US-troops-1-1
7.8.2018
Kategorie: Politika

Proč spojenci na Afghánistán zaútočili a proč tam jejich vojáci dosud jsou

Sdílejte článek:

COM

V souvislosti se smrtí třech českých vojáků na misi v Afghanistánu se v mnoha diskusích střetly dvě skupiny lidí. Jedni považují přítomnost mužů AČR v kontingentu NATO daleko od České republiky za naprosto nesmyslné poklonkování Západu, obzvláště pak USA a zbytečné mrhání našimi vlasteneckými silami, druzí se pak dokáží podívat na věc racionálněji a chápou věci v širším kontextu. Té první skupině je tedy zřejmě dobré připomenout některá fakta, jak se pokusil na facebooku Vít Kučík:

Při přiležitosti aktuální smrti tří českých vojáků (čest jejich památce) a pohledu na různé diskuse okolo toho, je užitečné si připomenout fakta, proč spojenci na Afghánistán zaútočili a proč tam jejich vojáci dosud jsou:

1) Hlavním a jediným důvodem útoku na Afghánistán byla eliminace agresivního režimu Talibanu, který umožnil na afghánském území vznik základen Al-Kaidy, odkud tato osnovala, plánovala a prováděla vojenské útoky proti centrům moci USA (Pentagon, Bílý dům, finanční centra, apod.) Tyto útoky zničily několik velkých budov, zabily tisíce lidí, měly útočný vojenský charakter, takže z jejich rozsahu USA požádaly své spojence NATO o aktivace članku 5 Smlouvy. Intervence tedy nebyla ani kvůli ropě, ani kvůli blahu Afghánců, ani kvůli “rozšiřování amerického imperia”, ani kvůli “šíření demokracie”, ani z jiného tajného důvodu.

2) Spojenci Spojeným státům podle Smlouvy vyhověly a protože talibanský režim nebyl ochoten rozumě spolupracovat proti hrozbě Al-Kaidy, po varování a marném diplomatickém úsilí začala vojenská intervence. Tato intervence po masivních útocích Al-Kaidy nejen že měla jasnou vojenskou logiku, byla ospraveditelná i politicky a morálně.

3) Proč jsou zbytky spojeneckých vojsk v Afghanistánu dosud i po 16 letech má jediný důvod – slabost afghánské vlády se udržet u moci přes neustálé ofenzivy talibanských partyzánů. Kdyby se stáhli úplně, Taliban by se opět dostal pravděpodobně k moci a situace předcházející utokům 9/11 by se opakovala. Západ tedy držením afghánských pozic brání jemu silně nepřátelský útočným silám, aby si zde vytvořili zázemí pro pozdější, možná efektivnější útoky typu 9/11.

4) Češi se mise účastní díky článku 5 Smlouvy o NATO. Stejného článku, který budou chtít uplatnit v budoucnosti, pokud někdo napadne je samotné.

ZDROJ: Vít Kučík, facebook

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 21 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 2,68 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
221 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.