new-home-2409165_960_720
14.4.2018
Kategorie: Kultura a tipy

Prodáváte nemovitost? Nechte si poradit

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

Většina z nás alespoň jednou v životě prodává nějakou nemovitost. V našem zájmu samozřejmě je získat za ní pokud možno co nejvyšší cenu. Jak toho dosáhnout? Můžete se obrátit na služby některé z realitních kanceláří, která si však za ně nechá dobře zaplatit, nejčastěji procenty z prodeje. Existují ale i jiné způsoby.

V první řadě se budete muset na prodej náležitě připravit, velmi přínosná bude například znalost realitního trhu. Celý proces prodeje se pak bude skládat z několika etap. Pokud jste jediným majitelem nemovitosti, můžete se do prodeje hned pustit. Nejsnažším řešením je obrátit se na profesionály, kteří vše zařídí za vás, tedy na společnost společnost, která má ve svém portfoliu výkup nemovitostí, a která vám nabídne tzv. přímý odkup za nejvyšší možnou cenu. Vyhnete se tak prohlídkám a smlouvání o ceně. Dobrou zprávou je i to, že se nebudete muset dělit s realitní kanceláří. Doporučujeme se například obrátit na renomovanou společnost ENDEKA.

Prokázání vlastnictví

O něco složitější postup vás bude čekat, pokud nemovitost má několik majitelů. V tom případě se neobejdete bez jejich písemných souhlasů. Jsou-li mezi nimi i rodinní příšlušnící, může se stát, že budou mít na nemovitost předkupní právo a budete ji muset nejprve nabídnout jim. Každý kupec vás poté požádá o důkaz, že vám nemovitost skutečně patří. Na katastrálním úřadě si pak budete nuceni za 100 kč zažádat o list vlastnictví, který je takovou občankou nemovitosti se všemi patřičnými údaji. Prokázat se můžete i kupní smlouvou nebo jinou smlouvou o nabytí nemovitosti.

Stanovení ceny

Nejdůležitějším krokem pak je stanovení ceny, která samozřejmě nesmí být ani vysoká ani nízká. V případě velmi nízké ceny sice můžete rychle přijít k penězům, ale také splakat nad výdělkem. A o nemovitost za přemrštěnou cenu zase nebude zájem. Prostudujte si prodeje nemovitostí z vašeho okolí na internetu, abyste si udělali obrázek, v jaké cenové relaci se můžete pohybovat.

Připravte se na prodej

A pak už je zapotřebí nemovitost připravit k prodeji. Věřte, že velkou roli u kupujících hraje první dojem, který můžete zvýšit úklidem a zbavením se veškerého haraburdí. Exteriéry pak dokáží oživit nové nátěry. Také, pokud to je ve vašich možnostech, opravte vše rozbité, co je přímo na očích. Věřte, že jakékoliv nedostatky jsou důvodem k žádosti o slevu. Kupující bude chtít bydlení, které nebude vyžadovat veliké investice.

Inzerce

Potenciální kupec se bude muset o vaší prodávané nemovitosti dozvědět. Bez náležité inzerce se tedy neobejdete. My doporučujeme zavedené internetové stránky. Nemovitost stručně, ale jasně popište a o ničem nelžete. Uveďte správné rozměry, počty místností, lokalitu a přidejte pár fotografií. A čekejte na první zavolání. Buďte připraveni, že telefonátů může následovat hodně, a to ve všech denních i nočních hodinách. Obrňte se notnou dávkou trpělivosti a ochotně zodpovídejte veškeré dotazy. Vážné zájemce pak pozvěte na detailní obhlídku nemovitosti doslova od sklepa až po půdu. Nemovitost nepřechvalte a zájemcům ji nenuťte. 

Nenechte sebou manipulovat

V žádném případě se nenechte zmanipulovat. Kupující se budou samozřejmě snažit cenu „srazit“ na minimum, které rozhodně není ve vašem zájmu. Pokud vám to nebude vyhovovat, transkaci neprovádějte. V opačném případě přistupte k dalšímu kroku, kterým je příprava kupní smlouvy. Ta musí být jedním slovem “neprůstřelná”. Rozhodně si ji nechte připravit od odborníka. A na konec si ohlídejte, že za svou nemovitost skutečně dostanete zaplaceno. V ideálním případě by prodej a nákup měly jít z ruky do ruky. Tedy přepsat vlastnické právo až po obdržení patřičné částky. Na to ale nepřistoupí kupující. V tomto případě je možné obnos vložit do úschovy, ať již v bance, u notáře či advokáta. Na váš účet pak peníze připlují až po zapsání kupujícího do listu vlastnictví.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.