie ze studia jsou rychleji, ale zaplatíte za ně dvojnásobek

Když se nebudete chtít zdržovat s tvorbou průkazkové fotografie doma, zajděte si ji nechat vyhotovit do fotografického studia. Zde bývá proces velmi rychlý. Fotograf by vám ale měl fotografie ukázat a trpělivě se s vámi domluvit, zda jste spokojení. Budete se přece dívat na tuto fotografii pravidelně třeba ještě mnoho let. Vyberte si tedy někoho s milým přístupem, kdo bude ochotný, vyfotografovat vás opakovaně a nebojte si o to říci. Studia poté vyvolávají 4 fotografie většinou na pásku a rovnou vám je vyrazí do požadované velikosti. Ceny za 4 průkazkové fotografie ve studiu se pohybují mezi 100–150 Kč.

Některé úřady fotografují na místě

Než se dáte do shánění fotografie na občanský průkaz nebo pas, ujistěte se, zda ji opravdu potřebujete k žádosti přiložit. Některé městské úřady už přešly na praxi, kdy (hlavně u cestovních pasů) fotí žadatele na místě. U řidičských průkazů vás také často vyfotografují přímo v kanceláři. Na občanský průkaz musíte většinou donést vlastní fotografii. Jistě ale budete potřebovat průkazkové foto na průkazku na městskou dopravu, pracovní legitimace, studentské karty nebo třeba na průkazky do knihovny.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 634 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...