b8101263f26cc5238b9ad98218d8beb0
23.12.2017
Kategorie: Kultura a tipy

Prodej nemovitostí Praha: Rostoucí ceny a snižující se nabídka

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

Pravděpodobně vás nepřekvapí, že skvělým městem je pro prodej nemovitostí Praha. V dnešní době se jedná o velmi výnosný byznys, na kterém se dá při správném postupu dobře vydělat, přičemž hlavní otázkou je zde kdy prodat.

Trend rostoucích cen

V posledních letech rostou ceny nemovitostí a především pak bytů v České republice (nejvíce pak v Praze) nejrychleji z celé Evropské unie a nikdo přesně neví, kdy tento trend skončí. V současné situaci je již nyní cena metru čtverečného v pražském bytě téměř 100 000 Kč, což znamená, že střední třída dosáhne na bydlení v našem hlavním městě jen s obtížemi.

Spekulativní byznys

Pro vlastníky nemovitostí je tedy skvělé období kdy zbohatnout, nicméně každý z nich si musí položit otázku, jak moc bude riskovat, respektive jak dlouho bude ještě s prodejem čekat a sledovat, jak se vyšroubovávají ceny nahoru. Současná realitní bublina totiž může splasknout kdykoliv a nelze odhadnout, co se bude dít potom. Je sice jisté, že ceny padnou, ale je otázkou zdali o 10, ba snad 40 %. Kdo si tedy počká, může za půl roku vydělat místo současných dvou miliónu i milióny tři.

Stejně tak však může získat pouze poloviční částku. Většina analytiků se sice shoduje, že se ceny během následujících pěti až deseti let nesníží a dokonce porostou, jedná se nicméně o pouhé spekulace.

Prodej Nemovitostí Praha – Faktory ovlivňující ceny

Je dobře známo, z jakého důvodu ceny dosáhly takto astronomických částek, přičemž se některé organizace snaží o jejich regulaci a již se začaly objevovat první výsledky.

Pomalá výstavba, daně i lidé

Počet obyvatel Prahy roste rychlým tempem, a to nejen z důvodu urbanizace, avšak i kvůli přílivu cizinců. Je proto zapotřebí vystavovat nové byty, kanceláře, sklady a další budovy, ale to se nedaří a poptávka převyšuje nabídku. Hlavním důvodem je byrokracie, kdy získání nejrůznějších povolení zabírá spoustu času a úředníci se často bojí podepsat určitá rozhodnutí s viditelnými důsledky. Dalším faktorem je současný trend, kdy až 30 % obyvatel Prahy bydlí v jednočlenné domácnosti a do třetice růst cen způsobují i rostoucí daně, o nichž se uvádí, že částky za nemovitosti zvedly až o 50 %.

Regulace

Rychlé snížení počtu volných nemovitostí způsobil i vysoký nárůst hypoték, přičemž v dnešní době ji má téměř milion Čechů! Banky se předháněly v nejvýhodnějších nabídkách a výrazně se tak kromě cen realit zvedla i zadluženost národa. Do situace se proto vložila Česká národní banka a upravila zákony pro poskytnutí hypotéky. Banky jsou nyní obezřetnější a zájemce musí složit přibližně 20% celkové ceny, a to již není nízké číslo. Se situací jsou navíc dobře seznámeny i developerské firmy a ty logicky i přes administrativní nedostatky Prahy a České republiky zvyšují počet stavebních projektů.

Co vědět při prodeji

Rozhodnutí pro prodej nemovitosti je tedy vcelku rozumné a vzhledem k situaci na trhu si může prodejce diktovat podmínky.

Cenový stav

Průměrná cena za 1 mbytu je 76 000 Kč, což je o 2500 Kč více než před rokem a za byt o velikosti 60 mbudete muset dát cca 4 700 000 Kč, přičemž o loňských Vánocích se jednalo o „pouhých“ 4 350 000 Kč. Ceny ostatních nemovitostí jsou na tom podobně. U skladů a výrobních hal je cena o něco nižší a naopak u kancelářských prostor je podobná bytům. To jsou v porovnání se zbytkem republiky mnohonásobně vyšší ceny a blíží se tradičním západoevropským cenám. Při prodeji se proto nebojte určit takto vysokou, ba dokonce vyšší cenu, jelikož poptávka je obrovská. Více informací o cenách naleznete zde.

Pozor na realitku

V dnešní době může realitního makléře dělat každý, není pro něj nutná žádná kvalifikace či licence, a proto v dnešní době připadá na jednoho makléře pouhých 700 obyvatel. To je pro srovnání desetkrát méně než v Německu. Kvalita jejich práce je tak často nízká a nemají dostatečné znalosti. Vláda sice připravuje určité úpravy zákonů, avšak spolupráce s makléři je dnes automaticky brána jako nepříjemnost a jen tak se to nezmění. Dejte si proto pozor, s kým spolupracujete a pečlivě vybírejte. Více informací o této problematice naleznete tady.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 1 900,00 Kč
Vybráno 5.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.