POLITIKA
19.9.2021
Kategorie: Politika, Volby 2021

Protože se zajímám o politiku

Sdílejte článek:

LU LINA

A máme tu zase volby. Období, kdy euforii způsobenou předběžnými výsledky pokaždé vystřídá deprese, protože nakonec se sečte Praha a TOP09 zase o milimetr překročí 5%.

 

Na začátek bude užitečné si ujasnit základní pojem: Co jsou to vlastně volby? Pokud škrtneme bláboly o svátku demokracie, vyjadřování vůle lidu a studování programů, zbude v podstatě jediná věc mající jakýs takýs smysl – účtování. Protože v nabídce vždycky jasně převažují staří známí nad nepopsanými listy.

A účtování by mělo znamenat, tedy pokud nemáte jasno už dávno, že si sednete, nalejete si velkou lampu něčeho dobrého, zamyslíte se a pak si položíte několik otázek.

Jako třeba: Co tahle konkrétní strana uplynulé 4 (8,12 atd.) roky vlastně dělala? Pod čím vším je podepsaná? Co hlásala a co v reálu prosazovala? Kdo ji reprezentuje? Jak se dotyční v minulosti chovali, jak hlasovali, co a kde psali a říkali?

Což vám, pokud pod vlivem probíhající volební kampaně stále váháte komu to tentokrát hodit, může značně usnadnit rozhodování. Takže hned potom, co se vyzvracíte, můžete běžet k urně s vědomím, že vy jste jako zodpovědní voliči udělali pro demokracii opravdu maximum.

V případě stran či hnutí nových, jenž ještě nevyoraly žádnou brázdičku na políčku české politické scénky, je tato účetní analýza o něco složitější. Ale není úplně neproveditelná. Nové strany totiž málokdy tvoří bytosti spadlé z nebe, zpravidla je z mnoha různých důvodů zakládají již notně ostřílení politici či alespoň veřejně známé osobnosti, takže o často velice výmluvné stíny minulosti nebývá ani v těchto případech nouze.

To všechno je ovšem teorie. O volbách takto bohužel přemýšlí jen menšina. Většina o tom, komu to nakonec hodí nijak zvlášť hluboce nedumá a rozhoduje se iracionálně. Třeba na základě toho, co politik s pětadvacetiletou praxí v celkem šesti stranách řekne v rámci kampaně v televizi. Nebo podle toho, čí bilboard uvidí cestou k urně jako poslední. Což je sice taky depresivní, ale alespoň jde o rozhodnutí činěné z vlastní vůle. Protože není málo těch, co volí mediálně. Podle toho, co jim nakukají objektivní novináři.

Mámo, budeme volit tu Pekarovou s Adamovou, s tím brejlatým a s tím malým, pobožným traktoristou, jak jsou spolu furt v televizi, tady o nich zase píšou, že jen oni dají Česko dohromady.

A pak člověk nemá mít při každých volbách depresi. Když v podstatě už předem ví, jak to zase určitě dopadne. Že i kdyby se na hlavu postavil tak na sto procent zase zvítězí nějací eurohujeři a že parlament bude opět plný podivných individuí vzbuzujících dojem, že svobodě a demokracii v zemi a koneckonců i  planetárnímu klimatu by nejvíce prospělo, kdyby všichni odjeli do Chuchle. A zůstali tam. (Původně jsem navrhoval něco důraznějšího, ale žena mi to rozmluvila.)

A jakéže tedy může již trvale depresivní český pravicový konzervativec letos očekávat vítězné varianty?

Vyhraje zase Babiš. Jakkoliv se to člověku mého ražení zdá naprosto neuvěřitelné. Eurohujer oportunistický, smějící se bestie řídící se hesly i zisk i slávu, nebát se a krást v Bruselu ANO, doma NE. Pokud by to prospělo Agrofertu tak by vládní koalici klidně sestavil i s NSDAP a společně s ní sněmovnou protlačil Norimberské zákony.

Vyhraje PIRSTAN. Koalice eurohujerů leninského typu (Piráti) hodlajících změnit svět k lepšímu (jako Lenin) i kdyby nechtěl (jako Lenin), a eurohujerů komunálních (STAN) jejichž jedinou touhou je i nadále dojit veřejné rozpočty a vydávat to za obranu svobody a demokracie.

Vyhraje SPOLU. Koalice zoufalých eurohujerů vydávajících se za pravici, ale jednajících v 98% jako progresivní levice, co by za návrat k lizu prodali nezletilé dcerušky do jihoamerických nevěstinců. Sebevětší bruselské či americké imbecilitě okamžitě nadšeně tleskají a hýkají radostí.

Ostatní jsou bez šance. Ať už proto, že byť vzorní eurohujeři jsou jinak totálně neschopní, nebo proto, že jakákoliv opozice k levicovému eurohujerismu je automaticky označena za pravicový extrémismus a zahnána do kouta.

ČSSD prodala svoje svůj program a svoje voliče za misku čočovice, zbytek spolehlivě odradilo to panoptikum mimořádně neschopných šašků, co si neustále volí do vedení. Motivace případného voliče současné ČSSD je pro mne velkou záhadou. Neexistuje už jediný důvod, proč ty kašpary volit. Kdo chce mocí mermo volit skutečnou levici, který jde o obyčejný lidi, hoďte to snad radši KSČM. Co dodat.

SDP je sice strana s přijatelným programem, ale ovládaná nepřijatelnými politiky. Asi tak dva mne nijak nepopouzí. Zbytek tragédie. Okamura kromě toho vytrvale cílí na ty největší vydlabance čímž vytrvale likviduje svůj jinak značný potenciál. Když občas ze zoufalství podlehnu nutkání mu to jít hodit, narazím na heslo – Nepokleknem! – a zase mne to rychle přejde.

Parlamentní existenci alespoň jedné významnější euroskeptické strany v opozici proti záplavě eurohujerů přitom pokládám za naprosto klíčovou.

Přísaha. Po pravdě řečeno, voliče, který by mohl chtít v čele země někoho jako Šlachta, si taky nějak neumím představit.

Trikolóra. No, tady moje srdce bije asi nejhlasitěji. Ale. Program přijatelný, politici…zvláštní. Mladý Klaus divnej pavouk, co navíc utek z boje. Majerová-Zahradníková má charisma salátové okurky, zbytek v podstatě neznám, protože nemám fejsbuk. Tohle prostě zase nebude fungovat. Já nevím, to už je snad nějaký prokletí nebo co. Hlas pro Trikolóru tak bude pravděpodobně opět hlasem hozeným z okna.

Volný blok, Zelení a zbytek pelotonu. Zbytečná ztráta času a energie.

Koho tedy volit? Fakt netuším. Vím bezpečně, koho volit nebudu. Takže to buď ryze pragmaticky poprvé hodím Pitomiovi, aby mě v parlamentu zastupoval aspoň někdo, což se ovšem příčí mým zásadám, nebo na svojí občanskou povinnost zase rezignuju.

Ne proto, že bych se o politiku nezajímal. Ne proto, že bych se nechtěl účastnit svátku demokracie nebo byl línej tam dojít. Proto, že prostě nemám koho volit.

Protože se zajímám o politiku.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 912 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 4,28 out of 5)
Loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)