6stran
14.11.2018
Kategorie: Politika

Proč to předčasné jásání z pádu vlády Babiše?

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

Pro úspěšné hlasování o nedůvěře vládě je nutné, aby nadpoloviční většina všech poslanců (absolutní většina) vyslovila svůj souhlas. V případě úspěšného hlasování je vláda nucena podat demisi. Poprvé je jasné, že aby taková situace nastala je nutné mít 101 poslanců, kteří vysloví této vládě nedůvěru. Hnutí ANO to rozhodně neudělá a KSČM také ne, protože tato vláda splňuje jejich představu o omezení migrační hrozby a splňuje i představy další. Navíc KSČM může hovořit do personálních otázek a to bylo v minulosti obtížné.

Podruhé spoléhat se na roztříštěnou ČSSD je také dost ošidné. Socialisté se topí v dluzích, v pokračujících porážkách a odchod z vlády nebudou vnímat jako ozdravění a cestu do budoucna. Samozřejmě, že překvapení nejsou vyloučena. Poslanec hlasuje za sebe, nikoliv za stranu.

Pokud se vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše opozici podaří, zdaleka nemá tím nemá vyhráno. Ústava nestanovuje termín, kdy třetí pokus o sestavení vlády musí být realizován. Návrh podává předseda Poslanecké sněmovny (dnes Radek Vondráček z ANO) a prezident republiky Miloš Zeman není vázaný žádným termínem, do kdy musí musí tomuto návrhu vyhovět. Babiš v demisi tak opět může vládnout velmi dlouho. Klidně i rok.

Během této doby Babiš má na vybranou mnoho variant k sestavení vlády. Ukázalo se, že v takové Praze by ODS s ANO do společného řízení města šli a není vyloučeno, že tyto síly nakonec v ODS převládnou. Současná protimigrační politika Babiše je voličům pravice sympatická a pokud by se na ní ODS podílela mohly by její preference stoupat. Do vlády k Babišovi se ale také trvale hlásí Okamurova SPD a stačil by jeden hlásek z KSČM (nebo absence při hlasování o důvěře), aby i taková vláda vznikla. Ostatně na to také Okamura čeká, a proto se k opozici momentálně přidal.

Sečteno a podtrženo: Babiš zdaleka není na kolenou. A jestliže Miloš Zeman zůstane věrný zásadě, že vítěz voleb má vládnout, opozice moc úspěchů nesklidí. Rozhodně ne v krátké době. Zvrat by mohlo přinést pouze další vyšetřování kazy Čapího hnízda, kdyby se ukázaly nové zásadní skutečnosti. Ale ani odvysílaná „výbušná“ reportáž s Andrejem Babišem mladším tomu zatím moc nenasvědčuje.

MLADEKR

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur)

Celkem za měsíc: 5 156,44 Kč
Vybráno 14.73%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 6 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.