russianbear
16.5.2018
Kategorie: Společnost

Proč si vážit Ruska?

Sdílejte článek:

VILÉM BARÁK

Schválně se rozhlédněme kolem sebe. Většina z by doma nic ruského nenašla, ani tu pověstnou vodku. Snad kromě plynu ve sporáku a nafty v nádrži automobilu. Nevím ale, proč bychom měli milovat benzinku či plynojem.

Otrava Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury nervově paralytickou látkou A 234, následné drzé výroky z Moskvy na adresu Česka ohledně její údajné výroby, okolnosti doprovázející vydání hackera Sergeje Nikulina do Spojených států, chování Miloše Zemana, který se stal bezpečnostním rizikem pro Českou republiku (podle některých politiků se stal loutkou Kremlu), to vše opětovně přitáhlo pozornost veřejnosti k Rusku. Šťastná epocha lásky, objímání a spolupráce, která nastala v roce 1989 po pádu komunismu, skončila anexí Krymu v únoru 2014.

Minimálně od jeho záboru a po rozdmýchávání občanské války na Dombasu lžeme sami sobě. Politologové se mýlí, když tvrdí, že po krachu komunismu Rusko nemá ideologii, na níž by mohlo založit novou konfrontaci. Současná studená válka je postavenou na tradiční (carské) velmocenské rozpínavosti podepřené bludem o morální převaze Rusů, jako obránců „třetího Říma“. A my se stále tváříme, že se celkem nic neděje. Čím dříve se mezi státníky svobodného světa najde nový Winston Churchill, který oznámí spuštění železné opony, tím lépe.

V tomto konfliktu vypovídání tzv. diplomatů-špionů představuje směšné gesto, které díky existenci mnoha dalších, skrytých agentů Kreml vůbec nebolí. Je třeba vystavit účet za chování ruského státu všem jeho občanům bez rozdílu. Nejen umístit pár oligarchů na sankční seznam. Znemožněme jim na Západě studium, nabývání nemovitostí, ukládání majetku, cestování a podnikání. V současnosti studuje na českých vysokých školách 5000 Rusů a pokud se učí v českém jazyce, mají to zadarmo. Vzhledem k jazykové příbuznosti jich nebude jen pár. Jestliže je většina Rusů přesvědčena o nepřátelství a prohnilosti Západu, není důvod, aby zde byli jakkoliv vítáni. Nebo si snad někdo myslí, že přijíždí pouze prozápadní Rusi? Západ už nesmí být rekreační zónou vlastních nepřátel, kde mohou v klidu odpočívat v mezidobí při „dobývání“ světa, nakupovat hadříčky, cetky i technologie použitelné ve vojenství, dovolávat se právní ochrany, kterou doma nemají.

Vladimíru Putinovi by vznikl velký problém, kdyby jeho podporovatelé museli svůj majetek přemístit zpět do Ruska nebo jiných rozvojových zemí, kde neplatí právní řád a mohou o něj kdykoliv přijít. Upřednostnili by i v takovém případě hru na velmocenské postavení, prestiž a status Ruska nebo osobním zájmem v podobě prospěchu dětí a bezpečí vlastního majetku? Myslím si, že to druhé je pravděpodobnější a Vladimír Putin by možná přestal být prezidentem. Určitě jde o lepší variantu než nedělat nic.

Vodítkem může být Velká Británie se svým zákonem o praní nelegálních příjmů. Jestliže nejde doložit, z jakých peněz si majitel koupil dům, může být obstaven. Nepomohou ani daňové ráje, bude povinnost prozradit konečné vlastníky, nebo hrozí až 2 roky vězení.

Rusko chce ve světě prestiž, ale tu si nejde získat agresivitou (to jde pouze u domácího obecenstva zvyklého na cary, komunistické samovládce a Putina), ale pouze přitažlivostí tzv. měkké síly (kulturou, zajištěním práva…) a hospodářskými úspěchy. V odpovědi se mu dostává pouze pohrdání a stává se zcela logicky páriou mezinárodních vztahů. Je otázkou, proč se v Česku někteří lidé zastávají Ruska. Čím jim imponuje? V podstatě nic zajímavého nevyrábí. Když pomineme suroviny, jeho export je na úrovni Belgie. Obleky, boty, kravaty, automobily, hodinky, naprostá většina věcí užívaných kremelskou elitou a oligarchy nepochází z Ruska. Schválně se rozhlédněme kolem sebe. Většina z nás by doma nic ruského nenašla, ani tu pověstnou vodku, snad kromě plynu ve sporáku a nafty v nádrži automobilu. Nevím ale, proč bychom měli milovat benzinku či plynojem. Žádné davy do Ruska na prázdniny nejezdí. Vysoká úroveň ruských zbraní je produktem propagandy, byly mnohokrát poraženy v lokálních válkách třetího světa. Hudba, literatura, filmy, módní trendy, filozofie, etika, zásady slušného chování. Kdo kdy o něčem takovém slyšel v souvislosti s Ruskem? A pokud někdo utíká, tak z Ruska na Západ a ne naopak.

Máme si snad Ruska vážit kvůli vítězství v II. světové válce, která skončila před 73 lety? Asi bylo by lepší se k této kapitole dějin ani nevracet. Nacistická a komunistická diktatura naprosto srovnatelných zločinců, pro které byl lidský život ničím, se po několikaletém bratření a vzájemné pomoci střetly v boji na život a na smrt. Za podpory Západu jedna z nich vyhrála. Následně se pokusila přepsat dějiny, z půlky Evropy udělala vazaly a dalších 44 let ohrožovala jadernými zbraněmi celý svět. Ne nadarmo se říká, chovají, jako kdyby to tady osvobodil.

Proč jsou tedy někteří lidé fandy Ruska? Část z nich cítí potřebu myslet si a dělat opak toho, co ostatní. Jestliže ve společnosti lidé souzní s NATO a Unie, jiní musí být ze zásady proti. Další jsou mudrlanti, kteří se domnívají, že vědí všechno nejlépe. Chtějí chvíli korektně hodnotit pana Köhna, potom zase pana Hitlera a přitom opomíjí, kde je zlo a dobro, že pan Hitler nahnal pana Köhna do plynové komory. Stejně tak je snaha o vyváženost ve vztahu k Rusku je naprosto směšná. Západní země nikomu neokupují území, jako Rusko ve vztahu ke Gruzii, Moldavsku, Ukrajině, nemají vůči Kremlu územní požadavky (třeba v podobě návratu Východního Pruska, enklávy okolo Königsbergu, dnes nazývaného “pa rúski” Kaliningrad), ani (ke své škodě) s ním nevedou hybridní válku.

Čeští podporovatelé Putina by v jeho režimu žít nechtěli. Jestliže skřípou zuby nad tuzemskou privatizací, nevím co by říkali na ruskou verzi. Zde stát zastavil akcie lukrativních těžebních podniků za zlomek jejich ceny ve prospěch bank oligarchů, a to oproti úvěru pro státní rozpočet. Na ty úvěry poskytla (natiskla) ještě ke všemu peníze ruská centrální banka. No a potom se jakoby nechala propadnout tato zástava a “tadá”, majetek se přesunul. Čeští obdivovatelé Ruska jsou pouze salónní rusofilové, kteří takto mstí polistopadovému režimu za své exekuce, životní prohry a nevím co ještě. Pochybuji, že pijí kvas místo coca-coly, jí pirožky místo kuřecích křídel z KFC nebo karbenátků z Mc Donalds nebo poslouchají častušky místo rocku. Jestli mají názor, že se jsou na tom špatně, v Rusku by se měli několikanásobně hůře a ještě by museli mlčet.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 471,00 Kč
Vybráno 47.06%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 171 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 2,30 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.