5063911-panek
16.11.2019
Kategorie: Společnost

Proklatý Putin zakázal Člověku v tísni páchat v Rusku „dobro“

Sdílejte článek:

TOMÁŠ VYORAL

Nezisková organizace Člověk v tísni byla v Rusku zařazena na seznam nežádoucích organizací. Řada aktivistů pod vedením spoluzakladatele a výkonného ředitele Šimona Pánka bez jakéhokoliv mandátu voličů prosazujících mimo jiné ideologickou agendu tak může své aktivity směle přesměrovat jinam. Je-li jejich činnost tak záslužná, jak tvrdí, pak by po nich měl sáhnout kdokoliv jiný. Neziskovka však uvedla, že v Rusku nepřestane pracovat. Více než dvoumiliardový rozpočet financovaný z velké části ze zahraničí (zejména EU, USA a VB) je třeba někde rozpustit. Lehce jsem se podíval na zoubek i dvěma předním představitelům a jejích šíření „dobra“.
 

Člověk v tísni (ČvT) je typickým příkladem, jak se – věřím že bohulibý – záměr na počátku (pomáhat tam, kde je třeba) proměnil v nástroj politického boje, propagandy a umlčování oponentů a moloch na peníze. Někteří přední představitelé této organizace navíc kážou vodu a pijí víno, respektive „bojují proti nenávisti“, ač ji sami šíří.

Když se dobrý úmysl mění v mocenský nástroj

Předně je dobré říct, že řada lidí, možná většina, kteří pro ČvT pracují, tak činí s dobrým úmyslem a touhou pomáhat. Problém však nastává ve chvíli, kdy se podíváme třeba na ideologicky – indoktrinační projekt Jeden svět na školách nebo aktivitu údajně zušlechťující diskuze #jsmetu, kterou ČvT slovy Šimona Pánka „pomohl přenést do Česka a skupinu zde založit“.

O Rusku, stejně jako o ČvT, si můžeme myslet mnohé. Nicméně nelze se divit, že má tato země obavy z některých aktivit této organizace financované stovkami milionů z USA, Velké Británie či Evropské unie. Z výroční zprávy ČvT za rok 2018 vyplývá, že neziskovka operovala s rozpočtem převyšujícím 2 miliardy korun. Jak říká „zlaté pravidlo“ investigativní žurnalistiky: sleduj tok peněz. Tak pojďme alespoň obecně.

Finanční zdroje ČvT

  • zahraniční státní rozpočty: 780 milionů Kč (z toho USA 327 milionů korun, Velká Británie 342 milionů korun)
  • příjmy z EU – Evropská komise a delegace EU: 493 milionů Kč
  • agentury OSN a ostatní mezivládní organizace: 166 milionů Kč
  • státní rozpočet (ČR): 156 milionů Kč
  • operační programy (ČR): 83 milionů korun
  • nadace a nevládní organizace: 54 milionů Kč
  • dary: 164 milionů Kč
  • vlastní výnosy: 67 milionů Kč
  • místní rozpočty: 50 milionů Kč

V Rusku nekončíme, tvrdí organizace

Ruské ministerstvo vnitra podle serveru Ceskenoviny.cz uvedlo na svém webu, že ČvT byl na seznam zařazen v souladu s federálním zákonem „O opatřeních proti osobám zapojeným do porušování základních lidských práv a svobod, práv a svobod občanů Ruské federace“.

„V Rusku pracujeme dlouhodobě, podporujeme tamní občanskou společnost – aktivisty, blogery, kriticky přemýšlející intelektuály, skupiny lidí, kteří jsou proti korupci, proti ničení životního prostředí, kteří bojují za práva menšin, chtějí větší transparentnost ruského státu, chtějí, aby Rusko dodržovalo mezinárodní závazky, ke kterým se zavázalo například ratifikací Listiny základních práv a svobod, jako je ochrana a dodržování lidských práv, nebo právo na sdružování a shromažďování, podporujeme skupiny, které jsou proti cenzuře a další,“ uvedl ve vyjádření ČvT.

„V tuto chvíli zastavujeme veškeré aktivity na podporu ruských partnerů a přátel, abychom je neohrožovali, a budeme si muset promyslet, jaké kroky podnikneme k tomu, abychom byli opatrnější, ale v žádném případě to neznamená, že bychom v Rusku přestali pracovat,“ dodal.

S šířením svého „dobra“ tak v Rusku zřejmě nehodlá jen tak přestat. Budiž. S vtipem sobě vlastním pak přispěchal i ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Tomáš Petříček@TPetricek
@CLOVEKVTISNI je respektovaná organizace podporující lidská práva a demokracii ve světě. Zveřejněné důvody jejího zákazu v Rusku proto považuji za absurdní. Zákaz lidskoprávní organizace svědčí o stavu lidských práv v zemi. Budu požadovat vysvětlení. Předvolám si rus.velvyslance.
Zajímavé, kolik starostí má chovatel čmeláků a bojovník proti změně klimatu s neziskovou organizací.

Ve jménu boje proti nenávisti šíříme nenávist

Důležitým ukazatelem toho, jakým směrem je ČvT profilován, jsou pak někteří jeho mediálně viditelní představitelé. Prvním příkladem je koordinátorka mediálního oddělení neziskovky Adriana Černá, která má blízko k aktivitě #jsmetu, jež údajně bojuje za zvýšení úrovně diskuzí na internetu. Ve skutečnosti však hromadným svoláváním se pod vybrané příspěvky a následnou podporou těch svých „směřujících správným směrem“ upozaďují všechny ostatní a likvidují diskuzi přirozenou.

Tato slečna („Pravda & láska & internety. Občas zvostra,“ píše v profilu na svém Twitteru), která chce kultivovat diskuzi, například v listopadu 2018 vulgárně urážela Jaromíra Nohavicu, protože si demokraticky „dovolil“ přebrat medaili od Putina. „Motherfucker!!!“ uvedla a po upozornění jiného uživatele, že jde o Nohavicovo svobodné rozhodnutí, dodala: „A ja sem svobodny clovek a klidne muzu rikat, ze je to curak, když prebira medaile od masového vraha.“

Adriana Černá z ČvT na Twitteru

Autor: @AdrianaCerna/TwitterAdriana Černá z ČvT na Twitteru
Adriana Černá z ČvT a #jsmetu

Autor: @AdrianaCerna/TwitterAdriana Černá z ČvT a #jsmetu

Zajímavý koníček ředitele Jednoho světa na školách

Podobným příkladem je Karel Strachota, ředitel Jednoho světa na školách. Projektu, který je  jedním ze vzdělávacích programů ČvT. „Již od roku 2001 přispíváme k výchově zodpovědných mladých lidí, kteří se orientují v současném světě, otevřeně a kriticky přistupují k informacím, nejsou lhostejní, chtějí ovlivňovat a také skutečně ovlivňují dění kolem sebe,“ píší na oficiálním webu.

Ředitel tohoto vzdělávacího programu, jakkoliv si samozřejmě může ve svém osobním životě dělat, co chce – chraň bůh – se pak na FB divadelně stylizuje do nejrůznějších kostýmů a více či méně vkusně se vyjadřuje k vybraným politikům. Nemusím zřejmě udávat ke kterým. Neumím si představit, jak se tento člověk dokáže s nadhledem a pokud možno neideologicky podílet na vzdělávání studentů středních škol.

Jen pro zajímavost, k nejznámější „parodické stylizaci“ Karla Strachoty přirovnávající novou stranu Václava Klause ml. ke Ku Klux Klanu se pak ČvT vyjádřil na Twitteru následovně: „Panu Strachotovi se povedlo perfektně vystihnout a zkarikovat politika, který bojuje proti korektnosti a přirovnává procesy v EU k Holocaustu. Je to humor, o kterém si každý může myslet svoje, ale je to soukromá aktivita pana KS a na jeho roli v ČVT žádný vliv mít nebude.“

Karel Strachota na FB

Autor: @KarelStrachota/FacebookKarel Strachota na FB

Tolik z mé strany o politické neziskové organizaci Člověk v tísni páchající dobro permanentně a zázraky proti nenávisti na počkání.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 859 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
58 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)