letiste_vh_12_191113-201125_mda
27.5.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Provokace nebo test?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilVčera se na Pražském mezinárodním letišti v Ruzyni stala podivná, v civilizovaných zemích málo vídaná věc. Okolo deváté večer tam bez povolení, bez jakékoli komunikace a bez jediného slova do vysílačky suverénně přistál malý německý letoun.

Stroj typu  Mooney M20J-201MSE se švýcarskou registrací řídil, podle dostupných údajů německý pilot, ročník 1941. Odstartoval z německého Stuttgartu. Poté několikrát obletěl bavorský Ulm, a pak už prakticky přímo zamířil směrem do České republiky a rovnou na Prahu. Záznam trasy letu:

EY-RehLWoAE7dSz

Podle vyjádření pražských dispečerů: „Letoun bez povolení vstoupil do vzdušného prostoru letiště. Následně začal přistávat na hlavní dráhu 06 pražského letiště, která je však uzavřena.” I když se s ním pokoušeli spojit na nejrůznějších frekvencích, nereagoval. Použili také mezinárodní světelné signály, aby mu sdělili, že dráha, na kterou se hrne je uzavřena, ale odezvy se nedočkali. Nakonec zmatený germán bezpečně přistál.

V podstatě měl veliké štěstí. Díky končící koronavirové krizi je pražské letiště téměř bez provozu, a tak se v jinak přehuštěném vzdušném prostoru letiště s ničím nesrazil, ani toho moc ve vzduchu neohrozil. A opravovaná dráha 06 na kterou nekompromisně zamířil, měla na místě kde se nepracovalo stále ještě dostatek volného prostoru pro bezpečné dosednutí malého letadla.

Poté, co jeho letoun dovedli na stojánku, oznámil, že měl „technickou závadu”. K překvapení všech okolo se při tom zjistilo, že Němec u sebe nemá žádné doklady. Proto si ho převzala cizinecká policie. Ale tím jeho problémy zdaleka nekončí. Včerejší incident už totiž začala řešit také Policie ČR a Úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Zdánlivá banalita. Ale vyvolává spoustu znepokojujících otázek.  Jak se dostal až do Prahy? Měl povolení překročit hranici? Sledovalo ho naše Řízení letového provozu? Co naše protivzdušná obrana? Nekomunikující letoun míří do hlavního města…

To není na mávnutí rukou nad jedním zmateným německým staříkem. Záznam trasy letu svědčí o tom, že do Prahy mířil cílevědomě. Nebloudil. Nejsou tam kličky a kroužení, charakteristické pro ztrátu orientace. Ne, letěl jak podle pravítka. Kdyby měl skutečně závadu, tak měl cestou spoustu možností, kde s tím „seknout” a bezpečně přistát, aniž by vletěl do pražského řízeného prostoru a porušil tím vše, co jen porušit jde. Když pomineme travnatá sportovní letiště, na kterých sice bezpečně přistát mohl, ale třeba si, zhýčkán předimenzovaným, mezinárodním Stutgartem netroufal, tak musel cestou vidět přinejmenším dlouhou betonovou dráhu bývalého vojenského letiště v Líních a nepatrně stranou předlouhý „asfalt” letiště v Příbrami…

Pilot, který má všech pět pohromadě a „porouchanou vysílačku”, nevstoupí do řízeného prostoru mezinárodního letiště, nota bene na kraji hlavního města cizího státu, ani za nic. Pro přiblížení laikovi, je to podobné, jako byste pod okny okresního ředitelství policie vyjeli na červenou, přejeli chodce a pak přes něj ještě zacouvali….

Co to jen připomíná? Kdyby onen neznámý, postarší Němec dva dny počkal a uskutečnil svůj „husarský kousek” až osmadvacátého, mohl vyšetřovatelům tvrdit, že chtěl oslavit kulaťoučkých 33 let od přistání Mathiase Rusta poblíž Rudého náměstí v Moskvě. To byla podobná zvláštní causa, která se oficiálně nikdy nevysvětlila. Mladý německý pilot s Cessnou 172 suverénně a bez povolení přistál tehdy v hlavním městě velmoci, naježené zbraněmi na všechny strany. Velmoci, která o pár let dříve nekompromisně sestřelila jihokorejský, civilní dopravní Boening, který se jen otřel o její vzdušný prostor….

Podle neoficiálních vyjádření bývalých vysokých příslušníků PVO Sovětského svazu to byla domluvená habaďůra. Gorbačov prý tehdy potřeboval zlomit odpor „starých struktur” proti svým reformám a pacifikovat akutní hrozbu vojenského puče. Což bylo možné pouze rozsáhlou personální čistkou. Jen ta  záminka jaksi chyběla. A tak byl vypracován plán. Mladičký germán a mimochodem profesionální hráč pokeru, byl jeho součástí. Vyhecován k spektakulární akci přeletěl hranice SSSR a hned šup na nejbližší základnu KGB. Tam už čekali a pomohli mu zamaskovat letoun a počkat, až stíhačky a vrtulníky rozzuřené PVO zas sednou. Pak natankovat a přeskok na další, podobný, domluvený bod trasy. Až do Moskvy. A už mohly padat hlavy. I ty nejvyšší…. Historku mám z druhé, ale velice důvěryhodné ruky.

Ale zpět k včerejšímu incidentu. Ten totiž také a velice silně zavání habaďůrou. Buď provokací, nebo jakýmsi testem. Zkouškou, co si necháme líbit. Jak zareaguje armádní PVO, jaká bude činnost ŘLP… A možná i pokusným balónkem, jak se k tomu postaví čeští politici. Bude křik? Budou padat hlavy? Nebo aspoň, neveřejně, nějaká ta nóta? Anebo se vše v tichosti smete ze stolu a ponížená podřízenost Říši bude potvrzena (to víte, byl to Němec, tak to nerozmazávejte)?

Ale  kdyby už nic jiného, tak smýšlení značné části Němců o nás, o našem národě a státnosti ten včerejší incident ukázal dokonale. Nadrzo, bez povolení, ba i jakékoli komunikace s těmi východními „untermenschen” přistát v hlavním městě provincie. Pěkně středem. Bez ohledu na nějaký jejich provoz… To opravdu na nouzi nevypadá.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, ing. Miroslav Bohatý 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 17 709,00 Kč
Vybráno 50.59%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 918 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (37 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
politicon.cz
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.