nezisk
21.11.2017
Kategorie: Společnost

Projekt rodinná konference, aneb neziskovky v akci

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MICHAELA HOLUBKOVÁ

Že jste o něm ještě nikdy neslyšeli? Tak to je právě nejvyšší čas vám jej představit, aby jste měli zdání, co vás čeká v případě, že do tohoto projektu budete vmanipulováni. Tedy v prvé řadě, o co se vlastně jedná. Projekt rodinných konferencí je u nás zaveden zhruba od roku 2013, tehdy pouze pod záštitou neziskových organizací. V letech 2014 – 2015 se pak stal pilotním projektem MPSV, plně podporovaným EU, evropským sociálním fondem v ČR podle nizozemského modelu centrály Eigen Kracht. Jeho realizace je i dnes prováděna neziskovými organizacemi např. Amalthea atd. 


Co tedy znamená rodinná konference? Zjednodušeně, má se jednat o setkání rodiny a dalších osob okolo rodiny (příbuzní, sousedé, přátelé, zástupci komunity atd.) s cílem společně najít řešení problému v rodině tak, aby bylo zajištěno bezpečí dítěte a posílily se kompetence samotných členů rodiny. Tyto konference organizuje a „řídí“ tzv. koordinátor. Tato osoba má být dle instruktážního materiálu nezávislá a není zaměstnancem žádné instituce s rozhodujícími pravomocemi, nejsou to pracovníci sociální péče, nedávají rady, nesdělují názory, neposkytují řešení a nejsou to soudci v žádné záležitosti řešené na konferenci. Koordinátor tedy není žádný odborník na vztahové záležitosti, či psycholog apod, ale naprostý laik, který je pouze jen proškolený v metodě a postupech.

A jak to tedy vypadá v reálné praxi? Nedávno jsem byla požádána, zda bych se, jako příbuzná, tohoto projektu mohla zúčastnit, s tím, že budu nejprve koordinátorkou kontaktována telefonicky. Přiznám se, že když jsem s onou „dámou“ posléze hovořila, nestačila jsem se divit. Zprvu jsem měla dojem, že hovořím s nějakým automatem, neboť okamžitě po vzájemném představení, na mě dotyčná začala chrlit informace o tom, jaký je to skvělý projekt, který je ve své podstatě „spásou světa“, jedna naučená fráze stíhala druhou. Upřímně, chvílemi jsem měla pocit, že mi nějací „šmejdi“nabízí předražené hrnce.

Dlouho jsem její chvalozpěvy nevydržela poslouchat a přerušila ji s tím, že bych ráda dostala odpovědi na své otázky. Evidentně jsem ji zaskočila, jelikož jsem chtěla vědět konkrétní informace, např. to jaké je jejich legislativní postavení, právní úprava jejich činnosti, název organizace, sídlo, vzdělání dotyčné atd. Na každou z těchto položených otázek se mi dostalo jediné odpovědi, tedy opět jen chvalozpěvy na jejich činnost, opět jen nic neříkající naučené fráze. Další otázky jsem tedy začala směřovat na jejich činnost, tedy, jak taková konference konkrétně probíhá. Tady už byla přeci jen trochu sdílnější, avšak to, co jsem se od ní dozvěděla, mě vážně znepokojilo. No, posuďte sami.

Představte si situaci, kdy jsou rodinné vztahy hluboko pod bodem mrazu, tedy přesněji řečeno, kdyby se již pouhým pohledem mohlo vraždit. Tak tihle lidé se sejdou v jedné místnosti a začnou se mydlit hlava nehlava, jak slovně, tak i fyzicky a tomu budou po celou dobu přihlížet děti, protože je to údajně v jejich zájmu, to je vážně síla. Dále, a to se raději posaďte, aby to s vámi náhodou neseklo, i případy domácího násilí, násilí páchaného na dětech a pohlavního zneužívání dětí je vhodné takto řešit, nikoliv trestně právní cestou. A bych nezapomněla, vždy musí být vyvážený poměr rodinných klanů, proto, když je jedněch jako Hujerů, tak rodině, která má menší počet členů, jsou schopni nahnat na tzv. konferenci zřejmě nějaký „komparz z ulice“.

Poslední kapkou, která mě dorazila, bylo když mi dotyčná zvýšeným hlasem sdělila, že pokud by se snad moje příbuzná rozhodla konferenci zrušit, tak prý ji zažalují u soudu! Podotýkám, že účast na tomto projektu je založena pouze na dobrovolnosti, nikoliv na povinnosti. Po této informaci jsem vážně přestala být „za dámu“ a vybouchla jsem jak papiňák. Zkrátka seřvala jsem ji „na tři doby“, oznámila jsem jí, že nejsem žádný právní analfabet, že to, co mi vykládá jsou pomýlené bludy a pokud nepřestane mou příbuznou obtěžovat, pak budu nucena podat na ni trestní oznámení.

Co tedy říci závěrem, tento projekt si mi zdá velmi pochybným, ať už z důvodu evidentní nekompetentnosti tzv. koordinátorů, tak i z jejich praktik nápadně připomínající praktiky šmejdů proložené způsoby Svědků Jehovových a zářivého multikulturního slunce. Další „vadou na kráse“ je fakt, že tak získají přístup k vašim citlivým osobním údajům, což je naprosto nepřípustné. Pokud si chcete urovnat rodinné poměry, pak na to buď stačíte sami, nebo navštívíte skutečné odborníky, určitě k tomu nepotřebujete pomatené „spasitele“, kteří vám stejně nejsou schopni pomoci. Jen vám budou čmuchat v soukromí, získají vaše citlivé osobní údaje a nejsou vázáni mlčenlivostí! Jen by mě zajímalo, kolik nás, daňové poplatníky, tato „sranda“ stála.

Autor: Michaela Holubková

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.