KLIMA3
3.10.2019
Kategorie: Společnost

Prognóza klimaskeptikova

Sdílejte článek:

LUDĚK FRÝBORT

Tak prý hodlá Německo do roku 2023 nainvestovat do opatření na ochranu klimatu 50 miliard eur. Kýženého cíle má být dosaženo roku 2030… jde ještě o to, jestli si klima, potvora, těch opatření všimne. Všimlo by si možná, kdyby bylo hřebíčkem na nebeskou báň přibito; jenže zafouká vítr jednou od západu, podruhé od jihu, milé klima se pošoupne jinam a místo něj se dostaví zase jiné klima a tak pořád dokolečka. I nedomnívám se že výšezmíněná opatření budou mít, ať do roku 2030 nebo třeba i do konce čtvrtohor, jiný účinek než že se padesát miliard eur rozfrndá v chaotických akcích a klima zůstane, jaké bylo. Ne-li ještě rozhašenější, jelikož lidstva v tzv. rozvojových zemích kvapem přibývá, dříví a sušený kravský trus pálí, což pochopitelně nezůstává bez následků.

Nebo možná i s následky; lze míti za to, že dobrovolní zachráncové klimatu zjistivše, že se jejich úsilí míjí účinkem, sáhnou ještě o něco hlouběji do občanovy kapsy, neboť pro odvrácení klimatické katastrofy jim není líto groše. A pak ještě a ještě, až se občánek nakrkne, silou svého volebního hlasu odstaví od moci znehybnělé tradiční prtaje a přikloní se k nějakým těm populistům, jak jsou v Německu nazývány politické síly s dostatkem kuráže, aby se zabývaly tématy odporujícími dogmatům této vykolejené doby. Leda by ještě byla zrušena demokracie, nebo ještě líp, zřízen nějaký Výbor pro dohled nad demokracií. Tak úplně nemyslitelné to není; sám už jsem četl vážně míněnou úvahu doporučující autoritativní vládní formu – cituji -, abychom prosadili konsens o skleníkovém efektu. To se ví; občánek pitomeček nevidí, odkud mu kyne dobro, i jest třeba ho k němu přivést za ucho.

Přitom jsou to všechno strachy dokonale zbytečné. Klima není tak choulostivé, jak mu starostlivé duše přisuzují; i kdyby tvor zvaný člověk v jeho zájmu sám sebe vyhubil, klimatické podmínky na matičce Zemi se změní jen o málo nebo vůbec nijak. Už samotné sopečné erupce vychrlí do ovzduší padesátinásobek plynů, popele a všeho ostatního nadělení, než na jaké se zmůže veškerá činnost lidská; k tomu připočtěme slatě a bažiny produkující obrovská kvanta metanu, plynu to s dvacetinásobným účinkem než tolik obědovávaný kysličník uhličitý (CO2, kdyby někdo byl slabý v české terminologii), něčím přispěje vypařování hladin moří a oceánů… Vše v jedno shrnuto, snaha o dosažení klimatické stability je ze samého principu odsouzena z nezdaru stejně, jako by někde chtěl za tím účelem posunout osu zemskou do příhodnější polohy.

Neblázni, člověče. Nejsi víc než jedno ze stvoření božích, ledaže nadané rozumem. Jsou však sféry, do nichž lidský rozum nedosáhne; a pokusí-li se o to, nadělá víc škody než užitku, čehož výmluvným dokladem jsou všechny snahy o vybudování nových, spravedlivějších světů, o výchovu nového, uvědomělejšího člověka a jiné chiméry téhož druhu. Co pak se zemského klimatu týče, nějaké tu bylo před námi a nějaké bude i poté, až se věčná řídící a tvořivá síla (to kdyby někomu slovo Bůh vytvářelo pupínky na pokožce) rozhodne nahradit nás něčím vyšším a dokonalejším, jako už vždy od počátku života na této planetě. Pakli ovšem naši planetu sami nezničíme. Ne svým vcelku nicotným působením na její klima, nýbrž neomaleným strkáním prstů do souvislostí, jejichž pochopení je mimo dosah smyslového poznání. Jinak bychom se snad nepotáceli od omylu k omylu a od maléru k maléru… ale třeba to zrovna takhle má být. Neboť nikoli úspěchy, ale pády na nos se člověk učí ve věčné škole vývoje.

Autor: Luděk Frýbort

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 147,00 Kč
Vybráno 37.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 135 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.