US-troops-1-1
7.8.2018
Kategorie: Politika

Proč spojenci na Afghánistán zaútočili a proč tam jejich vojáci dosud jsou

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 2,78 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

COM

V souvislosti se smrtí třech českých vojáků na misi v Afghanistánu se v mnoha diskusích střetly dvě skupiny lidí. Jedni považují přítomnost mužů AČR v kontingentu NATO daleko od České republiky za naprosto nesmyslné poklonkování Západu, obzvláště pak USA a zbytečné mrhání našimi vlasteneckými silami, druzí se pak dokáží podívat na věc racionálněji a chápou věci v širším kontextu. Té první skupině je tedy zřejmě dobré připomenout některá fakta, jak se pokusil na facebooku Vít Kučík:

Při přiležitosti aktuální smrti tří českých vojáků (čest jejich památce) a pohledu na různé diskuse okolo toho, je užitečné si připomenout fakta, proč spojenci na Afghánistán zaútočili a proč tam jejich vojáci dosud jsou:

1) Hlavním a jediným důvodem útoku na Afghánistán byla eliminace agresivního režimu Talibanu, který umožnil na afghánském území vznik základen Al-Kaidy, odkud tato osnovala, plánovala a prováděla vojenské útoky proti centrům moci USA (Pentagon, Bílý dům, finanční centra, apod.) Tyto útoky zničily několik velkých budov, zabily tisíce lidí, měly útočný vojenský charakter, takže z jejich rozsahu USA požádaly své spojence NATO o aktivace članku 5 Smlouvy. Intervence tedy nebyla ani kvůli ropě, ani kvůli blahu Afghánců, ani kvůli “rozšiřování amerického imperia”, ani kvůli “šíření demokracie”, ani z jiného tajného důvodu.

2) Spojenci Spojeným státům podle Smlouvy vyhověly a protože talibanský režim nebyl ochoten rozumě spolupracovat proti hrozbě Al-Kaidy, po varování a marném diplomatickém úsilí začala vojenská intervence. Tato intervence po masivních útocích Al-Kaidy nejen že měla jasnou vojenskou logiku, byla ospraveditelná i politicky a morálně.

3) Proč jsou zbytky spojeneckých vojsk v Afghanistánu dosud i po 16 letech má jediný důvod – slabost afghánské vlády se udržet u moci přes neustálé ofenzivy talibanských partyzánů. Kdyby se stáhli úplně, Taliban by se opět dostal pravděpodobně k moci a situace předcházející utokům 9/11 by se opakovala. Západ tedy držením afghánských pozic brání jemu silně nepřátelský útočným silám, aby si zde vytvořili zázemí pro pozdější, možná efektivnější útoky typu 9/11.

4) Češi se mise účastní díky článku 5 Smlouvy o NATO. Stejného článku, který budou chtít uplatnit v budoucnosti, pokud někdo napadne je samotné.

ZDROJ: Vít Kučík, facebook

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč

Celkem za měsíc: 4 273,00 Kč
Vybráno 12.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
219 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.