PENIZE
7.9.2021
Kategorie: Ekonomika

Prohibice svobody aneb peníze patří lidem a ne státu!

Sdílejte článek:

VÁCLAV KUBATA

Podle mě je ten pravý čas začít bojovat za naše právo na platbu v hotovosti a zakotvit jej i v české ústavě! Protože jinak nebude ohrožena jen naše peněženka, ale i naše svoboda.

Americký román Kmotr o podsvětí, korupci a důsledcích velké prohibice ve třicátých letech minulého století v USA, zná skoro každý (teda určitě každý mého věku :- ))). A aby ne. Takový nárůst zločinnosti, propojení podsvětí s mocí výkonnou a zbohatnutí malé skupiny lidí více méně „přes noc“ zatím snad v dějinách naší civilizace neměl obdoby. A přitom k prohibici vedly výhradně bohulibé cíle. Kdo by nesouhlasil s tím, že je nutné snížit spotřebu alkoholu, která způsobuje zdravotní problémy, rozvrací rodinný život a je zdrojem zla. Očekávalo se, že Američané díky zákazu přestanou pít a začnou ušetřené peníze utrácet jinde. Nic z toho se ale nestalo. Zvýšila se nezaměstnanost, vzrostla rapidně spotřeba alkoholu a období prohibice se stalo zlatým věkem zločinu.

Proč o tom všem ale píšu. Protože mám pocit, že jsme velmi blízko opakovat chyby, které téměř přesně před sto lety odstartovaly rozkvět mafie, vznik korupce i nedodržování pravidel vyvolenými. Jakékoli sociální inženýrství, respektive nepokorné a vzpurné znásilňování přirozeného běhu věcí, nikdy v historii nefungovalo. Představa, že je zodpovědností státu restrikcemi, regulacemi, zákazy a destrukcí osobních svobod nastolit zelenou dohodu, povýšit experty všeho druhu nad právo, vymáhat mezikulturní solidaritu, genderovou rovnost či předefinovat pojem rodiny, tak tahle představa již byla v minulosti v různých modifikacích u nás, i u mnoha našich evropských sousedů, realizována se zcela katastrofálními dopady. Důvodem, proč to nikdy nefungovalo a fungovat nebude, je fakt, že jí schází spontánnost.

Schválně se zamyslete, kdo vlastně propaguje vizi bezhotovostní společnosti. Jsou to podnikatelé, firmy nebo živnostníci? Nebo to jsou obyčejní Češi, kteří vytvářejí zájmové spolky a žádají své politiky a parlament o možnost nemít hotovost v peněžence? Ne, ne. Dokonce naopak. Podle nedávného průzkumu Stemmarku preferují Češi hotovost, protože mají lepší přehled o svých výdajích a větší kontrolu nad tím, co utratí a co si ještě mohou dovolit. Takže je to výhradně stát, který vizi bezhotovostní společnosti tlačí kupředu, aniž by zespodu, od svých voličů, byl k tomu jakkoli vyzýván a motivován. Aniž by vyčkal na samovolnou a přirozenou potřebu lidí, tak kupí argumenty, jakoby je opisoval z policejního spisu. Hotovost je tak páteří černého trhu, nemá žádnou identitu či je prakticky nemožné vysledovat, kdo je jejím vlastníkem.

Celá léta jsem pracoval jako marketingový ředitel České spořitelny. Té spořitelny, která v 19. století naučila lidi u nás spořit. Symbolem spořitelny byla tehdy pracovitá včela, kterou pozorný chodec po českých ulicích může najít na některých reliéfech budov. A já přesně tak vidím Čechy a Českou republiku. Jako zemi bezúhonných občanů, lidí pracovitých, šetrných, lidí s vůli investovat do lepší budoucnosti své vlastní, svých dětí i celé země.Podle mě je ten pravý čas začít bojovat za naše právo na platbu v hotovosti a zakotvit jej i v české ústavě! Protože jinak nebude ohrožena jen naše peněženka, ale i naše svoboda. Nerezignujme a nezvykejme si na nesvobodu. Přijďte letos k volbám. A nebojte se být ve své volbě odvážní. Takoví my Češi jsme.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 450,00 Kč
Vybráno 27.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 921 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)