SAMETOVKA1117
3.2.2018
Kategorie: Historie

Prognostika a analytika polistopadové éry

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,12 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

PETR SUDA

Máme za sebou 28 let od Listopadu 89 a ani loňské parlamentní a letošní prezidentské volby nepřinesly žádnou změnu z pohledu pokračování vývoje naší země.

U moci se udrželi, a dokonce ji znovu navýšili, představitelé, jejichž vizí je zachování, ba dokonce prohlubování, centralistického řízení. Dalo by se říci, že pokračuje realizace perestrojky pod vedením prognostiků (členů Prognostického ústavu), kteří již v osmdesátých letech pracovali na možných scénářích dalšího vývoje a po roce 1989 se jim podařilo využít situaci a ovládli politickou moc (Klaus – ODS, Zeman – ČSSD, Ježek, Dlouhý – ODA, Ransdorf, Dolejš – KSČ), ekonomiku a hospodářství (Mládek, Dyba), bankovní sektor (Tůma. Singer), správu majetku státu – Fond národního majetku (Ježek, Hrubý) a ovládli i mediální prostor z pozice svých funkcí. Oligarchové, vzešlí rovněž z nomenklaturních kádrů minulého režimu (Podniků zahraničního obchodu) a zrození z na ně nikdy neprošetřeného “převodu za hubičku” majetku státu a státních firem za pomoci i ochrany prognostiků, využili příležitosti a peněz k postupnému skoupení mediálního prostoru, čehož využívají pro další růst svých impérií a jeden z nich dokonce k přímému vstupu do politiky s vizí řídit stát (nás všechny) důsledně direktivně a podle sebe.

Totalitní socialistický model společenského systému vystřídal perestrojkový model řízený skupinou autokratů se stejným centralistickým přístupem díky vlastnostem jeho hlavních strůjců. Není nezajímavé, že současný systém je nefunkční a stagnující ze stejného důvodu, jak o něm psal Miloš Zeman v článku „Prognostika a přestavba“ v srpnu 1989. Citace: „Za hlavní příčinu úpadku systému řízení lze přitom považovat postupné odumření kontrolních mechanismů, ztrátu zpětných vazeb. Byla tak téměř zlikvidována přirozená autoregulace společenského systému, opírající se o zásadu, že kontrolující musí být nezávislý na kontrolovaném. Zmizely nebo byly vážně narušeny zpětnovazební okruhy od spotřebitele k výrobci, od veřejnosti k institucím, od sdělovacích prostředků k moci, od nezávislých soudů ke společenské exekutivě. Byla zapomenuta klasická kybernetická poučka o zákonité degeneraci systémů s vyřazenými zpětnými vazbami.“ Reformní komunista Zeman, který tyto řádky psal, nepřetavil, seč mohl, tyto úvahy v realitu (jak příznačné pro populisty a bezskrupulózní lháře). Lépe řečeno, kontrolní mechanismy byly vytvořeny, ale tak nějak – perestrojkově. Totiž. Nemůžeme nazývat kontrolními mechanismy systému (státu) instituce a organizace, jejichž chod je placen ze státních peněz (popř. státních či polostátních firem). V takovém případě jde pouze o pseudokontrolu, protože není nezávislá na kontrolovaném, ale závislá a poplatná systému. Jestliže pak zákonodárný parlament (poslanci a senátoři) dostávají zpětnou vazbu z těchto závislých organizací a institucí, nedostávají naši volení (sic svobodně) zákonodární zástupci nezávislou oponenturu.

Události roku 1989 umožnily, aby socialističtí prognostici a analytici, kterým komunistický systém se zkostnatělým vedením KSČ nedopřával dostatek sluchu, dostali šanci realizovat nutné změny, o kterých v té době psali. Výsledkem byla a doposud je pouhá úprava komunistického centrálně řízeného systému. Pokud bychom si vzali k ruce další výňatek z článku Miloše Zemana „Prognostika a přestavba“, kde píše „Není nic antisocialistického na kritice neschopnosti nekontrolovatelné moci. A naopak, není nic socialistického na tom, tyto neschopnosti tolerovat nebo dokonce podporovat.“, pak by se dalo v dnešní době napsat: Není nic antisystémového na kritice neschopnosti nekontrolovatelné moci. A naopak, není nic systémového na tom, tyto neschopnosti tolerovat nebo dokonce podporovat. To, že již neryjeme držkou v zemi, ještě neznamená, že žijeme v kvalitním společenském a politickém systému a že všichni musíme akorát tak zavřít ústa (prezidentův slušný překlad anglického shut up).

Kde vidět příčinu, že se Česká republika nemůže vymanit z centralistického systému? Ani po 28 letech si, bohužel, nevzala ani jedna politická strana či hnutí, ve které by ve vrcholném vedení nebyli zastoupeni politici propojeni pupeční šňůrou s předlistopadovým režimem, ponaučení či inspiraci z toho, že prognostika a analytika (jedinci s těmito schopnostmi) musí být důležitou a zásadní součástí jejich politické práci. Absence takových jedinců byla a doposud je příčinou, že v politické šachové hře tato uskupení hrála a hrají místo šachů druhé housle. Jejich čelní představitelé pouze reagovali a reagují na tahy protivníka (často navíc přespříliš pozdě). Nemluvě o tom, že by měli být iniciátory s několika předem promyšlenými tahy dopředu, a to ještě pro více možných variant, které mohou, ale nemusí, nastat.

Humanisté a filosofové s nakrásně vznešenými myšlenkami a vizemi svobody a demokracie, kteří ale žijí mimo reálné vnímání světa, ztrácejí čím dál více oporu v občanech. Jejich vize, které lidé uvěřili v devadesátých letech, se vzhledem k jejich uzavřenosti ve své vlastní bublině, politické slabosti, která jim nedovolila reagovat včas a dostatečně razantně na prognostické i další čachtáře a neschopnosti adekvátně reagovat na měnící se skutečnosti uvnitř i vně, nenaplňuje. Tradiční politické subjekty jsou zase natolik nekonzistentními skupinami v zásadních otázkách rozcházejících se individualit, mezi kterými je navíc dosti velká averze pronikající k veřejnosti, že jsou pro občany naprosto nečitelnými, což se zákonitě projevuje v jejich mizerných volebních výsledcích. Sebereflexe nula. Analýza vlastních pochybení a změna stylu rétoriky žádná. Vzhůru k další prohře.

Přestože žijeme v perestrojce, nežijeme již v totalitě. I když nežijeme v totalitě, neznamená to ale, že bychom v nějaké její novodobé podobě nemohli žít znova. Našlápnuto k tomu je, ne že ne. Nebezpečí je o to větší, že policie a justice se rozhodně v České republice nemohou nazývat nezávislými na politickém systému. Zametených kauz pod koberec je za posledních 28 let tolik, že ze země již ten koberec není ani vidět. Zlodějny a lumpárny komunistické éry pokračují zlodějnami a lumpárnami éry polistopadové. Nepotrestání viníků éry komunistické vystřídalo nepotrestání viníků éry polistopadové. Co to znamená pro občany? Nic se vlastně nezměnilo.

Centralistický systém vyhovuje nejen těm, kteří takto vládnout touží, ale i těm, kteří se raději nechávají vést, řídit. Prozatím většina voličů posílá do parlamentu (k moci) strany a politiky, kterým centralistický způsob vládnutí vyhovuje. Zda to tak bude i v budoucnosti, bude záležet na tom, jestli se mezi zastánci decentralizace najdou političtí profesionálové, kterým nebude stačit pouhé olympijské zúčastnit se, ale i vyhrát.

Autor: Petr Suda
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
politicon-banner
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.