photographer-865295_1280
12.5.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Průkazkové foto zvládnete i doma, jak na to?

Loading...
Sdílejte článek:

Fotografie na průkazky mají přesná pravidla. Pokud do nich ale proniknete, můžete si vytvořit takovou fotografii i doma bez stresu. Stačí dodržet několik zásad. V opačném případě vám poradíme, kde se nechat kvalitně vyfotografovat a jaké ceny jsou za pasové foto běžné.

Potřebujete čisté pozadí a denní světlo

Pokud najdete doma místo s čistě bílou zdí a dostatečným množstvím denního světla a přidáte k této výbavě digitální fotoaparát, zvládnete si vyrobit průkazkové foto podle standardů v klidu domova. Ideální přípravy jsou následující:

  • Postavte se před čistě bílou zeď, nebo si sežeňte velký papír a poproste někoho, ať ho za vámi přidrží jako pozadí. Když fotografujete někoho s velmi světlými vlasy, zvolte raději bledě modré pozadí, aby osoba s pozadím nesplývala.
  • Sundejte si pokrývky hlavy nebo tmavé brýle.
  • Zkontrolujte, že světlo, které na vás dopadá, neosvětluje pouze polovinu obličeje nebo vám nevytvářit hrubé stíny například pod očima. Kdyby nebylo dostačující, přesuňte se blíže ke zdroji denního světla, nebo si vyrobte z bílého papíru odrazovou desku a stíny eliminujte.
  • Vypněte si blesk na fotoaparátu a nastavte si fotografie na co nejlepší kvalitu.
  • Foťte v prostředí, kde můžete mít nízké ISO, aby byla výsledná fotka co nejkvalitnější.

Kompozice se drží pevných pravidel

Asi největším oříškem je u fotky na pas nebo občanský průkaz kompozice. Existují zásady, jak má být člověk ve fotografii umístěn:

  • Postavte se čelem k objektivu.
  • Pohled směřujte do objektivu.
  • Nad vaší hlavou musí zbýt ještě nějaké místo, nesekejte fotografii tedy hned nad vlasy. Stejně tak je to s rameny, na fotografii nemůže být pouze obličej. Ideální je fotit trochu více z dálky a poté fotografii oříznout do požadované velikosti.
  • Až budete ořezávat výslednou fotografii, změřte si v editoru fotografií, že část od čela k bradě bude mít 13 mm. Nad hlavou musí zbýt 2 mm k okraji fotografie. Nezapomeňte, že součástí fotografie musí být i část ramen.

Tisk si objednejte online

Až vyfotografujete dostatečné množství pokusů, kterými není dobré šetřit, ať máte z čeho vybírat, přijde na řadu tisk. Fotografie na řidičský průkaz i fotografie na občanský průkaz pak má mít rozměry 3,5 cm x 4,5 cm. Aby vám kdekoli přijali bez problémů průkazkové foto, rozměry musíte dodržet. Tisk průkazkové fotografie si můžete objednat i online.

Do programu na webu nahrajete svou průkazkovou fotku, stačí v klasickém formátu jpeg a vyberete správnou velikost. Standardně se tisknou 4 fotografie na jeden formát, které se poté rozstříhají. Nezáleží na tvaru okrajů, mohou být oblé i ostré. Domu vám je doručí do 4 pracovních dnů. Cena za takové fotografie je většinou více než o polovinu levnější než ve fotografickém studiu, zaplatíte za ně do 50 Kč.

Fotografie ze studia jsou rychleji, ale zaplatíte za ně dvojnásobek

Když se nebudete chtít zdržovat s tvorbou průkazkové fotografie doma, zajděte si ji nechat vyhotovit do fotografického studia. Zde bývá proces velmi rychlý. Fotograf by vám ale měl fotografie ukázat a trpělivě se s vámi domluvit, zda jste spokojení. Budete se přece dívat na tuto fotografii pravidelně třeba ještě mnoho let. Vyberte si tedy někoho s milým přístupem, kdo bude ochotný, vyfotografovat vás opakovaně a nebojte si o to říci. Studia poté vyvolávají 4 fotografie většinou na pásku a rovnou vám je vyrazí do požadované velikosti. Ceny za 4 průkazkové fotografie ve studiu se pohybují mezi 100–150 Kč.

Některé úřady fotografují na místě

Než se dáte do shánění fotografie na občanský průkaz nebo pas, ujistěte se, zda ji opravdu potřebujete k žádosti přiložit. Některé městské úřady už přešly na praxi, kdy (hlavně u cestovních pasů) fotí žadatele na místě. U řidičských průkazů vás také často vyfotografují přímo v kanceláři. Na občanský průkaz musíte většinou donést vlastní fotografii. Jistě ale budete potřebovat průkazkové foto na průkazku na městskou dopravu, pracovní legitimace, studentské karty nebo třeba na průkazky do knihovny.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 390,11 Kč
Vybráno 26.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 236 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.