elita
18.9.2019
Kategorie: Společnost

Profesionální kandidát

Sdílejte článek:

COM/FB

Profesionální kandidát je člověk, který proplouvá korporacemi. Okupuje nejvyšší posty a zhruba jednou za dva roky vymění působiště. Nikdy neklesne o patro.

Zaměřuje se na nadnárodní firmy, které mají problém prorazit na českém trhu a hledají odborníka, eso, které jim to umožní. Tento člověk má výtečné CV, hodně zkušeností z mnoha firem, umí jazyky a slibuje zázraky. Za to chce, pochopitelně, hodně peněz.

Když vám přijde na pohovor a zeptáte se ho, proč opustil předchozí zaměstnání, tak se dozvíte, že splnil úkol, zkonsolidoval firmu a hledá nové výzvy. Profesionální kandidát se také ohání spoustou absolvovaných školení, certifikátů a kurzů. Téměř jistě bude disponovat nějakým tím exotičtějším titulem: MBA (nejlépe e-learningově), MSc nebo třeba jen BA (Hons).

Je to miláček personálních agentur, jelikož se pravidelně vrací a vydělává jim spoustu peněz. Je od nich vychválený, vyzdobený a nadupaný motivačními sračkami. Během debaty o jeho představě vedení a práci vám řekne, že je potřeba táhnout za jeden provaz. Případně přihodí, že není důležité, jaký dres máte na sobě, ale je důležité ho úplně propotit. Konkrétního se nedozvíte nic.

Korporace ho zaměstná do vedoucí pozice, řekněme v září 2015.

Září – říjen

Profesionální kandidát: “Rozkoukávám se, mapuji procesy, hledám slabá místa.”

Korporace: “Ok, super, je to odborník, chopil se toho.”

Listopad – prosinec

PK: “Mám zmapováno, přemýšlím, jak implementovat, aby efekt byl co nejlepší.”

K: “Ok, super, sice už je tam čtyři měsíce, ale budiž.”

Leden – únor

PK vyhodí pár lidí, dělá výběrová řízení na další odborníky.

PK: “Pracujeme na tom, už jsme skoro tam.”

K: “Ty jo, už půl roku nic, ale má v tom jasno, tak ho necháme, aspoň se snížily OPEXy.”

Březen – duben

Výběrová řízení dopadla průserem, firma se začíná zadrhávat, pár zákazníků odešlo. PK zbrkle outsourcuje to, co předtím zrušil. OPEXy zběsile narůstají. PK začíná posílat trapné power pointové prezentace s akčními plány.

PK: “Dopadá na nás krize, ale stojíme pevně. Dva měsíce a budeme úplně nejvíc, tady vidíte, vše jde podle plánu.”

K: “Ty vole, je to horší, než před osmi měsíci, asi bychom měli hledat někoho jiného.”

Květen – červen

Firma je v prdeli, zákazníci houfně odcházejí. Nejlepší zaměstnanci si dělají profily na Jobsech anebo navštěvují personálky.

PK: “Chápu, je to těžké, stojíme nad propastí, ale vyznám se, kdokoliv jiný by se musel alespoň půl roku rozkoukávat. Navíc teď pracuji na super zakázce. Když to vyjde, stanete se topkou, leaderem na trhu a všichni se k vám pohrnou.”

K: “Kurva, má pravdu. Ale zkusíme, jestli mu to vyjde, tak to bude bomba a nás taky pochválí. Když ho teď vyhodíme, co si o nás řeknou naši šéfové, že jsme vybrali kripla.”

Červenec – srpen

Jsou prázdniny, kšefty letí strmě dolů, nálada ve firmě je mizerná. Zaměstnanci jsou demotivovaní a jedou na půl plynu. PK najímá nového HR managera, který nechává montovat GPS do aut, instaluje programy na monitorování činnosti na počítačích a fasují se čipové karty. Zbytek schopných jedná s konkurencí o zaměstnání.

PK: “Rozumím, všechno je jasné, ale pochopte, je tu ten kšeft. Teď, o dovolených, se nerozhodne, ale hned poté je to tady.”

K: “Ok, ale důvěra je nalomená.” Otevřeně se baví o změně.

Září – říjen

Kšeft překvapivě nevyšel, vše je nakurvené. Týpek je na odstřel.

PK: “Chlapi, asi jsme udělali chybu oba dva. Vy jste očekávali ode mě něco jiného, než jsem vám mohl dát a já si to také představoval jinak. Bohužel, ale zase na rovinu, chyby se stávají a je dobré, že jsme na to kápli tak brzo. Já to balím.”

K: “Uf, to je charakter. Místo, aby tady z nás tahal prachy, tak to prostě přizná, že se sem nehodí. To si zaslouží hezké odstupné. No a kdyby se náhodou ptal někdo na reference, tak ho pochválíme. Přece neřekneme, že jsme najali blbce.”

Profesionální kandidát opouští firmu a do jeho CV přibude další řádek:

2015 – 2016

“Nějaká známá zahraniční firma” – Generální ředitel

Krizový manažer: snížení headcountu, redukce OPEX. zefektivnění procesů, aplikace nového systému, motivace zaměstnanců.

Životnost Profesionálního kandidáta je od jednoho do čtyř let. V závislosti na setrvačnosti korporace, její velikosti a schopnosti hrát golf a tenis. Nejsmutnější je, že z těch keců, které vedou, sami nabudou dojmu, že jsou opravdu přínosem. Jejich fanatismus si nezadá s islámským sebevrahem.

Před čtrnácti dny jsem se na jedné akci setkal s jedním takovým. Nepamatuji si přesně, ale zhruba v roce 2017 od odešel po vzájemné dohodě pro neschopnost z pozice regionálního šéfa. Teď dělá generála u jednoho z menších dodavatelů.

Když jsem se s ním bavil, tak on byl absolutně přesvědčený, že tu firmu pozvedl.

Je zajímavé, že tento druh lidí vyniká zvláštní vlastností a to sice být odborníkem v jakémkoliv tématu, ke kterému se zrovna dostane. Je naprosto neuvěřitelné jakým způsobem je pak tento člověk schopen srát z huby blbosti, a přitom mu vůbec nevadí, že je zrovna obklopen lidmi, kteří danému tématu rozumějí. Co je ještě více s podivem, pouhých cca 5 % lidí je mu schopno říci, že mele hovna. Zbytek to prostě vždy nějak přežvýká.

Nepřipadá to někomu velmi, velmi známé???

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 764,00 Kč
Vybráno 33.61%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 241 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.