20.1.2015
Kategorie: Společnost

Proč vystoupit z EU aneb jak se nám víra v právo a spravedlnost ztrácí v nesmyslech?

Sdílejte článek:

HONZA MIKULA 20|01|2015

“Právo a spravedlnost je u nás oproti Západu na velmi nízké úrovni, proto je důležité být členy Evropské unie, díky které budeme mít stejně dobré zákony jako třeba v Německu.”

Asi nikdo není spokojen s tím, jak u nás funguje právo a spravedlnost. V zoufalé naději mnozí vzhlíží k EU, že by nám snad ona mohla dát kvalitní právo a také se zasadit o spravedlnost.

Úchyl

Jeden páteční večer jsme po tréninku zašli na pivo do našeho oblíbeného Medvěda. Před hospodou nás čekalo překvapení v podobě chlápka se staženými kalhotami, který si kulantně řečeno hrál sám se sebou. Jak nás spatřil, utekl.

Po pár hodinách jsme se rozešli domů. Pro několik mých kamarádů ovšem noc teprve začala, neboť úchyla znovu spatřili. Zavolali policii a sami se ho pokusili do jejich příjezdu zadržet. Po krátké honičce po okolí sídliště se to podařilo. Mí kamarádi neobětovali jen svůj čas, ale hlavně riskovali své zdraví. Nemohli si být jisti, jaké nebezpečí úchyl představoval a čeho byl schopný. Později se ukázalo, že má žloutenku.

Smysl pro spravedlnost

Mnoho kognitivních experimentů ukazuje, že člověk má hluboko v sobě zakódovaný smysl pro spravedlnost a je ochoten pro její vymáhání obětovat vlastní „štěstí“, čas i peníze. Evolucí byl mozek upraven k tomu, aby každý člověk svým konáním bránil nepsaný společenský řád.

Jakkoli se nás politici, a obzvláště pak ti z EU, snaží přesvědčit, jak jimi sepsané normy zajišťují kvalitu potravin a jiných výrobků, jak zabezpečují úroveň stravovacích zařízení skrz hygienické normy atd., tak skutečnost je jiná. Právo nelze chápat skrz zákony přijaté politiky. Ale právě jako ochotu jednotlivých členů společnosti vymáhat tyto z velké části nepsané normy.

Kvalitu výrobků a služeb určujeme tím, že nenakupujeme tam, kde prodávají shnilou zeleninu, nechodíme do restaurací, kde podávají nechutná jídla a nepitelné pivo. Naopak chodíme tam, kde nám chutná a kde nám je příjemně. Tím pomáháme určit úroveň standardů ve společnosti. Podporujeme to i tím, že o našich zkušenostech se podělíme s přáteli. Nekupujeme věci, o kterých víme, že jsou kradené. Nebavíme se s lidmi, o kterých máme špatné mínění. Upozorňujeme na špatné chování ve svém okolí. Ač si to neuvědomujeme, každý den mnoha drobnými činy bráníme a rozvíjíme společenský řád.

00NOEU

To není právo

Víra v právo a spravedlnost může fungovat pouze tehdy, když se psané zákony budou z velké části shodovat s naším vnitřním smyslem pro spravedlnost. Na příkladu mých kamarádů je vidět, že zatímco oni jsou ochotni riskovat své zdraví, aby sídliště zbavili potenciálně nebezpečného úchyla, nikdo normální rozhodně nebude dobrovolně vymáhat právo solárních baronů na zisk z vyprodukované elektřiny ze Slunce či za to, že se pomazánkové máslo nesmí jmenovat pomazánkové.

Takové zákony nejsou „právní“, jsou čistě účelovým dokumentem určité skupiny, která využívá státní aparát k vymáhání této jejich prolobbované výhody. Fungování společnosti je kriticky závislé na dobrovolném, často nevědomém vymáhání spravedlnosti. Pokud by tomu tak nebylo, žili bychom v chaosu a násilí. A mohl by existovat třeba milion psaných zákonných norem.

Změť nesmyslů

Evropská unie degraduje právo na zájmy nejšikovnějších lobbistů, nejhlasitějších zájmových skupin a v neposlední řadě na zájmy samotných evropských politiků a byrokratů, kteří si chtějí udržet svá mocná a štědře placená místa. V nekonečné změti nikým nečtených norem plných nesmyslů, jež jsou společnosti akorát na obtíž a slouží jen ku prospěchu vyvolených, se naše víra v právo a spravedlnost oslabuje a přirozený řád společnosti upadá.

Pokud chceme pojmu „právo“ opět vtisknout jeho skutečný význam, nezbývá nám než opustit EU a zrušit celou tu změť takzvaných právních norem. Je to klíčová podmínka k tomu, aby byla obnovena víra ve spravedlnost, bez níž je harmonické fungování společnosti nemožné.
ZDROJ: Honza Mikula

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 18 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...