woman-1320103_1920
9.12.2017
Kategorie: Multikulturní soužití

Prozření aktivistky

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

NM

Přetiskujeme část rozhovoru s Hanou Hindrákovou, spisovatelkou a bývalou aktivistkou v Africe. Rozhovor vyšel v časopise Téma a týkal se především falešných léků, které právě v Africe dělají mnoho škody.

  

Jako dobrovolnice jedné neziskové organizace jste se v roce 5005 dostala do Afriky poprvé. Později jste dokonce založila neziskovku vlastní. Čemu jste se věnovala?

Soustředili jsme se na mikrokredity. Jde o půjčky v řádu tisícikorun. Například půjčíte ženě v přepočtu 3 000 korun, které použije na nákup šicího stroje a látek, založí si živnost a z prodeje výrobků vám půjčku splácí. Ze všech těch projektů mi to přišlo nejsmysluplnější, protože v Africe je nezaměstnanost velký problém. Půjčkou lidi motivujete, vědí, že peníze musí vrátit, musí se snažit si práci udržet a postarat se sami o sebe. Také jsme měli šicí program ve slumu Kibera a chov slepic v západní Keni. Projekty stále běží, ale já jsem se před rokem rozhodla činnost české neziskovky ukončit. Po čtyřech letech přemýšlení jsem došla k přesvědčení, že tato pomoc pro Afriku není řešení.

Proč?

Nikam to nevede. Lítala jsem tam deset let a za tu dobu se ve slumu Kibera absolutně nic nezměnilo. Přitom leží na rozloze 2,5 km a působí tam přes 600 neziskových organizací. Kdyby to nějak fungovalo, musela by přeci pomoc tolika neziskovek být někde vidět.

Proč není? Rozkrade se?

Pomoc na té mezistátní úrovni asi ano. Vláda je zkorumpovaná, rozdá ji svému kmenu, nebo rozprodá na černém trhu. Tohle ale v případě neziskových organizací není ten hlavní problém. Neříkám, že nepomáhají, pár lidem určitě ano, ale je to jen kapka v moři. Nemyslím tím samozřejmě organizace, které působí ve zdravotnictví. Určitě jsou užitečné a je jich tam potřeba. Ty ostatní neziskovky ale v globálu nic neřeší. Utvrdil mě v tom i rozhovor s jedním keňským ekonomem. Volal v něm po zastavení rozvojové pomoci Africe s tím, že to stejně nikam nepovede.

Co by jí tedy pomohlo?

Kdyby se s Afrikou zjednodušilo obchodování. Pokud chce africký výrobce něco vyvážet do Evropy, musí překonat dvacet různých bariér. Což stojí nemalé peníze, které oni nemají. Když jsem s neziskovkou poprvé letěla do Afriky, říkali mi: „Musíte je naučit, aby si dokázali pomoci sami.“ Mně tehdy bylo nějakých 23 let, tak jsem to všechno papouškovala. Když jsem nad tím zpětně přemýšlela, říkala jsem si, kdo jsme my, že chceme učit, aby si sami pomohli? Já se tam setkala se spoustou schopných lidí, kteří byli schopní si pomoct sami. Ve slumech se v rámci takzvaných Self-Help Group sdružují skupiny žen, které společně například vyrábějí a prodávají šperky. Pak tam vtrhne nějaká zahraniční neziskovka a tuhle fungující skupinu vezme pod svá křídla a vydává ji za svou. Proč? Vždyť to tam fungovalo i bez nich. Rozvojovou pomocí drží západní svět tento kontinent i jeho obyvatele v závislosti a posilují postavení Afričana jako žebráka a bělocha jako bohatého.  Otázkou je, jestli západní svět vůbec chce, aby se Afrika na ty vlastní nohy postavila a stala se rovnocenným partnerem.

ZDROJ: nastvanematky.cz, časopis Téma, č. 48

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vít Fortelka 2019,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Jan Slaba 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Alexandra Wernerová 2000,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč, Robert Schlesinger 300,- Kč

Celkem za měsíc: 8 369,00 Kč
Vybráno 23.91%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.