7.10.2014
Kategorie: Ekonomika

Proč stojí benzín 35,- Kč, když cena na svobodném volném trhu by byla pouze 15,- Kč?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

LADISLAV VÝSMEK 07|10|2014

Proč tankujeme o tolik dražší benzín než Američané? Proč máme tak drahé potraviny k poměru k našim platům v porovnání se západními zeměmi? Kolik je daň z benzínu? Proč mezinárodní dopravci netankují benzín u nás? Na tyto otázky Vám odpoví tento článek.

 

 

V případě, že tankujete benzín na 36 korun za litr, tak skutečná cena benzínu je 15,11 korun za litr. 20,89 korun je přirážka, kterou nastavil náš stát – je povinná, takže je to daň.

 

 

Jak můžete vidět na zřetelném obrázku, tak 1,80 korun z každého litru benzínu jsou biopaliva, která proloboval Andrej Babiš. Je třeba připomenout, že kromě toho, že ta biopaliva musí být součástí benzínu, se dělají z řepky olejné, jejíž výrobu též dotujeme z daní.

 

Zbylých celkem 19,09 korun už je skutečně daň, jen rozdělaná na daň spotřební a daň z přidané hodnoty.

 

 

K původní ceně tedy stát přiráží neuvěřitelných 138%, avšak na účtence vidíte pouze 21% DPH. Tedy kdyby stát do ceny benzínu nezasahoval a nechal ji volnému trhu, pak můžeme tankovat za méně než polovinu. Tato cena benzínu by se samozřejmě projevila v cenách všech výrobků, protože vždy musí být do obchodu nějak dovezeny. Nejvíce by to pomohlo lokálním produktům jako jsou potraviny. Také by to nalákalo tankovat soukromé dopravce a naše čerpací stanice by měly vyšší tržby.

 

Kromě toho všeho by mohla klesnout cena městské hromadné dopravy (respektive její dotování z našich daní) a také by bylo pro lidi výhodnější pořídit si automobil, což by roztočilo i kola zrezavělé ekonomiky. Více o transformaci dopravy zde.

 

ZDROJ: Ladislav Výsmek

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
10 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.